Recenzja czytelnika granice.pl

5.3
Wydawnictwo: Kobiece
Data wydania: 2016-02-26
Dodał/a recenzję: alison2
Czym tak naprawdę jest joga? Powiedzieć, że to aktywność fizyczna, to zdecydowanie za mało. Bo choć przygoda z jogą może zaczynać się od prób wykonania skomplikowanych pozycji, jednak im dłużej człowiek praktykuje, tym lepiej rozumie, że tak właściwie chodzi tu o coś zupełnie innego. Zaczyna się od ćwiczeń, z czasem dochodzi potrzeba medytacji i dogłębnego poznania samego siebie, wreszcie - przychodzi moment, w którym joga staje się sposobem na życie. Za jej sprawą dokładniej przyglądamy się temu, co planujemy zjeść, wsłuchujemy się w potrzeby własnego ciała, bardziej doceniamy każdą ulotną chwilę. Historia Rachel Brathen opisana w książce Yoga Girl to doskonały przykład tego, jak dzięki jodze można rozpocząć zupełnie nowe, fascynujące życie.

Autorka książki jest jedną z najsłynniejszych na świecie instruktorek jogi. Zanim jednak zdobyła ogromną sławę, była zupełnie przeciętną dziewczyną, borykającą się z wieloma problemami. Brathen z charakterystyczną dla siebie otwartością opisuje, jak to się stało, że zaczęła ćwiczyć jogę i dlaczego wybrała właśnie ją. Czytelników zachęca, by uważnie wsłuchali się w swój wewnętrzny głos, by zastanowili się nad tym, czy podążają właściwą ścieżką, by mieli odwagę sięgnąć po własne marzenia. Każda strona zdaje się naładowana pozytywną energią, a liczne, przepiękne zdjęcia sprawiają, że nie tylko nabieramy większej ochoty na uczestnictwo w zajęciach jogi, ale również że już podczas lektury książki czujemy się bardziej odprężeni.

Oczywiście znajdziemy tutaj szereg pozycji zarówno dla początkujących, jak i dla bardziej zaawansowanych. Nie brakuje również przepisów na bardzo ciekawe potrawy, refleksji, rad, jak dobrze rozpocząć dzień.

Nie ukrywam, że jestem oczarowana tą pozycją. W moim przekonaniu właśnie tak powinna być przygotowana książka o jodze - inspirująca treść, przykłady ćwiczeń i lekkich, smacznych potraw, a do tego wiele pięknych zdjęć. Jeżeli już sama lektura książki może człowieka tak zrelaksować i tak pozytywnie naładować, to z całą pewnością warto sprawdzić, co się stanie, gdy faktycznie zaczniemy praktykować jogę. Yoga Girl to cudownie wydany motywator, po który powinien sięgnąć każdy, kto kiedykolwiek rozważał zapisanie się na zajęcia jogi. Książka stanowi również doskonały prezent dla każdego, kto jogę już praktykuje. Rachel Brathen jest bowiem uosobieniem tego, do czego każda z takich osób dąży - wewnętrznej równowagi, poczucia spełnienia i radości z życia. Serdecznie polecam.
Sheti plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Rachel Brathen jest jedną z najsłynniejszym instruktorek jogi na świecie, ale zanim osiągnęła ten poziom, jej życie nie wyglądało zbyt kolorowo. Już w bardzo młodym wieku buntowała się przeciwko całemu światu, sprawiała rodzicom problemy wychowawcze (i to jakie!), była na prostej drodze do zaprzepaszczenia całego swojego życia, które dali jej rodzice. Na szczęście w porę się ocknęła i wkroczyła na zupełnie nową ścieżkę, którą podążą po dzień dzisiejszy. Odnalazła jogę w odpowiednim punkcie swojego życia, a być może to joga odnalazła ją?

Sama doskonale wiem, ile dobrego może zdziałać praktyka jogi. To dzięki niej moje życie zmieniło się na lepsze, znalazłam złoty środek na wszystkie dolegliwości - zarówno te fizyczne, jak i psychiczne. Od ponad dwóch lat jestem związana z tą praktyką i mogę śmiało stwierdzić, że joga stała się częścią mnie. To nie są zwykłe ćwiczenia i medytacja - to sposób i droga życia, które potrafią całkowicie odmienić człowieka i jego spojrzenie na świat. Historia Rachel Brathen nie jest jedyną znaną mi opowieścią, która pokazuje, jak joga zmienia życie człowieka. Miałam okazję czytać książkę, w której zawarte były historie różnych ludzi - takich, których spotyka się w swoim życiu na co dzień. I wiecie co jest w tym najpiękniejsze? Każda historia jest inna, ale widać te same elementy, które łączą wszystkich joginów. Pewne zmiany są dokładnie takie same, pojawia się konkretny schemat działania jogi, chociaż i tak bywa on chwilami zaskakujący.

Już na samym początku chciałabym rozwiać wszelkie wątpliwości - ,,Yoga Girl" nie jest poradnikiem, w którym są opisane poszczególne asany i sposób ich wykonania. Owszem, pojawia się kilka podstawowych pozycji, a także słynna sekwencja powitania słońca, ale tak naprawdę jest to historia samej Rachel. To taka jej osobista spowiedź, dzięki której stopniowo widzimy, jak joga zmieniła jej życie, jaki wywarło to wpływ na nią i jej otoczenie oraz w jaki sposób zaszła do tego etapu, na którym znajduje się dzisiaj. Nie da się ukryć, że jest to piękna opowieść, która może zainspirować nie jednego czytelnika. Chociaż nie jestem pewna, czy po tę pozycję sięgnie ktoś, kto nie miał nigdy w życiu do czynienia z jogą.

,,Yoga Girl" to nie tylko poruszająca historia, ale również przepiękne zdjęcia autorki! Od niektórych nie mogłam oderwać oczu i marzy mi się, aby mieć podobne - a ponieważ większość asan wykonuję bez problemu, to wystarczy tylko znaleźć odpowiednią scenerię :). Cała książka jest naprawdę przepięknie wydana - kolorowa, radosna i pełna życia. Zawiera w sobie również zdrowe, wegańskie przepisy na ,,jogiczne" dania, które uwielbia autorka. Nie jest ich może zbyt dużo i właściwie większość z nich - a właściwie może bardziej ich wariacje - były mi już znane, ale stanowią ładne uzupełnienie całości. Dodatkowym elementem są strony z ,,Refleksjami pełnymi miłości" - to takie krótkie wskazówki od autorki, które mają pomóc czytelnikowi w zmianie postrzegania otoczenia.

Czy jest to pozycja odpowiednia tylko i wyłącznie dla miłośników jogi? Myślę, że nie. Historia Rachel może być inspiracją dla każdego człowieka. To nie jest tak, że aby praktykować jogę, trzeba być rozciągniętym czy medytować od rana do wieczora. Joga jest dla każdego i powtarzają to wszyscy jej miłośnicy. Wystarczy tylko spróbować! Sama nigdy nie zapomnę moich pierwszych zajęć i uczucia, które towarzyszyło mi po tej półtoragodzinnej praktyce. Owszem, joga potrafi wywrócić nasze życie do góry nogami - począwszy od zmian w ciele fizycznym, poprzez zmianę postrzegania świata, sposobu odżywiania, a nawet ubierania, aż po głębokie zmiany w naszym umyśle. Jednak nigdy nie powiem, że są to zmiany złe, bowiem joga to jedna z najwspanialszych rzeczy, jakie spotkały mnie w życiu - podobnie jak u autorki tej książki. Jeżeli szukacie inspirującej książki, która na dodatek jest przepięknie wydana, to trafiliście w dziesiątkę!

www.bookeaterreality.blogspot.com
kasiatuszek plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
"Yoga girl" była dla mnie w pewnym sensie odpoczynkiem od ostatnio przeczytanych książek, które wywołały mnóstwo skrajnych emocji. Cieszę się, że mogłam przeczytać tę książkę z wielu różnych powodów. Po pierwsze dlatego, że już od jakiegoś czasu myślałam o zapisaniu się na zajęcia jogi lub samodzielnym jej ćwiczeniu, a ta książka jeszcze bardziej mnie do tego zachęciła. Po drugie, zostałam bardziej uświadomiona, że joga to nie tylko ćwiczenia fizyczne, a przede wszystkim osiągnięcie równowagi i praca nad prawidłowym oddechem. Choć nie ukrywam, że niektóre pozycje jogi mnie przerażają. A po trzecie, książka zawiera piękną i prawdziwą treść, smaczne przepisy na łatwe potrawy oraz rewelacyjne zdjęcia.

Rachel Brathen jest znaną na całym świecie instruktorką jogi. Pochodzi ze Szwecji, a obecnie mieszka na Arubie wraz z mężem i psami. Wcześniej jednak kilka lat spędziła na Kostaryce, na którą postanowiła przylecieć zaraz po ukończeniu szkoły. To tam tak naprawdę zaczęła praktykować jogę i czerpać z niej radość. Miała trudne dzieciństwo, rozwód rodziców, tragiczna śmierć ojczyma, próba samobójcza mamy. Te wszystkie wydarzenia sprawiły, że Rachel zaczęła palić papierosy, pić mnóstwo alkoholu, a nawet zażywać narkotyki. Prowadziła buntowniczy styl życia, nie liczyła się ze zdaniem rodziców. Joga ją uratowała przed stoczeniem się na samo dno. Aktualnie prowadzi warsztaty, turnusy, a nawet wykłady, podróżując po całym świecie. Jest też jedną z niewielu osób, które praktykują zajęcia SUP, polegające na odbywaniu treningów na deskach unoszących się na wodach oceanu. Zajęcia prowadzone przez Rachel cieszą się ogromnym powodzeniem. Na Instagramie ma już prawie dwa miliony obserwatorów.

Książka podzielona jest na siedem rozdziałów. W każdym z nich dowiadujemy się wielu ciekawych informacji o życiu Rachel, pojęciu jogi ( dążącej do równowagi ciała, duszy i umysłu ), jej zasad ( jedną z nich jest dbałość o dobre samopoczucie, które musi pochodzić z wnętrza ), sekwencji ( m.in. powitanie słońca ), filarów ( jest ich osiem ). Ponadto ukazane są ćwiczenia podzielone na etapy, dostosowane zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Wszystkie pozycje są bardzo dobrze zobrazowane i omówione. Dodatkowo autorka dzieli się z czytelnikami zdrowymi i łatwymi przepisami np. na surowe lody bananowe, sałatkę z super składników, wielki zielony koktajl, herbatę ziołową czy zupę marchewkowo - imbirową. Książka jest bogata w mnóstwo przepięknych zdjęć, przedstawiających Rachel wykonującą różne asany ( pozycje ) na desce na wodzie, na plaży, w domu, o wschodzie i zachodzie słońca. Każdy rozdział kończy się jego krótkim podsumowaniem.

"Yoga Girl" to książka, przy której się po prostu odpoczywa. Czytałam ją z wielką przyjemnością i dużym zainteresowaniem. Jest pełna pięknych przemyśleń i refleksji dotyczących życia. Zapewne, gdy będę miała gorszy dzień, po prostu otworzę tę książkę, bo daje mnóstwo pozytywnej energii i radości. Zawarte w niej zdjęcia i pokazywane ćwiczenia sprawiają, że ma się ochotę sięgnąć po matę i od razu zacząć ćwiczyć. Tak samo jest w przypadku przepisów na proste dania, które są zarówno zdrowe, smaczne i kolorowe. Na pewno z nich skorzystam.

Reasumując, książka jest rewelacyjna pod każdym względem, zarówno treści, stylu pisania, jak i cudownych fotografii. Polecam ją nie tylko miłośnikom jogi, ale przede wszystkim tym osobom, które dopiero zamierzają odbyć ciekawą i fascynującą podróż w głąb siebie, uzyskać równowagę i pełną koncentrację poprzez wykonywanie ćwiczeń na macie.

Serdecznie polecam !

gosia45 Linia koment