Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Wbrew nadziei

Agnieszka Kubicka

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Szaron
Data wydania: 2013-05-21
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-63271-11-4
Liczba stron: 220
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Nikt nie ma wątpliwości, że człowiek na plan pierwszy wysuwa uczucia, zamierzenia i plany, z którymi wiąże nadzieje na przyszłość. Cieszy się, gdy każdy kolejny dzień mija bez zakłóceń, gdy ważne sprawy uda się załatwić „od ręki”, a spotykani ludzie odchodzą usatysfakcjonowani. Wtedy uśmiech nie znika z twarzy i świat wydaje się piękniejszy. Jeżeli jednak codzienność jawi się mniej barwnie od tej wymarzonej, potrzeba samozaparcia oraz wewnętrznej siły, by sprostać wymaganiom stawianym przez życie. W takiej właśnie sytuacji znalazła się bohaterka opowieści Wbrew nadziei, której szczęście w jednej chwili legło w gruzach.


Przed Wiktorią życie stało otworem: przynosząca mnóstwo satysfakcji praca, niewielkie, ale za to przytulne mieszkanko, kochający rodzice i ulubiona siostra Martyna. Całości dopełniał Adam, wierny przyjaciel, na którym zawsze mogła polegać i z którym wiązała plany na przyszłość. Dobrze, że była także Ania – bez niej Wiktoria zapomniałaby, że ma jeść, spać i odpoczywać. Życie upływało w sielskim nastroju - do czasu wizyty u lekarza. Diagnoza brzmiała: zaawansowane stadium nieoperacyjnego guza mózgu. Jednoznaczny wynik całkowicie wykluczał możliwość pomyłki. Wiktorii pozostało kilka miesięcy życia. Nie znała odpowiedzi na żadne z dziesiątek pytań, nie pozwalających pogodzić się z jawną – jak jej się wydawało – niesprawiedliwością.


Chociaż w opowieści Agnieszki Kubickiej smutek dominuje nad radością, płaczu jest więcej niż śmiechu, a górę biorą chwile, w których wydaje się, że niczego więcej nie da się już udźwignąć, to jednak nie brak w niej nadziei na spełnione marzenia, zrealizowane pragnienia oraz wzniosłe i piękne uczucia. Dobrnięcie do ostatniej strony pozwala czytelnikowi dostrzec pewną zależność: Gdy koniec jest początkiem, reguły zwykłej, szarej codzienności tracą znaczenie. Postawione na pierwszym miejscu poszukiwanie Boga i Jego działania w ludzkim życiu sprawia, że przyziemność zostaje zastąpiona oczekiwaniem na spełnienie. W sytuacji, gdy splot życiowych wydarzeń przynosi nieprzewidywalne skutki, nie wolno tracić przekonania o sile nadziei. W książce Wbrew nadziei właśnie nadzieja zwyciężyła.


Wzruszająca opowieść Agnieszki Kubickiej została skierowana do tych, którzy zmagają się z różnorakimi przeciwnościami losu. Chociaż czytelnik odnajdzie w niej odniesienie do wiary, absolutnie nie musi czuć się przytłoczony ani do czegokolwiek przymuszany. Przekonuje się natomiast, że na skutek następujących po sobie wydarzeń niekoniecznie musi pozostać taki sam. W uzdrowionym sercu rozlewa się wewnętrzny pokój, dzięki czemu możliwym staje się pokonanie przeciwności dnia codziennego. Wbrew nadziei jest opowieścią o życiu i wytrwałości, o gorliwym dążeniu do celu. A tego przecież potrzeba każdemu z nas.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
katechetka Linia koment
Przeczytane:2013-06-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów