Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Warto podążać za marzeniami. Moja podróż przez życie

Marek Kamiński

Ocena ( 4 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2012-11-07
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 978-83-7596-424-0
Liczba stron: 186
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Po horyzontu kres

Kobieta potrzebuje ciepła, poczucia bezpieczeństwa, domu – a skąd ty to wszystko wytrzaśniesz? Odpowiedź na to proste pytanie jasno i bez wątpliwości pokazuje mi, że zawsze będę sam. Mogę się tylko roześmiać, jakie to proste. Choćbym nie wiem jak szukał i próbował ze wszystkich sił. Zawsze będę sam (…) Czy to właśnie ta dojmująca samotność sprawia, że tylko nieliczni decydują się zostać podróżnikami i eksplorować nieznane terytoria? Marka Kamińskiego to nie dotyczy – podróże wypełniają każdą komórkę jego ciała i jestem przekonana, ze bezruch stanowiłby jego kres.

 

Znany polski  polarnik, podróżnik, przedsiębiorca, który ramię w ramię z Jasiem Melą zdobył oba bieguny Ziemi w ciągu jednego roku, wciąż fascynuje i inspiruje. Jego wykłady czy relacje na blogu przyciągają i budzą tęsknotę za wyruszeniem w długą podróż w siną dal. Taką moc ma również książka Warto podążać za marzeniami. Moja podróż przez życie, obejmująca wspomnienia z lat młodości, wyprawy polarnika oraz praktyczne rady dla wszystkich śmiałków, którzy pragnęliby ruszyć jego śladem.

 

Wraz z Markiem Kamińskim cofamy się wiele lat wstecz, aby odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób człowiek zostaje podróżnikiem? Autor snuje wspomnienia, próbując uchwycić te momenty z przeszłości, w których narodziła się tęsknota za zdobywaniem świata i marzenia o podróżach. Wspomina złamaną rękę, która paradoksalnie stała się przyczyną pierwszych wyjazdów, a także sanatoria i szpitale, pełniące dla niego przez wiele lat funkcję domu. Myślę, że to tam (…) uczyłem się radzenia sobie z samotnością, ze strachem, z nie zawsze życzliwym otoczeniem i piętrzącymi się trudnościami – pisze autor, upatrując w pobytach w różnego rodzaju zakładach leczniczych przyczyn swej tak dużej niezależności i samodzielności.

 

Czytamy o pierwszym rejsie Kamińskiego, gdy jako czternastolatek samodzielnie wyruszył statkiem do Aalborga, a także o dłuższej wyprawie – do Maroka, podczas której świat poznawany za pomocą książek zderzył się z rzeczywistością. Podróżnik opisuje również czasy studiów filozoficznych oraz ciekawe podróże - jak ta, podczas której przemierzył autostopem całą Skandynawię.

 

Wraz z Kamińskim zawitamy również na Grenlandię, którą podróżnik nazywa uniwersytetem polarnym, przyznając, że dokonał się tam niezwykły proces nauki. Biegun północny to jednak zaledwie przedsmak serii fascynujących, ale też niebezpiecznych i wykańczających fizycznie wypraw. Podróże wciągają, dlatego też wkrótce po powrocie do Polski pojawiło się marzenie zdobycia bieguna południowego. Spełniło się ono w 1995 roku i było wspaniałym prezentem od świętego Mikołaja, a dzięki tej wyprawie Kamiński zaspokoił nie tylko swoje pragnienie, ale też pomógł też oddziałowi chemioterapii w Gdańsku.

 

Dzieciństwo Kamińskiego wypełnione było nie tylko marzeniami o podróżach - plany podboju świata były bardzo konkretne: mały Marek samotnie opłynąć kulę ziemską. Na studiach budował nawet jacht wspólnie z Jurkiem Andrzejukiem, choć działania Służby Bezpieczeństwa uniemożliwiły im opuszczenie w ten sposób Polski. Dlatego też kiedy pojawiła się możliwość wzięcia udziału w rejsie dookoła Atlantyku, podróżnik nie wahał się ani chwili…

 

Wraz z Kamińskim i jego narzeczoną, Katarzyną, weźmiemy udział w ekspedycji do źródeł Amazonki oraz wyprawie na Zanzibar i na Kilimandżaro. Autor opisuje również swoją australijską wyprawę, sięgającą korzeniami Grenlandii, którą przemierzył niegdyś z Wojtkiem Moskalem, a także podróż, która zadziwiła cały świat – tę z Jasiem Melą. Jeśli ktoś pyta mnie, czy warto iść na biegun, odpowiadam, że jeżeli można pomoc choćby jednej osobie, to warto to rozważyć, a jeżeli można pomóc siedemdziesięciu osobom, to nie warto się zastanawiać, tylko trzeba iść – tak Kamiński mówi po powrocie o zbiórce pieniędzy na protezy dla niepełnosprawnych, która przyniosła siedemset tysięcy złotych.

 

Wyprawy to jednak nie tylko eksplorowanie nowych lądów czy poznawanie nowych ludzi. To przede wszystkim pokonywanie własnych barier i słabości oraz dowód na to, że zawsze można sięgać gwiazd. Sam podróżnik przyznaje, że wyzwanie, jakie podjął z Melą, dało nadzieję wielu osobom, które ułożyły sobie wygodne, choć nieszczęśliwe życie kosztem własnych marzeń i teraz boją się, że już nigdy nie będą mogły być sobą.

 

Lektura dzienników podróży, których fragmenty zostały w książce przytoczone, sprawia, że wchodzimy w intymny świat podróżnika, zaczynamy postrzegać otoczenie w taki sposób, w jaki on je odbiera i wspólnie z nim stawiamy czoła przeszkodom. To motywuje do działania, a jednocześnie zbliża nas do autora, pozwala zajrzeć w jego duszę.

 

Warto podążać za marzeniami. Moja podróż przez życie staje się tym samym nie tylko prawdziwą przygodą, ale i wewnętrznym przeżyciem, zaś wspaniałe zdjęcia, stanowiące integralną część książki, pozwalają w marzeniach przenieść się do Afryki czy na biegun południowy. Na tych zaś, którzy marzenia chcą zamienić w czyny, czekają praktyczne wskazówki dotyczące sprzętu przydatnego w danej kategorii wypraw. I choć część treści zawartych w książce znajdziemy również na stronie internetowej Kamińskiego, to jednak warto wkroczyć do jego świata, delektując się szelestem papieru i wspaniała oprawą publikacji.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
WitajWdomu Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Czytam,Mam,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ania1994 Linia koment
Przeczytane:2015-04-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2015,Mam,
koral Linia koment
Przeczytane:2013-08-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2013-07-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów