Okładka książki - Trzydziesta pierwsza

Trzydziesta pierwsza

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2015-02-24
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7961-161-4
Liczba stron: 560
Dodał/a recenzje: Natalia Szumska

Ocena: 5.28 (40 głosów)

Czas na trzeci po Motylku i Więcej czerwieni kryminał Katarzyny Puzyńskiej. Czas na Trzydziestą pierwszą - historię tym razem osadzoną w scenerii zimowej. Nie zacznę cytatem, ponieważ go zwyczajnie nie znalazłam - tak łatwo wejść i zatracić się w tej historii, że nie ma czasu na szukanie adekwatnych do treści cytatów. To zarówno wada, jak i zaleta tego gatunku. Tylko najwięksi mistrzowie potrafią zakląć w kryminał także piękno literatury, język; a tylko najbardziej wnikliwi czytelnicy potrafią to dostrzec. 

 

Wracamy do dobrze znanego czytelnikom prowincjonalnego Lipowa w momencie podobnym do wielu innych, a jednak wyjątkowym, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Weronika wyjeżdża na dwa tygodnie do Warszawy, nie ma jej więc przy aspirancie Danielu Podgórskim, kiedy ten rozwiązuje jedną z ważniejszych - jeśli nie najważniejszą - zagadkę kryminalną w dotychczasowej karierze - zagadkę śmierci swojego ojca. Tajemnice i wątpliwości mnożą się wraz z rozwojem akcji, ale to nie koniec, bo nawet w cichym Lipowie okazać się może, że zbrodni było znacznie więcej. Bo oto z więzienia wraca podpalacz, Tytus Weiss, a ogień znów płonie. W dodatku w okolicy pojawia się także Jerzy Grala, naukowiec badający zbiorowe samobójstwo członków sekty, które miało miejsce w pobliżu czterdzieści lat wcześniej. Czy te sprawy okażą się powiązane? Czy Danielowi i pozostałym policjantom uda się rozwiać wszystkie wątpliwości? I kim jest tytułowa trzydziesta pierwsza?

 

Dobrze jest obserwować rozwój autora. Dobrze, jeśli każda kolejna książka jest lepsza, pełniejsza, bardziej dojrzała i kompletna od poprzedniej. Tak jest właśnie w przypadku twórczości Katarzyny Puzyńskiej. Przywykłam nawet do tytułowania bohaterów ich wszystkimi możliwymi imionami, nazwiskami, zawodami i funkcjami, jakie sprawują - niech będzie, że nabrało to nawet pewnego uroku. Nadal jednak nie lubię, gdy bohaterowie literatury kryminalnej zaczynają czuć się jak w kiepskim kryminale - komu jak komu, ale im przecież nie wypada...

 

Trzydziesta pierwsza to powieść lekka, łatwa i zbudowana na szkielecie klasycznego kryminału. Puzyńska zgrabnie rzuca podejrzenia na kolejnych bohaterów, igrając z nimi samymi i z czytelnikami z dużą wprawą. Prawda, rzecz jasna, okazuje się znacznie bardziej złożona. Tym razem mamy dwie - lub nawet trzy - zagadki oraz mnóstwo wątków pobocznych, których rozwinięcia są mniej lub bardziej przewidywalne. Językowo może bez zachwytów, ale za to poprawnie, choć też bez znaków szczególnych - ot, przyjemnie i nieco przeźroczyście.

 

Wieść gminna (lipowska) donosi, że szykuje się czwarte spotkanie z bohaterami spod Brodnicy. Czym zaskoczy nas Z jednym wyjątkiem? Czy Puzyńskiej wystarczy talentu i pomysłów na opublikowanie trzydziestej pierwszej książki? Trzymam kciuki. Choć wtedy trzeba będzie zapewne już opuścić Lipowo.

Kup książkę

przesuń

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Opinie

Avatar użytkownika - PrzyKawieZKsiazk
PrzyKawieZKsiazk
Przeczytane:2017-03-20, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
"Trzydziesta pierwsza" to kolejny tom po "Motylku" i "Więcej czerwieni" o policjantach z Lipowa. Do tego fikcyjnego miasteczka w przededniu Wigilii powraca po odbytej karze więzienia podpalacz-morderca. Na mieszkańców Lipowa znowu spadają mrożące krew w żyłach wydarzenia.Podpalaczem jest Tytus Weiss, syn miejscowej bibliotekarki i śmieciarza, Filipa. W pożarze, który wywołał, zginęły cztery osoby, w tym ojciec młodszego aspiranta Daniela Podgórskiego, głównego bohatera tej powieści. Cała wieś nastawiona jest wrogo w stosunku do Tytusa, nie będąca w stanie wybaczyć mu jego dawnych win. Gdy dochodzi do kolejnego pożaru, uwaga ponownie skupia się na recydywiście.W tym samym czasie do Lipowa przyjeżdża rodzeństwo ze Szwecji, które grozi jednemu z mieszkańców. Przyjeżdża także naukowiec, który ma zbadać tajemnicę zbiorowego samobójstwa członków sekty, do którego doszło w lesie na terenie miasteczka w latach 60-tych. Podgórski stara się zapanować nad sytuacją, ale pożar przed Wigilią wybucha na nowo i bardzo przypomina ten sprzed piętnastu lat. Do komisariatu w Lipowie dołączyła nowa postać w osobie Emilii Strzałkowskiej. Kolejny bohater wnosi do książki kolejne tajemnice. Fabuła książki ułożona jest szczegółowo w każdym detalu. Podczas czytania czeka nas wiele zaskoczeń. Autorka wodzi czytelnika za nos i podsuwa mu fałszywe tropy. Rozbudza wyobraźnię ...
(czytaj dalej)
Avatar użytkownika - patkabm
patkabm
Przeczytane:2017-01-31, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2017,
Pomyślałam sobie, że to już trzecia część z serii o Lipowie, i że czeka mnie już mniejsze zaskoczenie. I się myliłam. Po pierwsze nowa policjantka, Emilia, koleżanka Daniela Podgórskiego ze szkoły policyjnej, skrywająca tajemnicę przez cały tom. Myślę, że jeszcze o niej usłyszę. Ponadto dalszy ciąg sprawy pożaru i śmierci sprzed lat policjantów z Lipowa, tajemnicza sekta, niewyjaśnione samobójstwa i morderstwa. W tej książce można znaleźć wszystko co składa się na dobry kryminał! Tylko Klementyny brak:(
Link do opinii
Avatar użytkownika - tomha
tomha
Przeczytane:2016-11-23, Ocena: 5, Przeczytałem, 12 książek 2016,
Wydawałoby się, że Katarzyna Puzyńska już niczym nie zaskoczy... a jednak! Autorka kolejny raz zapewnia doskonałą lekturę i poczucie dobrze spędzonego czasu. Świetny kryminał z wątkiem obyczajowym. Mam wrażenie, że każdy kolejny tom sagi o policjantach z Lipowa jest coraz lepszy, bardziej dojrzały i napisany coraz wprawniejszym "piórem".
Link do opinii
Uwielbiam książki tej autorki. Kolejna świetna część o przygodach policjantów z Lipnicy. Autorka jak zwykle zaskakuje czytelnika.
Link do opinii
Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2016-12-25, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki - 2016,
Trafiła mi się powieść, której akcja rozgrywa się przed i podczas świąt. Jednak mieszkańców wsi oprócz przygotowań do świąt zajmuje jeszcze co innego: do Lipowa po 15 latach pobytu w Zakładzie Karnym ma wrócić Tytus Weiss. A to im się nie podoba... Były więzień był oskarżony o podpalenie domu państwa Dworakowskim, w którym zginęła jedna osoba cywilna oraz trójka policjantów: Podgórski, Kamiński i Dworakowska. ,,Musimy to przeczekać." A co u Daniela Podgórskiego? Czuje się wypalony i zmęczony, jego dziewczyna Weronika na święta do swojej rodziny. I do tego powracają bolesne wspomnienia związane z obecnością Weissa, od śmierci ojca Daniel pragnie być tak, jak on oddanym służbie policjantem. A teraz nagina prawo, robi kroki w niewłaściwą stronę, ale ciężko mu się cofnąć ze ścieżki, którą wybrał. To jest wbrew temu, co wierzy i czuje się z tym źle. W Lipowie pojawiają się tez nowi bohaterowie: policjantka Emilia wraz z nastoletni synem; naukowiec Jerzy Graala, który bada osadę sekty położoną w Cichym Lesie; rodzeństwo Szwedów, którzy mają jakąś niezałatwioną sprawę do Filipa Weissa (brata Tytusa). Jak to u Puzyńskiej bywa, seria o Lipowie to nie tylko dopracowana zagadka kryminalna i policyjne śledztwo, ale też istotne są wątki obyczajowo- psychologiczne. Czy Weiss może i powinien dostać drugą szansę od swojej rodziny i od mieszkańców Lipowa? Morderca i już, inaczej się o nim nie mówi, w zakładzie był numerem, czy w domu rodzinnym będzie człowiekiem? Co zrobić, gdy dobre int ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Avatar użytkownika - bachacz
bachacz
Przeczytane:2016-10-15, Ocena: 6, Przeczytałem, Czytam regularnie w 2016 roku,
Po raz kolejny wskoczyłam na chwilę do Lipowa. Mała miejscowość w której dzieje się więcej niż w niejednej metropolii. Nie spodziewamy się już niczego bo przecież mogłoby dojść do przesytu, na który jednak nie pozwala autorka. Współczesność ściśle spleciona z dawnymi wydarzeniami, nie wszystko jednak ujrzy światło dzienne i nie za wszystko zapłacą prawdziwi winni. Podziwiam kunszt, wyobraźnię oraz sposób tworzenia Katarzyny Puzyńskiej. Właśnie tak powinien być prowadzony czytelnik, któremu już prawie się wydaje wszystko wiedzieć, być niejako na tropie z rozwiązaniem w zasięgu wzroku. I z kolejną przewróconą stroną okazuje się, jak bardzo był w błędzie. Na nic domniemania i pomysły, tu karty rozdaje autorka a czytelnikowi nie pozostaje nic innego jak pokornie dojść do ostatniej strony by wreszcie zobaczyć jaka jest prawda. I co najważniejsze czekać na kolejną odsłonę lipowskich wydarzeń.
Link do opinii
Avatar użytkownika - lady_foe
lady_foe
Przeczytane:2016-07-07, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 książek 2016,
W trzecim tomie kryminalnych opowieści z Lipowa, trup ściele się gęsto. Wiele wątków, nierozwiązane zagadki z przeszłości mocno mieszają w aktualnym dochodzeniu. Brak Klementyny wyszedł książce bardzo na plus. Autorka miesza w głowie i wprowadza błędne tropy. Trzymała mnie w niepewności do ostatniej strony - mistrzostwo.
Link do opinii
Avatar użytkownika - kingaz86
kingaz86
Przeczytane:2016-06-28, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 w 2016, Mam,
Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Kryminał sensacja Thriller. Kolejny po ,,Motylku" i ,,Więcej czerwieni" tom sagi o policjantach z niewielkiej wsi Lipowo. Seria o Lipowie to nie tylko trzymające w napięciu klasyczne kryminały psychologiczne, ale także powieści z rozbudowanym wątkiem społecznym i obyczajowym, które porównywane są do książek Agathy Christie i szwedzkiej królowej gatunku, Camilli Läckberg. W Lipowie nastał świąteczny czas. Wszystko pachnie sosnowym igliwiem, a w ceglanym kościele śpiewa się kolędy. Jedno tylko mąci spokój mieszkańców wsi: już za kilka dni ma wrócić morderca. Przez długie piętnaście lat nikt we wsi nie wymawiał nawet jego imienia. Młodszy aspirant Daniel Podgórski ma szczególne powody, żeby nienawidzić mężczyzny - sprawcy pożaru, w którym bohaterską zginął ojciec policjanta. Jakby tego było mało, we wsi zjawia się rodzeństwo ze Szwecji, które grozi jednemu z mieszkańców. Podgórski stara się zapanować nad sytuacją. Nie spodziewa się jednak, że na dzień przed Wigilią zabójczy ogień zapłonie na nowo.
Link do opinii
Avatar użytkownika - RudaRecenzuje
RudaRecenzuje
Przeczytane:2016-05-21, Przeczytałem,
Lipowo paraliżuje wiadomość, że już za kilka dni do wsi wraca piroman i morderca. Żaden z mieszkańców nie wyczekuje jego powrotu, szczególnie zaś policjanci, których ojcowie zginęli podczas wywołanego przez niego pożaru. Czy powinni być gotowi na kolejne afery? Czy były więzień na nowo znajdzie swoje miejsce? A może czekają ich niespodzianki? Puzyńska z wielką łatwością wprowadza do akcji kolejnych bohaterów. Każdy z nich jest dopracowany i pełnokrwisty. I za każdym razem wszystko jest tak dobrze dograne, jakby autorka opowiadała o faktycznie istniejącej miejscowości i ludziach, z którymi na co dzień obcuje. Mam wrażenie, jakbym z każdą częścią coraz lepiej poznawała to miejsce i wczuwała się w ten klimat. A sama myśl, że pewnego dnia mogłoby ich zabraknąć zaczyna mnie już nieco martwić. Autorka ma wielki talent w rzucaniu podejrzeń na kolejnych bohaterów. Każdy z nich otacza się tajemnicami, które sprawiają, że zaczynamy zastanawiać się nad ich uczciwością. Fakt, że Puzyńska chętnie zataja przed nami szczegóły, pogłębia nasze wątpliwości. I naprawdę ciężko jest rozgryźć całą intrygę i poskładać wszystkie elementy. W trzeciej części serii o Lipowie szczególnie zainteresowały mnie dwie kwestie. Pierwsza z nich to tematyka związana z życiem groźnego przestępcy po wyjściu z więzienia. Takiej osobie nigdy nie jest łatwo, w końcu ludzie nie zapominają i nie wybaczają. Wydaje się również, że odbycie wyroku jes ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Avatar użytkownika - majkanew
majkanew
Przeczytane:2016-02-20, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek - 2016,
Trzeci raz mamy przyjemność odwiedzić wcale nie takie sielskie Lipowo. Jak na wieś, sporo się tam dzieje! Na nasze szczęście. Po ,,Motylku" i ,,Więcej czerwieni" mogłoby się wydawać, że nic ciekawego nas tu nie spotka. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że Katarzyna Puzyńska ma jeszcze wiele asów w rękawie. Tym razem skupia się na trzech kluczowych wydarzeniach: zbiorowym samobójstwie członków sekty, sprawie podpalenia domostwa zdziwaczałego profesora i policjantki oraz bieżące wypadki w miejscowości. Autorka zaskakuje rozmachem - stworzyła kilka pojedynczych opowieści, które "dziwnym trafem" się ze sobą łączą. Fascynująca jest również wędrówka w czasie, przenosimy się do najboleśniejszego okresu dla mieszkańców Lipowa - pożaru i śmierci trzech funkcjonariuszy. Puzyńska nie tylko wymyśla scenariusze kryminalne, które możemy rozwiązywać z bohaterami, ale tworzy również historię najpopularniej wsi we współczesnej literaturze polskiej. Stara się odpowiedzieć na pytania powstałe podczas lektury wcześniejszych tomów. Cofamy się także do pamiętnego roku, w którym swoje życie ofiarowało trzydziestu wyznawców sekty Świątynia. W ,,Trzydziestej pierwszej", podobnie jak w pozostałych książkach Puzyńskiej, początki są wręcz genialne - autorka wie, że wstęp to swoiste zaproszenie i to właśnie pierwsze rozdziały decydują na ile czytelnik ,,wsiąknie" w opowieść. Ja wsiąkam w całości. Te prologi sprawiają, że zrastam się z treścią, która coraz ciaśniej mnie oplata. A ja z przyjemnością da ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Przeczytane:2016-02-10, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki w 2016 r.,
Znów na jakiś czas przeniosłam się w inny rejon Mazur, pod Brodnicę, do wsi Lipowo. A zabrała mnie tam powieść Katarzyny Puzyńskiej ,,Trzydziesta pierwsza". Na dzień dobry narrator przenosi czytelnika w przeszłość. Tym razem do stycznia 1965 roku i tajemniczego miejsca, z którego ucieka przestraszona, ale zarazem zdeterminowana kobieta. Nie chce ona być trzydziestą pierwszą. W ostatniej chwili cofa się i zabiera ze sobą kilkuletnie dziecko. To nie jedyne wydarzenia z przeszłości, które będą odgrzebywane z mroków historii tej nieco starszej i tej nowszej. Można by rzec, że trupy wychodzą z szafy i przypominają o swym istnieniu. Współczesne czasy to grudzień 2014 r. Komisariat w Lipowie prawie w komplecie, ale szykują się zmiany. Janusz Rosół jest na urlopie z dziećmi, Marek Zaręba idzie na urlop tacierzyński, a w jego miejsce na zastępstwo przyjechała ze stolicy sierżant sztabowa Emilia Strzałkowska. Wynajęła dom, w którym zamieszkała z nastoletnim synem. Jednakże we wsi zaczyna być odczuwalne napięcie. Nie wiadomo, co się może wydarzyć, może nawet dojść do samosądu, bo pamięć ludzka w tego typu sprawach jest niezawodna. Otóż z więzienia w Starych Świątkach po 15 latach wychodzi na wolność Tytus Weiss, skazany w 1998 roku za podpalenie domu Zofii Dworakowskiej i śmierć 3 policjantów. Z kolei jego młodszy brat Filip ma problemy finansowe i jest nachodzony przez rodzeństwo Szwedów, Carin i Crister Nilsson. Szwed grozi śmieciarzowi, nagabuje go w domu. Gdy w przeddzień Bożego N ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2016-02-14, Ocena: 6, Przeczytałem, x 52 książki 2016,
Najlepszy, z dotychczas czytanych przeze mnie, tom sagi kryminalnej Lipowo. Świetna zagadka (a właściwie zagadki) sprzed lat miesza się ze współczesnością. Tym razem mamy do czynienia z historią sekty, która działała w Lipowie przed laty, dowiadujemy się też nieco więcej o pożarze, w którym przed laty zginęli dwaj policjanci. Wiele wątków, wielu podejrzanych, oprócz tego sporo historii z życia osobistego bohaterów. Od razu zaczynam kolejną część. Polecam!
Link do opinii
Avatar użytkownika - mag-maggie
mag-maggie
Przeczytane:2015-12-10, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 ksiązki 2015, Mam,
Kolejny bardzo dobry kryminał osadzony w polskich realiach.
Link do opinii
Avatar użytkownika - 055123
055123
Przeczytane:2015-12-16, Ocena: 6, Przeczytałem, 2015,
Trzecia część i ten sam wysoki poziom pani Puzyńskiej. Ani trochę się nie nudziłam podczas czytania "trzydziestej pierwszej". Są nowi bohaterzy, inni pojechali na zasłużone wakacje - niczego za dużo, niczego za mało. Nie spodziewałam się już niczego po rozwikłaniu zagadki a tu proszę! Pach - na ostatnich pięciu stronach kolejna niesamowita historia. Pani Kasia jest mistrzem w swoim fachu i przepraszam, jeśli będę nudna, ale znowu napiszę, że polecam każdemu serię Lipowo. :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - biedro_nka
biedro_nka
Przeczytane:2015-04-29, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2015, Mam,
To już staje się regułą: tylko jednym Katarzyna Puzyńska mnie nie zaskoczyła... w jej powieści nic nie jest takie jak się wydaje na początku. Powieść cechuje wielowątkowość, autorka w bardzo zgrabny sposób łączy wątki z przeszłości z teraźniejszością. Za każdym razem, kiedy wydaje nam się, że wiemy, kto jest mordercą pojawiają się nowe, zaskakujące wątki i podejrzenia padają na kolejne osoby. Pojawia się jednak niepewność, nic nie jest oczywiste i zadajemy sobie pytanie: czy oby na pewno tym razem się nie mylimy? Podoba mi się, że pani Kasia tak przedstawia i tworzy kolejne części przygód policjantów z Lipowa, że nawet jeśli nie czytaliśmy poprzedniej części doskonale orientujemy się w sytuacji. Świetny kryminał i chociaż pełno w nim brutalności, czyta się lekko i przyjemnie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - 3dytka1
3dytka1
Przeczytane:2015-05-08, Ocena: 4, Przeczytałem, 12 2015,
Na potrzeby recenzji, książkę podzieliłam na 3 części. W części pierwszej zaznajamiałam się z mieszkańcami Lipowa oraz zagadkowymi wydarzeniami, które zdarzyły się w tej mieścinie i które lipowscy policjanci musieli rozwikłać. Jaka ja byłam szczęśliwa, czytając tę historię. Autorka tak pięknie i obrazowo opisywała poszczególnych mieszkańców, że nawet ja, która zwykle gubię się w niuansach (typu: kto jest kim w opowieści, z kim jest spowinowacony, co robi na co dzień, kogo darzy miłością, a kogo nienawiścią) gdy mam do czynienia z większą liczbą bohaterów - tym razem najczęściej wiedziałam o kim mowa. Za to wielkie ukłony, albowiem nie łatwo to osiągnąć w moim przypadku. ;) Oczywiście nie obyło się jednak z mojej strony bez prowadzenia skrupulatnych notatek na temat mieszkańców Lipowa, aby nie było żadnych wątpliwości co do bohaterów opowieści, ich wzajemnych relacji oraz bym mogła ułatwić sobie dochodzenie - kto winien. ;) Nie miałam problemów z rozpoznaniem bohaterów, ale nie pogniewałabym się, gdyby książka, na swych pierwszych stronach zawierała krótki opis poszczególnych postaci. Początek książki to była dla mnie taka trochę obyczajówka opisująca życie przebywających w Lipowie osób (zamieszkujących w nim na stałe oraz przyjezdnych). Poczułam się jak na prawdziwej wsi, w której mieszkają zarówno ludzie starsi, młodzi, jak i dzieci. Można tu spotkać praworządnych obywateli, uczciwie pracujących mężczyzn i kobiety, "boginie domowego ogniska" oddane opiece nad dziećmi, facet ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Avatar użytkownika - wages
wages
Przeczytane:2015-11-10, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki - 2015 rok,
Lipowo jak na tak małą wioskę, skrywa w sobie wiele tajemnic. Aspirant Daniel Podgórski odkrywa kolejne. Tym razem musi zmierzyć się z własnymi demonami, związanym z tragiczną śmiercią jego ojca 15 lat wcześniej. Tytus Weiss, skazany za wywołanie pożaru, w którym zginęły 4 osoby wychodzi przedterminowo na wolność i wraca do Lipowa. Wszyscy mieszkańcy Lipowa czekają na to wydarzenie z drżeniem serca, z różnych powodów... W tym samym czasie naukowiec Grala bada osadę sekty Świątynia znajdującą się w sąsiedztwie Lipowa i odnajduje tam ludzkie szczątki. Karuzela rusza. Mordercy okazują się ofiarami, ofiary niekoniecznie giną w przypisany im sposób, tajemnice rodzinne wychodzą na jaw, trup ściele się gęsto... Kolejna trzymająca w napięciu część sagi o Lipowie i jej mieszkańcach i tym razem nie zawodzi. Przez ponad 500 stron książki nie ma momentu nudy, a zakończenie jak zwykle zaskakuje. Kolejny ukłon w stronę talentu pani Puzyńskiej, Polecam i z niecierpliwością sięgam po kolejną część.
Link do opinii
Avatar użytkownika - basia02033
basia02033
Przeczytane:2015-10-04, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 ksiązki 2015,
Super kryminał. Po raz kolejny się nie zawiodłam. Naprawdę ciekawie napisana powieść. Do ostatniej strony czyta się z ciekawością i zniecierpliwieniem kiedy zagadka się wyjaśni. Już mam kolejną część a więc uciekam czytać dalsze losy policjantów z Lipowa. Polecam:)
Link do opinii
Avatar użytkownika - Mysza_99
Mysza_99
Przeczytane:2015-07-13, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki - 2015,
Usiadłam do napisania recenzji "Trzydziestej pierwszej", zadumałam się na chwilę i pierwszy raz od dawien dawna nie wiem, co tak naprawdę sądzę o książce. Rzadko mi się to zdarza. Niewątpliwie jest to powieść, którą czytałam z ochotą. Trzeci tom sagi, więc i bohaterowie znani, i sentymentu morze, i chęć sprawdzenia, czy i tym razem popłyną jedynie zachwyty. Nie popłyną. Znaczy nie jedynie, bo zachwytów garść też będzie. Tym razem do Lipowa przybywa naukowiec Jerzy Grala, żeby zbadać Cichy Zakątek - miejsce, w którym w przeszłości znajdowała się osada sekty Witalisa Sobieraja. Mieszkańcy wiele lat temu popełnili w niej zbiorowe samobójstwo i nikt więcej się w tym miejscu nie osiedlił. Dodatkowo jeden z policjantów bierze urlop ojcowski, a na jego miejsce przybywa Emilia Strzałkowska, która wraz z synem dołącza do lipowskiej społeczności. Tak naprawdę od początku powieść toczy się wielowątkowo, autorka powraca do pożaru, w którym bohaterską śmierć ponieśli policjanci. Próbowali oni uratować swoją koleżankę po fachu i jej siostrę. Na wolność wychodzi człowiek, skazany 15 lat temu za podpalenie, co wywołuje poruszenie, wzburzenie i przywołuje wspomnienia wśród licznych mieszkańców małej wioski. Przez karty powieści przewijają się znalezione kości, zwłoki, kolejne podpalenie i dwójka dzieci, która próbuje bawić się w detektywów. Tło wydarzeń wypełnia świąteczna atmosfera, bohaterowie nucą kolędy i spotykają się przy suto zastawionych stołach, które uginają się nie tylko od jedzen ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Avatar użytkownika - babet
babet
Przeczytane:2015-06-03, Ocena: 6, Przeczytałem,
Wspaniały kryminał,polecam jednak czytać od tomu pierwszego "Motylek"
Link do opinii
Avatar użytkownika - SteveS
SteveS
Przeczytane:2015-04-12, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2015, Mam,
Bardzo dobra i w końcu polska literatura kryminalna z wątkiem obyczajowym. Mały minus wyłącznie za postać Podgórskiego, który był w pewnej chwili tak rzewny i rozmemłany, że aż przykro było czytać. Świetnie zawiązana intryga, ciekawe postaci i niestandardowe rozwiązanie akcji. Pełna recenzja: http://dlalejdis.pl/artykuly/trzydziesta_pierwsza_recenzja
Link do opinii
Avatar użytkownika - ROptymista
ROptymista
Przeczytane:2015-04-08, Ocena: 6, Przeczytałem,
Powieści Pużyńskiej zapewne nie cieszyłyby się taką poczytnością, gdyby nie misternie uknuta intryga. Tak mała społeczność, jaką jest Lipowo nie pozwala na ukrywanie sekretów, a mimo to dochodzi do sytuacji, w której nikt na dany temat nie wie niczego. Ażeby tym bardziej podsycić ciekawość czytelnika, autorka stosuje zręczny manewr, jakim jest urywanie wydarzenia w ekscytującym momencie i jak gdyby nigdy nic, przechodzenie do kolejnej sceny. Czytelnik, który pragnie poznać zakończenie prowadzonego już wątku nie może ot tak sobie odłożyć powieści na bok. Jest do niej przykuty i nie może oderwać się od tego złodzieja czasu. Katarzyna Puzyńska to autorka pisząca z rozmachem. Ponadto nie obca jest jej wielowątkowa fabuła. Ze stoickim spokojem przeplata warkocz wydarzeń bulwersujących, mrocznych, przerażających, zaskakujących i zwyczajnych. Dawkowanie emocji i równomierne przeplatanie tych wątków, tak by "nie przydusić" czytelnika zbyt wielką porcją danego tematu, przychodzi jej z łatwością. Jednakże w wielowątkowej fabule trzeba uważać, żeby samemu nie pogubić się w zawiłości zdarzeń. Na szczęście Puzyńska unika takich pułapek i wielowątkową akcję prowadzi po mistrzowsku. Cała recenzja: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2015/04/katarzyna-puzynska-trzydziesta-pierwsza.html#more
Link do opinii
Avatar użytkownika - Patrycjaf
Patrycjaf
Przeczytane:2015-03-27, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2015,
Kolejna książka Katarzyny Puzyńskiej o policjantach z Lipowa, która powala na kolana. Mistrzowska fabuła, interesująca historia, wiele wątków umiejętnie splatających się w logiczną całość. Zdążyłam zżyć się bohaterami i mogę tylko żałować, że na kolejny tom przyjdzie mi czekać...
Link do opinii
Avatar użytkownika - ewaboruch
ewaboruch
Przeczytane:2015-03-23, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki - 2015, detektyw, kryminał,
Kolejna książka autorki, która potrafi zaskoczyć. Tym razem do Lipowa wraca morderca po 15 latach odsiadki: Tytus Weiss. Ludzie traktują jego i resztą rodziny gorzej niż zawsze. Po jego powrocie zaczynają ginąc ludzie. Jak się okazuje nie wszystko jest takie, jak się wydaje. Powieść jest pełna faktycznych zachowań ludzi, co dodaje jej realności.
Link do opinii
Avatar użytkownika - beatrycze66
beatrycze66
Przeczytane:2017-08-11, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016, 52 książki 2017,
Avatar użytkownika - dayna15
dayna15
Przeczytane:2017-07-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Wow, rewelacyjna książka! Katarzyna Puzyńska to jedna z moich ulubionych rodzimych autorek. "Trzydziesta pierwsza" to ledwie 3 tom serii o Lipowie, ale widać w niej ogromny kunszt pisarski autorki i jej bogatą kryminalną wyobraźnię. Równolegle dostajemy uporządkowaną, ale pozornie chaotyczną ilość informacji o samobójczej śmierci członków sekty Świątynia z lat 60-tych, pożarze z 1998 roku, w którym zginęli lipowscy bohaterowie, czyli ojcowie Daniela Podgórskiego i buntownika Pawła Kamińskiego oraz o wyjściu skazanego za pożar Tytusa Weissa z więzienia na zwolnienie warunkowe. Sielską atmosferę małego miasteczka w okolicy świąt Bożego Narodzenia burzą brutalne zabójstwa i znalezienie na terenie dawnej sekty kości kobiety, która rzekomo miała zginąć w pożarze z 1998 roku. Książkę czyta się jednym tchem, a w głowie krążą liczne teorie, połowa miasteczka jest podejrzana, a mroczne sekrety z przeszłości powoli wychodzą na światło dzienne. Do tego wszystkiego pojawia się nowa policjantka na zastępstwo Emilia Strzałkowska wraz z synem, który pakuje się w tarapaty i który jeszcze sporo namiesza w życiu Podgórskiego. Brakowało mi Klementyny, a od lektury "Więcej czerwieni" minęło już prawie 8 miesięcy, więc nie do końca pamiętam, co się z nią stało. I o dziwo wcale nie brakowało mi partnerki życiowej Podgórskiego - wyniosłej panny Nowakowskiej. Niech wraca do stolicy, Emilia i Daniel świetnie by do siebie pasowali. Pozostaje mi zapolować na 4 tom ("Z jednym wyjątkiem") by znów z taką radością zagłębić się w czytaniu. Lipiec był u mnie ciężkim miesiącem, mało czasu na czytanie, ledwie 4 przeczytane książki, a tu nagle trafiam na Puzyńską i pochłaniam ją w niecałe 3 dni :D Takie niespodzianki to ja lubię i to bardzo :D
Avatar użytkownika - jente
jente
Przeczytane:2017-05-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2017-01-30, Ocena: 4, Chcę przeczytać, wyzwanie 100 książek 2017,
Avatar użytkownika - moonioz
moonioz
Przeczytane:2017-01-24, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017, Przeczytane,
Avatar użytkownika - staszekr
staszekr
Przeczytane:2016-12-24, Ocena: 5, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - damonowa
damonowa
Przeczytane:2016-11-15, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - czarniutka21
czarniutka21
Przeczytane:2016-10-29, Ocena: 5, Przeczytałam, kryminały, Mam, Wyzwanie - 52 książki 2016,
Avatar użytkownika - Sinister
Sinister
Przeczytane:2016-08-05, Przeczytałem, Przeczytane w 2016,
Avatar użytkownika - moniaaa87
moniaaa87
Przeczytane:2016-07-31, Ocena: 6, Przeczytałam, Berry,
Avatar użytkownika - stokrotka22
stokrotka22
Przeczytane:2016-04-24, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Filipeciek
Filipeciek
Przeczytane:2015-11-30, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - elfijka
elfijka
Przeczytane:2015-11-18, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Avatar użytkownika - bijtje
bijtje
Przeczytane:2015-09-14, Ocena: 4, Przeczytałem, 26 książek w 2015 roku,
Avatar użytkownika - mapi
mapi
Przeczytane:2015-07-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Avatar użytkownika - majeczka79
majeczka79
Przeczytane:2015-07-16, Przeczytałam, Przeczytane 2015 r.,
Avatar użytkownika - Madziq84
Madziq84
Przeczytane:2015-07-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 2015,
Avatar użytkownika - bibliotekarkaB
bibliotekarkaB
Przeczytane:2015-06-20, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Avatar użytkownika - villemo47
villemo47
Przeczytane:2015-05-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2015 , Mam,
Avatar użytkownika - AlaniemaKota
AlaniemaKota
Przeczytane:2015-05-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2015,
Avatar użytkownika - lusiast
lusiast
Przeczytane:2015-05-23, Ocena: 6, Przeczytałam, 2015, 52 książki - 2015, Sensacja/Kryminał,
Inne książki autora
Motylek
Katarzyna Puzyńska0
Okładka ksiązki - Motylek

Doskonale skonstruowany kryminał, gęsta atmosfera małej społeczności i zagadki z przeszłości, które nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego. W mroźny...

Czarne narcyzy
Katarzyna Puzyńska0
Okładka ksiązki - Czarne narcyzy

Brodnica przygotowuje się do obchodów lipcowego Święta Policji. Daniel Podgórski nie ma jednak powodów do radości. Niektórym ludziom bardzo zależy, żeby...

Reklamy