Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Z głową w chmurach

Julian Tuwim

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2013-01-25
Kategoria: Poezja
ISBN: 978-83-2377-903-2
Liczba stron: 96
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Tomik wierszy Juliana Tuwima Z głową w chmurach to zbiór utworów chmurzastych, chmurnych i obłocznych, mniej znanych, prawie zapomnianych i nie omawianych w szkole. Znakomite rysunki, korespondujące z nimi, sprawiają, że treść staje się jeszcze bardziej aktualna, jakby te utwory powstały wczoraj i zostały opublikowane w jakimś portalu literackim, nie zaś sto lat temu.

Jednym z najbardziej aktualnych utworów jest: Na zwycięstwo lewicy w Rzymie:

Zawiadamiamus

Magna cum troska:

Habemus klapam -

Niech ręka boska!

Wyraźna aluzja do wyboru papieża. Być może, w czasach Juliana Tuwima media żyły tym faktem, podobnie jak współcześnie, do tego stopnia, że pewne sformułowania weszły do użytku potocznego.

 

Swoboda językowa, z jaką tworzył Julian Tuwim, jest godna pozazdroszczenia. Z pewnością dziś poeta z łatwością znalazłby pracę w dużej agencji reklamowej. Pytanie tylko: czy chciałby wykonywać ten zawód? Rodzi się tu pewna refleksja, o którą nietrudno przy twórczości nieśmiertelnej. Mają rację poeci, gardzący zawodową pracą, klepiący biedę, ale zuchwale piszący dla siebie i potomnych, bowiem to oni przetrwają w naszej pamięci, a nie bogaci biznesmani i politycy, walczący o naszą uwagę tu i teraz.

 

Powinniśmy zatem więcej czasu poświęcać poetom, którzy przecież widzą i czują więcej. Udowadnia to swoimi wierszami Julian Tuwim. Czy zawarty w tomiku wiersz Do prostego człowieka z finałowym wersem: bujać to my, panowie szlachta! nie jest aktualny również dziś? Zresztą stał się on kanwą popularnego przeboju, wykonywanego przez grupę Akurat.

 

Albo wiersz Spleen, którego każda zwrotka kończy się wersem: "Diabli wiedzą…", którego podsumowaniem jest rysunek przedstawiający dwa roześmiane diabełki i tekst: My nic nie wiemy! Wszystko sprawdzamy w google.

 

Tomik podzielony został na kilka "chmurowych" części: z głową w chmurze poezji (wiersze o tworzeniu, poetach i pisaniu), z głową w chmurach burzowych (wiersze o tematach, nazwijmy to, społeczno-politycznych, wyrażających lekkie niezadowolenie z sytuacji na świecie. Tu zamieszczono wiersz Mieszkańcy o strasznych mieszczanach, zilustrowany strasznym - współczesnym - mieszczaninem i jego plazmą…). P potem jest już bardziej optymistycznie: z głową w chmurze zieleni (utwory o przyrodzie i rajskich wspomnieniach z dzieciństwa, ale też refleksyjny wiersz o poznaniu zawczasu drzewa, z którego wykonana zostanie potem nasza trumna…), z głową w chmurach i wyżej (tu już wiersze wymagające głębszej refleksji, jak choćby Chrystus miasta i Pogrzeb), a na koniec - wiersze pod hasłem z głową w obłokach, dotyczące… małżeńskiej miłości.

 

Jest też bonus: o 20% grubsza książka, a w ramach promocji - internetowy błyskawiczny kurs gry na klarnecie i wiersz pisany alfabetem Morse'a dla telegrafistów.

 

Warto zajrzeć do książeczki, by poznać Tuwima nieco innego, o sto lat młodszego. Polecam!

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów