Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Uparte serce

Becky Wade

Ocena ( 8 osób )
5.5
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Data wydania: 2014-02-10
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7516-639-2
Liczba stron: 384
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Niezbadane ścieżki Pana

 

To zabawne, co dzieje się z naszymi modlitwami. Bóg ich wysłuchuje – to pewne. Ale nigdy nie wiadomo, kiedy ani jak zamierza na nie odpowiedzieć. W każdym zakątku świata, każdego dnia, w kierunku Boga płyną żarliwe modlitwy, miliony osób oczekują wsparcia, nadziei, odmiany swojego losu. Niekiedy odpowiedź na te prośby jest zaskakująca, inna niż spodziewana. Bóg jednak wie najlepiej, co dla nas najlepsze. I nawet, jeśli nie rozumiemy, jeśli jego decyzje wydają się krzywdzące, to we wszystkim, co nas spotyka, tkwi głębszy sens.

 

O tym, jak niezwykłe są ścieżki, którymi prowadzi nas Pan, przekonują się Kate Donovan i Matt Jarreau, bohaterowie wzruszającej powieści Becky Wade. Książka Uparte serce, opublikowana nakładem wydawnictwa Święty Wojciech, to piękna historia o miłości i wierze, o poszukiwaniu prawdy oraz o bezgranicznym zaufaniu do Boga. To nie tylko lektura dla tych, którym wiara dodaje sił do walki z przeciwnościami losu, ale również dla tych, którzy gdzieś na drodze swojego życia zwątpili i stracili zaufanie.

 

Taką postawę przybrał właśnie Matt - jego relacje z Bogiem pełne są gniewu i pretensji, a rozmowy naznaczone cierpieniem. On, niegdyś słynny hokeista, grający dla New York Barons w NHL, przystojny i bogaty, odnalazł swoje szczęście u boku pięknej kobiety. Żona stała się, obok hokeja, jego największą miłością i sensem życia. Jednak podstępna choroba, która toczyła jej organizm, ostatecznie zwyciężyła – Bóg wezwał ją do siebie. Matt został poraniony, zniechęcony, nie potrafiąc odnaleźć przyjemności nawet w sporcie. Nie mogąc poradzić sobie ze stratą, z roku na rok stawał się coraz bardziej wycofany. Odtrącił rodzinę, odtrącił przyjaciół, by ostatecznie uciec z wielkiego miasta i zaszyć się w Pensylwanii. Każdego dnia stara się robić wszystko, by nie myśleć, ćwicząc do utraty sił i z równym zapałem pracując przy odbudowie starych domów.

 

Najnowsze zadanie jest prawdziwym wyzwaniem – Matt ma odrestaurować starą posiadłość, należącą do rodziny Donovan. Zleceniodawczyni, urocza i charyzmatyczna staruszka, przyjeżdża do miasteczka Redbud wraz ze swoją wnuczką, aby dopilnować remontu oraz umeblować wnętrza.

 

Ten wyjazd wraz z babcią to szansa dla Kate, aby mogła przemyśleć swoje życie i zastanowić się nad przyszłością. Praca w ośrodku opieki społecznej stała się bowiem dla niej przykrym obowiązkiem, ma coraz większe wątpliwości, czy jej działanie ma sens. Samobójcza śmierć podopiecznej zachwiała jej równowagą, zapoczątkowując proces wypalenia zawodowego. Jedyną radością Kate jest świat antyków, dlatego z chęcią przystała na propozycję babci spędzenia kilku miesięcy wśród rodzinnych pamiątek i na restaurowaniu starych mebli. Nigdy by się nie spodziewała, że jej decyzja będzie miała tak daleko idące skutki. Że ona, zwyczajna dziewczyna, która całe życie marzyła o przystojnym księciu, spotka go wśród stosu gruzu i puszek farb.

 

Jednak książę z jej snów nie miał tak ponurej miny, nie był tak oschły i nie uciekał od jej towarzystwa, jak robi to Matt. Czy Kate uda się rozbić skorupę, w której mężczyzna się zamknął? Czy zdoła go przekonać, że ich spotkanie było pomysłem Boga? Że ten ma wobec Matta wielkie plany?

 

Uparte serce Becky Wade można potraktować jak zwyczajny romans, ale warto poszukać w książce drugiego dna. Romantyczna historia jest bowiem pretekstem do ukazania bezgranicznej miłości Boga do ludzi, do nakreślenia ścieżek, na które kieruje On pokładających w nim nadzieję. Autorka z niezwykłą subtelnością porusza temat wiary, ukazując przy tym całe spektrum zachowań człowieka wobec wyzwań, jakie stawia przed nimi Stwórca. Wątpiącemu Mattowi przeciwstawione jest silne przekonanie Kate, że Bóg wie najlepiej, co należy robić i mimo, że nie do końca rozumie jego decyzje, że są one bolesne, to poddaje się jego woli.

 

Lektura powieści Wade jest prawdziwą przyjemnością, bowiem książka łączy niebiańską lekkość i głębię, poruszając tematy związane nie tylko z życiem doczesnym, drobnymi przyjemnościami, ale również z życiem wiecznym. Ta książka otula swoją miękkością, a jednocześnie niesie potężny ładunek energii i optymizmu oraz nadziei, że jest ktoś, kto nigdy nas nie opuści, kto zawsze będzie dbał o nas jak pasterz o swoje stado…

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
atena plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Główna bohaterka, jako osoba bardzo wierząca, zaczęła modlić się o przyszłego męża już w szkole podstawowej. Niestety lata płynęły (kobieta zaczęła zaliczać się do osób 30+), a odpowiedni mężczyzna nie pojawiał się. Natomiast Matt, był już szczęśliwie żonaty, jednak po śmierci żony odsunął się od Boga i ludzi. Kiedy wreszcie się spotkają wydawać by się mogło, że są dla siebie stworzeni, a jednak Pan ma dla nich swój własny plan. Zapytacie jaki? No cóż dowiecie się tego dopiero po przeczytaniu. Warto przeczytać
kasiulek17 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2014 roku,Mam,
Chyba każda z kobiet marzy o księciu z bajki, męskim, przystojnym, dobrze zbudowanym, zaradnym, z którym chce spędzić swoje życie. Na szczęście książę dla każdej kobiety to pojęcie względne i w każdym mężczyźnie możemy odnaleźć element naszego wymarzonego partnera. Często modlimy się o tego wymarzonego i wyśnionego. Czy te modlitwy przynoszą skutek, czy to tylko nasze samozaparcie w dążeniu do celu?

Trzydziesto jedno letnia Kate to dziewczyna, która modliła się za swego przyszłego męża od czwartej klasy podstawówki, jest obecnie singielką oddającą się całkowicie pracy w Domu Krzysztofa, domu tymczasowym dla maltretowanych lub porzuconych dzieci. Jednak życie w pojedynkę jej nie zadawala. Marzy o swoim księciu z bajki, jednak nie ma, co do niego oczekiwań. Wierzy w Boga i w to, że ten wysłucha w końcu jej modlitw. Postanawia wziąć trzymiesięczny urlop w pracy i pomóc swojej babci w odnowienie rodzinnej posiadłości Chapel Bluff. Jeszcze nie wiem, że pobyt w tym małym miasteczku tak wiele zmieni w jej życiu.

W odrestaurowaniu rodzinnego domu pomaga im Matt, były świetnie zapowiadający się hokeista, który porzucił karierę, po tragedii, jaka go spotkała. Jego młoda żona umiera na raka. Mężczyzna nie jest w stanie sobie z tym poradzić. Porzuca swoją pasję, dom, rodzinę i przenosi się do Redbud w Pensylwanii. Aby zapomnieć remontuje swój rodzinny od pokoleń dom, później najmuje się do pracy u ludzi potrzebujących osoby znającej się na remontach.

Spotkanie Kate i Matta wiele zmieni w ich dotychczasowym życiu, jednak te zmiany będą potrzebowały wiele pracy ich obojga.
Kate poprzez swoją otwartość w nawiązywaniu kontaktów już od samego początku wzbudziła moją sympatię. Trochę za bardzo dociekliwa, jednak w subtelny sposób stara się pomagać innym w kłopotach. Ciężko jej początkowo dotrzeć do Matta, który zbudował grubą skorupę, którą oddziela się od otoczenia. Ich początkowe spotkania budzą uśmiech na twarzy.

Dużą rolę w historii odgrywa babcia Kate oraj jej przyjaciółki z Redbud, które za wszelką cenę oraz bez żadnego skrępowania starają się dociec, dlaczego dziewczyna nie ma jeszcze męża. Kate przyłoży również rękę do pierwszej randki Velmy i Mortego. Jednak przygotowania do niej namieszają trochę, a w czytelniku wzbudzą również wiele uśmiechu na twarzy. Już nawet poprzez odfarbowanie włosów dojrzałego mężczyzny.

Becky Wade, autorka powieści romantycznych, już, jako dziecko lubiła wymyślać historie o miłości ze szczęśliwym zakończeniem. Jej pierwsza powieść Uparte serce uznana została przez CBA za najlepszy debiut 2012 roku, a później znalazła się w finale konkursu RITA Award i NSPY Award.

Uparte serce to piękna historia o cierpieniu, utracie wiary w Boga, walce o życie, modlitwie. Bohaterowie historii nie kryją się ze swoją religijnością, na szczęście ta wiara nie jest przesadzona. Autorka w bardzo subtelny i umiejętny sposób ukazała jak może ona pomóc w życiu, nie przesadza z nadmiarem modlitwy. Dzięki czemu lektura staje się przyjemna w odbiorze

Becky Wade posługuje się bardzo plastycznym piórem. Wie, o czym pisze i jakie to powinno nieść przesłanie. Jest świadoma tego, że gdy stracimy kogoś bliskiego to winą obarczamy Boga. To naturalna kolej rzeczy. Autorka o tym wie, ale wie również, że należy jednak znaleźć w sobie siłę, aby przezwyciężyć ten ból i poszukać ukojenia w modlitwie - rozmowie z Bogiem.

Dobrze skonstruowana fabuła, świetnie nakreśleni bohaterzy, język prosty i przystępny, w umiejętny sposób wplecione wątki religijne, to wszystko powoduje, że książkę czyta się z wielką przyjemnością ,a jednak ze strachem, co dalej, czy się uda? To właśnie wielki plus dla autorki, która już od pierwszego rozdziału potrafi zainteresować czytelnika przedstawioną historią, jak również zaangażować go pośrednio w nią.

Polecam serdecznie wszystkim tym, którzy pragną spotkania z melancholijna historią, toczącą się niespiesznie, co nie przeszkadza o dziwo w jej odbiorze, a wzbudza pewność, że czas spędzony z książką nie będzie czasem straconym.
joakrz1983 plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Po przeczytaniu stresazczenia wydaje się dosć interesująca ksiązka
cyrysia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014 roku,
,,To zabawne, co się dzieje z naszymi modlitwami. Bóg ich wysłuchuje-to pewne. Ale nigdy nie wiadomo, kiedy ani jak zamierza na nie odpowiedzieć''.

Kate Donovan za swego przyszłego męża zaczęła modlić się już w czwartej klasie podstawówki. Prosiła, aby spotkać go na swojej drodze, gdy nadejdzie odpowiednia pora. Niecierpliwie czekała na ten moment. Aż w końcu skończyła trzydzieści jeden lat i zaczęła wątpić w to, że jej bezimienny mąż istnieje. Zmęczona samotnymi powrotami do wiecznie pustego mieszkania, postanawia wziąć trzymiesięczny urlop w ośrodku społecznym, w którym pracuje i pomóc babci wskrzesić Chapel Bluff, jej rodzinną posiadłość w miasteczku Redbud w Pensylwanii. Na miejscu poznaje Matta Jarreau, młodego, przystojnego mężczyznę wynajętego do remontu domu. Jego widok Kate zapiera dech w piersiach.

,,Jakby coś w jej wnętrzu, do tej pory uśpione, teraz budziło się do życia, biło na alarm, dudniło. To coś jakby mówiło: To ty''.

Okazuje się, że Matt to były hokeista, niegdyś bardzo sławny, teraz zamknięty w skorupie żalu po śmierci żony, dlatego unika Boga i ludzi. Nie jest łatwo do niego dotrzeć. Dotychczas nikomu się to nie udało, jednak uparte serce Kate postanawia zaryzykować i za wszelką cenę przywrócić mu chęć i radość życia.

,,-Myślę... -zaczęła i urwała. Poczuła, że traci zimną krew, więc spróbowała jeszcze raz. - Myślę, że Bóg ma dla ciebie plan. Chce ci dać swoje błogosławieństwo, ale nie może tego zrobić, dopóki Mu nie pozwolisz''.

Czy uda Kate wyzwolić Matta z bolesnych okowów przeszłości? Czy to właśnie ten mężczyzna jest jej przeznaczony? A może Ktoś ma wobec nich całkiem inne plany?

,,Uparte serce'' Becky Wade zostały uznane przez CBA za najlepszy debiut 2012 roku, a rok później znalazły się w finale konkursu RITA Award i INSPY Award. Nie jestem wcale zdziwiona, że doceniono tę książkę, ponieważ mnie również urzekła bez reszty. To nie jest zwyczajny romans, jakich wiele. Jej historia sięga o wiele głębiej niż nam się pozornie wydaje. Tak naprawdę, to przepiękna, nastrojowa, poruszająca opowieść o uwolnieniu z głębokiego smutku, uzdrowieniu duszy, pozostawieniu za sobą bolesnej przeszłości, wsłuchiwaniu się w głos Boga oraz dążeniu do pełni szczęścia. W trakcie czytania moje emocje były napięte jak naciągnięte struny. W jednej chwili potrafiłam płakać, a w następnej śmiać się. Kate i Matt zawładnęli moim umysłem. Pokochałam ich oboje bezgraniczną miłością. On- sławny w całym kraju hokeista był u szczytu kariery, w szczęśliwym związku. I nagle wszystko się rozsypało. Runęło niczym domek z kart. W wieku dwudziestu siedmiu lat jego żona zmarła na nowotwór. Wszystko przestało mieć sens. Zrozpaczony porzucił karierę, rodzinę i zamknął się w więzieniu żałoby i nie dopuszczając do siebie nikogo. Ona-silna, odważna, cierpliwa, zawzięta, nieustępliwa, zdeterminowana, pełna nadziei i wiary.

,,Od kilku lat jej uparte serce nie chciało nawet spojrzeć na tych wszystkich praktycznych facetów, w których chciała się zakochać. A teraz, mimo jej wysiłków, zaczęło mu bardzo zależeć na jednym facecie, w którym usilnie starała się nie zakochać''.

Przeszłość Matta stanęła między nimi grubym murem, który próbowała stopniowo zburzyć. Z jakim to wyszło rezultatem? Przekonajcie się sami.

W książce pojawiają się także drobne odniesienia na temat modlitwy i wiary w Boga. Na szczęście nie przytłaczają swoim rozmiarem, a wręcz przeciwnie. Wszystko zostało przedstawione w sposób zupełnie niewymuszony i naturalny. Bohaterowie postrzegali Stwórcę, jako przyjaciela. Choć czasem nie rozumieli jego działań, buntowali się i wciąż pytali: Dlaczego?, to jednak w głębi duszy wiedzieli, że zawsze jest obok nich. Boska interwencja uświadomiła im, że nic na tym świecie nie dzieje się bez powodu, wszystko, co nas spotyka ma jakiś sens.

Oprócz głównych postaci, pojawia się wiele drugoplanowych osób, które również odgrywają znaczącą rolę w fabule. Mowa tu oczywiście o babci Kate i jej wścibskich przyjaciołach. Seniorzy obrali sobie za cel swatanie panny Donovan z przystojnym ciachem- Jarreau. Sami również zmagali się z sercowymi rozterkami. Przyznam, że ten wątek był szalenie zabawny i uroczy.

Becky Wade jest królową emocji. Spijałam każde słowo, które płynęło z jej tekstu. Wszystko zostało tu dopracowane do perfekcji, każdy szczegół, każdy detal. Wciągająca fabuła, wartka akcja, wiarygodni, złożeni bohaterowie, subtelny humor i wartościowe przesłanie, to tylko niektóre atuty tej książki.

Gorąco polecam ,,Uparte serca''. To niezwykła, lekko zabawna, niekiedy melancholijna, współczesna powieść romantyczna. Dzięki niej uświadomisz sobie, że śmierć ukochanej osoby nie przekreśla szansy na szczęście, miłość i normalne życie. Ponadto zobaczysz, jak uporać się z bolesną traumą z przeszłości i jak lepiej zrozumieć siebie, bliźnich oraz Boga. Podsumowując. Czeka Was kawał dobrej prozy, którą naprawdę warto przeczytać.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
karin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Ilonaaa Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2014-05-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
esia189 Linia koment
Przeczytane:2014-05-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
anuszka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ancia272 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
chuda-a Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Bas1992 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
magi18 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dayna15 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
judyta31 Linia koment
Przeczytane:2014-07-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
elfgirl Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dona Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Uparte serce Bogu się mówi - TAK
ks. Jan Twardowski
Okładka - Uparte serce Ziemia utracona
Matteo Spicuglia
Okładka - Uparte serce Frunze w meczecie
Cezary Kościelniak
Okładka - Uparte serce Królowa Saby
Tosca Lee
Okładka - Uparte serce Bajkomat i jego bajki plasterki na dziecięce rozterki
Joanna Winiecka-Nowak
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów