Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Wisła. 1047 tajemnic

Marek Kamiński

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2010-01-01
Kategoria: Przewodniki turystyczne
ISBN: 978-83-930853-4-7
Liczba stron: 408
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Wisła będąca najdłuższą rzeką Polski, nie na darmo nazywana jest „królową rzek”. Wraz z przylegającymi do niej urokliwymi terenami zawsze już chyba pozostanie symbolem Polski.

Książka „Wisła. 1047 tajemnic” przeznaczona jest dla wszystkich tych, którzy doskonale czują się podczas ruchu, lubią poznawać nowe miejsca, chcą stać się uczestnikami głębokich wrażeń i szukają inspiracji do aktywnego spędzania czasu. Zawarta w tytule liczba wskazuje na długość rzeki liczoną w kilometrach od zachodniego stoku Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim do jej ujścia w Zatoce Gdańskiej. Jest to jeden z nielicznych przewodników, prowadzących czytelnika po niezwykle pięknych terenach. Przeznaczony nie tylko dla kajakarzy, służy pomocą również rowerzystom oraz amatorom pieszych wędrówek. Każda z dziewięciu części posiada „dedykowane” przesłanie. Znajdą więc w nim mnóstwo emocji fotografowie, miłośnicy dobrej kuchni czy pasjonaci historii. Wszystkie trasy zawierają informacje praktyczne oraz mapy.

Wprowadzając czytelnika do zasadniczego tematu, Marek Kamiński omówił stanowisko Wisły w historii (rola i znaczenie „królowej rzek” w poszczególnych okresach) i geografii (ustrój rzeczny, zanieczyszczenia), a także wskazał rezerwaty i parki narodowe, ze szczególnym uwzględnieniem bogactwa flory i fauny. Powyższe słowa wstępu stanowią przejście do właściwych treści, zachęcających do praktycznej realizacji.

Zaletą przewodnika są dokładne opisy szlaków. Każdy zaopatrzony jest w przydatne informacje ogólne, dotyczące oznakowania terenu, sprzętu i noclegów, po czym zamieszczony został szczegółowy opis trasy z uwzględnieniem długości, czasu trwania i miejsca rozpoczęcia wędrówki, miejsc wodowania i lądowania, promów, przystani, wskazówek turystycznych oraz ciekawostek związanych z omawianymi terenami. Pewności dodają adresy, numery telefonów i linki do stron internetowych, służących przydatnymi informacjami.

Obok szlaków wodnych zostały zaproponowane trasy lądowe, przeznaczone dla rowerzystów (szczegółowe opisy tras wzbogacono informacjami ogólnymi oraz adresami serwisów rowerowych) i turystów pieszych. Dla nich przeznaczone są wykazy muzeów i wielu innych zabytków.

Na szczególną uwagę zasługują trasy specjalne: dla fotografów, kamperem, typowo historyczny szlak napoleoński, a także gastronomiczny (wzbogacony o przepisy kulinarne oddające smaki terenów nadwiślańskich) oraz szlak z dziećmi uwzględniający wszystko to, co dla dziecka jest istotne i niezbędne.

W przewodniku zostały zamieszczone zdjęcia pięknych zakątków Polski, umiejscowionych wzdłuż Wisły. Cudownej urody okolice zapraszają do zwiedzania i motywują do zdobywania miejsc jeszcze nie odkrytych. Napisany językiem łatwym i przystępnym zaprasza do skorzystania z zaproszenia Marka Kamińskiego. Wybierzmy się więc na wędrówkę i zacznijmy „odkrywać Wisłę”.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów