Recenzja czytelnika granice.pl

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2015-03-18
ISBN: 978-83-7554-820-4
Dodał/a recenzję: AniaD

Siedząc w szkole rozmyślałam nad nowymi książkami, które miały tego dnia do mnie przywędrować. Byłam bardzo podekscytowana, w szczególności, kiedy wiedziałam, że w środku znajdzie się powieść Lucy Foley - "Utracona i odzyskana". Debiut pisarski autorki, który, sądząc po opisie, zapowiadał się na świetną powieść. Jednak kiedy wróciłam do domu cała w skowronkach, na biurku ujrzałam otwartą już paczkę. Zauważyłam, że "Utraconej i odzyskanej" nie ma w środku...

W pierwszym momencie nie wiedziałam, co o tym sądzić, jednak po chwili zaginiona książka znalazła się w rękach mojej mamy, która już zatracała się w lekturze. Nie pozwoliła mi nawet dojść do słowa, była książką wręcz zafascynowana. Niczym zahipnotyzowana słowami powróciła do powieści, nie wyjaśniając zaistniałej sytuacji dopóki nie zapoznała się z całą historią. A kiedy już skończyła, nie mogła wyjść z zachwytu i tylko oznajmiła mi, że muszę ją czym prędzej przeczytać i zrecenzować.

W końcu sama zabrałam się za lekturę. Po reakcji mojej mamy, oczekiwałam od książki barwnych bohaterów, wciągającej akcji i dobrego pomysłu. Czy otrzymałam to, co chciałam? Czy Lucy Foley wywiązała się z zadania i stworzyła przyjemną lekturę?

"Utracona i odzyskana" jest debiutem autorki, a jak wiemy, debiuty literackie nie zawsze można zaliczyć do udanych. Jednak pani Lucy dobrze postąpiła zaczynając bawić się słowem, gdyż to, co stworzyła można uznać za magiczne.

"Kiedy się o tym dowiedziałem, nie wierzyłem, że będę mógł żyć nadal. Ale wiesz, życie się po prostu toczy. Nawet jeśli część ciebie umarła."

Dla Kate życie nabrało czarno- białych kolorów, kiedy jej dwie najbliższe osoby odeszły, matka i przybrana babka, która przed swoją śmiercią przekazuje dziewczynie list i rysunek przedstawiający jej prawdziwą babcię. Kate dostrzegając piorunujące podobieństwo postanawia dowiedzieć się całej prawdy o swojej rodzinie. Dowiaduje się, że autorem szkicu jest sławny malarz, Tom Stafford. Kate odwiedza starego człowieka na Korsyce, gdzie poznaje również Oliviera - wnuka Thomasa. Jaką historię opowie jej Stafford? Czy uda jej się odnaleźć swoją prawdziwą babcie? Czy odnajdzie pokrewną duszę w Olivierze?

Powieść została w ciekawy sposób podzielona. Otóż raz towarzyszymy Kate, aby za moment wraz z Tomem przenieść się kilkanaście lat wstecz i odkrywać jego młodość, miłość, a także postępy w roli początkującego malarza. Stafford opowiada dziewczynie swoją historię, która jest pełna zakrętów, ale również pięknych wspomnień, które w głównej mierze dotyczą pierwszej i prawdziwej miłości do babki Kate.

Posiadając możliwość "podróżowania w czasie" poznajemy XX wiek. Autorka za pomocą powieść w wyrafinowany sposób obrazuje nam czasy, które były burzliwym okresem w dziejach całego świata. Stykamy się z się z fragmentami o I wojnie światowej, jednak osobiście jestem pod ogromnym wrażeniem poruszenia tematu II wojny światowej - jej początku i rozwoju i roli babci Kate w tych wydarzeniach.

Lucy Foley ma niezwykły warsztat pisarki, który potrafi wykorzystać. Bowiem w "Utraconej i odzyskanej" mimo wszelkich prób nie mogłam znaleźć wad, niedociągnięć. Aż trudno w to uwierzyć, ale każda nawet najmniejsza rzecz została w umieszczona w książce po coś, wszystko zostało perfekcyjnie i precyzyjnie zaplanowane tworząc jedyną w swoim rodzaju opowieść.

"Być może udało mi się doprowadzić do katastrofy, ale nawet ja wiem, że nikt nie jest stworzony, żeby być sam. A już na pewno nie ktoś taki, jak ty."

W "Utraconej i odzyskanej" nie brakuje zagadki, romansu oraz oryginalności. Niepowtarzalny styl pisarski dodaje książce charakterystyczengo uroku. Powieść czyta się rozkoszując każdym słowem. Najwspanialsze jest jednak to, że po skończeniu lektury czujemy niedosyt. Z pewnością przypadnie do gustu każdej kobiecie, która lubi przenieść się do świata bohaterów powieści przeżywając z nimi chwile smutne i radosne. Zaś autorka od dziś staje się jedną z moich ulubionych pisarek.

AniaD plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-28, Na półkach: Przeczytałem,

figlarna24 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-24, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,

Odkąd pierwszy raz ujrzałam ten tytuł w zapowiedziach wydawnictwa Czarna Owca wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Piękna klimatyczna okładka, ciekawy opis wydawcy i nazwisko autorki, które stanowiło dla mnie kompletną zagadkę podziałały na mnie jak magnes. Fabuła rozpoczyna się 1985 roku, prawie rok po katastrofie lotniczej, w której ginie primabalerina June Darling, matka dwudziestosiedmioletniej Kate. June jako dziecko zostaje porzucona na schodach przytułku prowadzonego przez zakonnice. Starsze dziewczynki twierdziły, że niemowlaka podrzuciła dama wyglądająca na dosyć zamożną. Jej wygląd, samochód ale przede wszystkim gracja  z jaką się poruszała świadczyły za tym faktem. W wieku sześciu lat June zostaje adoptowana przez pannę z dobrego domu, Evelyn Darling. Evie od razu dostrzega w dziewczynce córkę, której nigdy mieć już nie będzie. Kilka lat wcześniej Evie Darling podróżując ze swoim narzeczonym ma wypadek samochodowy, w wyniku którego Evie traci dziecko, rozwijające się w jej łonie oraz narzeczonego. Traci również zdrowie i zostaje kaleką (zmiażdżone biodro), co przekreśla jej aspiracje do bycia znaną i uwielbianą baletnicą. Całą swoją miłość oraz zamiłowanie do baletu przelewa na adopcyjną córkę i kształci ją w tym kierunku. Zresztą z wielkim sukcesem. Do momentu, gdy June zachodzi w ciąże, a szanowny tatuś jeszcze nienarodzonego dziecka czmycha, gdzie pieprz rośnie. Po tym jak June umiera, Evie trafia do domu opieki (jej świadomość oraz pogarszający się stan zdrowia wymaga stałej troski). Natomiast Kate rzuca się w wir pracy. Jej pasją jest fotografia i pracuje w sklepie ze sprzętem fotograficznym. Pewnego dnia odwiedza Evie, a ta  w przebłysku świadomości wyznaje, że jest w posiadaniu listu, ale i szkicu pewnej kobiety, która podawała się za biologiczną matkę June. Ale kim jest tajemnicza Celia? Czy naprawdę była biologiczną matką June? Kto jest autorem szkicu? Aby rozwiązać te zagadki Kate kontaktuje się z wybitnym malarzem, Thomasem Staffordem. Mężczyzna zaprasza bohaterkę do swojej rezydencji na Korsyce. To tu bohaterka pozna fascynującą historię wielkiej, niespełnionej miłości. A być może i odnajdzie siebie? Któż to wie? Ja wiem , ale nie zdradzę .zakończenia tej historii. Cóż to za cudowna książka! Miłość, bogactwo, tajemnice, zdrady, samotność. Oderwać się nie można. Ach, ach, ach. Czytając przechadzamy sie po pięknym nabrzeżu, pali nas francuskie słońce, a uderzające fale o klify zachwycają. Thomas wprowadza Kate w cudowny świat lat 30-tych XX wieku, by podążyć przez lata niespokojne, lata wojny, rozkwitu intelektualnego, ale i artystycznego. Obnaża przed dziewczyną te wszystkie uczucia, które latami kryły się w jego sercu. Kate pozna także Oliviera, wnuka Toma, który swą mroczną powierzchownością wprowadzi do fabuły ciekawy wątek. "Utracona i odzyskana" jest debiutem literackim Lucy Foley. Pisarka jest Brytyjką, ale jakże barwnie nakreśliła francuskie krajobrazy czy obyczaje panujące w pierwszej połowie XX wieku. Jej bohaterowie są tak realni, prawdziwi. Można im współczuć tego ogromu złym doświadczeń, ale i podziwiać ich siłę oraz determinacje. "Utracona i odzyskana" to nie jest zwyczajna powieść. To pozycja przede wszystkim o miłości., ale i o kreowaniu siebie, o wybieraniu drogi, którą wbrew rodzinie bohaterowie podążają. Ale także o sukcesie, okupionej wielkim poświęceniem. Ach, szkoda, że czas spędzony z tą powieścią tak szybko minął. Zaczytałam się, przepadłam. I wam życzę takich samych pozytywnych wrażeń jakich ja doświadczyłam.

MonikaP Linia koment
Przeczytane:2015-12-05, Na półkach: Przeczytałem,niedoczytane ,