Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Zanim nadejdzie ciemność

Susan Wiggs

Ocena ( 8 osób )
4.8
Wydawnictwo: Harper Collins
Data wydania: 2012-09-28
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-238-8560-3
Liczba stron: 416
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Czas prawdy


Czasami bywa tak, że bez lęku i trwogi przemierzamy setki tysięcy kilometrów, uprawiamy ekstremalne sporty czy jesteśmy zmuszeni balansować na krawędzi życia i śmierci. Latamy samolotami, pływamy podwodnymi statkami, wspinamy się wysoko w góry, igrając niekiedy z przeznaczeniem. Podnosimy się i upadamy z sercem wypełnionym marzeniami i wyzwaniami. Dlaczego zatem czasami bywa tak, że najcięższa jest ta najprostsza podróż, zaś rzeczą najtrudniejszą jest nie żegluga po niebezpiecznych morzach czy śniadanie z mordercami, ale… prawda?

 

Jessie Ryder, znana i ceniona fotografka, laureatka wielu nagród, podróżniczka, która w poszukiwaniu przygody i dobrego ujęcia zjeździła niemal cały świat, jest bohaterką wzruszającej i pełnej rodzinnego ciepła powieści Zanim nadejdzie ciemność autorstwa Susan Wiggs. Opublikowana nakładem wydawnictwa Mira książka jest doskonałą lekturą na długie, zimowe wieczory oraz okazją do wieku refleksji dotyczących naszego życia i wartości, jakimi się w nim kierujemy. Napisana z wielkim rozmachem przez autorkę takich bestsellerów jak Obudzić szczęście czy A miedzy nami ocean, może stać się balsamem na skołatane dusze wszystkich tych, którzy nie potrafią odnaleźć swojego miejsca w życiu, których pustka wciąż napędza do poszukiwania, a także tych, którzy dobrowolnie wyrzekli się swoich marzeń. 

 

Jessie była od dziecka osobą, dla której miasteczko Edenville było zdecydowanie zbyt małe, zaś życie – zbyt nudne. Być może ten pęd do przygody i do sycenia się wszystkim, co nowe, co zmienne, odziedziczyła po matce, jednak nigdy nie spodziewała się, że to ona, a nie jej słodka i dobroduszna siostra pierwsza urodzi dziecko. Ciąża nie była planowana, to efekt zaledwie przelotnego romansu ze studentem prawa, którego zamieniła na przystojnego wykładowcę. Kiedy ten proponuje jej wyjazd i udział w projekcie fotograficznym finansowanym przez BBC, który za kilka lat ma się skończyć wystawą zdjęć z całego świata, Jessie może zrobić tylko jedno. Oddaje swoje dziecko do adopcji, a właściwie - oddaje je jedynej osobie, której miłości może być pewna – swojej siostrze. 

 

Od tamtej pory mija wiele lat, ale Jessie nic się nie zmieniła. Przemieszczała się z miejsca na miejsce, porzucała wszelkie zobowiązania i unikała bliższych relacji, nieustannie zmieniała kochanków, pozostając wierną wyłącznie fotografii. Przynajmniej do czasu, kiedy przewrotny los nie wręczył jej najgorszego prezentu, jaki można dać komuś, dla kogo wzrok jest posłańcem pomiędzy zmysłem piękna i kreacji a obiektywem aparatu – ślepotę. Jessie zaczyna chorować na ostrą strefową ukrytą retinopatię zewnętrzną, choć bardziej istotne od samej skomplikowanej nazwy przypadłości są jej skutki, czyli zniszczenie siatkówki i utrata wzroku.

 

Jeśli jest ktoś, kogo chciałaby pani zobaczyć po raz ostatni, proszę nie zwlekać – kiedy słyszy od lekarza takie słowa, brzmiące niczym wyrok, w myślach Jessie pojawia się tylko jedno imię: Lila – jej córka. Postanawia opuścić Nowa Zelandię i wyrusza do rodzinnego miasteczka, do siostry, by odzyskać swoją córkę, a także by wyznać prawdę o jej ojcu. Nie spodziewa się jednak, że będzie to o wiele trudniejsze niż wszystko, z czym przyszło jej się zmierzyć do tej pory. Nagle nie tylko wpada w wir życia rodzinnego – jej siostra ma wspaniałego męża i trzech synów – ale i problemów, jakie przysparza dorastająca Lila.

 

Okazuje się, że naprawienie błędów z przeszłości nie jest takie łatwe - szczególnie wówczas, kiedy może zranić wiele osób. Odzywają się dawne pretensje, roszczenia, zawody, a także zazdrość o lata spędzone przez jej siostrę u boku córki. Również Luz ma wiele żalu w sercu, choć jak zawsze woli tłumić ból głęboko w sercu, starając się nie pamiętać, że dla Jessie rzuciła studia, dla niej też zdecydowała się na tak wczesne macierzyństwo. Czy teraz przyszedł czas rewanżu? A może czas na szczerość? Tyle tylko, że jest go niewiele …

 

Zanim nadejdzie ciemność to książka otulająca czytelników ciepłym pledem, tchnąca nadzieją, miłością i zrozumieniem. To książka, która daje odwagę walczyć pomimo wszelkich przeciwności losu. Susan Wiggs, tworząc swoje postacie, obdarzyła je całym zestawem przywar, słabości, ale nie odmówiła im wielkiego serca, widocznego nawet wówczas, kiedy błądzą. Z wyjątkowym wyczuciem taktu autorka porusza problem adopcji, a także niepełnosprawności, pokazując, że świat ludzi niewidomych nie jest wcale gorszy. Wręcz przeciwnie – zyskuje nową jakość. Można przecież zawsze, tak jak Jessie, zacząć życie od nowa, zastanowić się, co jest naprawdę ważne, a nawet … zakochać się.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
aggi plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-07, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Temat wielokrotnie poruszany w literaturze. Młoda kobieta zachodzi w ciąże,jednak podążając za karierą postanawia oddać nowo narodzone dziecko rodzinie zastępczej (w tym wypadku siostrze) , a po 16 latach gdy zaczyna tracić wzrok postanawia po raz ostatni spojrzeć na swoja córkę i odbudować z nią kontakt. Książka która absolutnie nic nie wniosła do mojego życia, czytało się całkiem fajnie jednak fakt, że nie polubiłam bohaterów oraz zbyt słodkie i nierealistyczne zakończenie wpłynęło na niską ocenę. Jak na 3 mln. sprzedanych egzemplarzy mogłoby być lepiej, znacznie lepiej.
asymaka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki,Mam,

Tytuł książki kojarzył mi się z gatunkiem, za którym szczerze mówiąc nie przepadam, ale nie będę o tym teraz pisać. Spodobała mi się natomiast okładka, jest jakaś taka magiczna i tajemnicza, pełna uroku, przyciągająca. W sumie nie było w tej lekturze dla mnie żadnych niespodzianek, wszystko można było przewidzieć i nie zadziwiła mnie fabuła, chociaż nie nudziłam się z tą książką ani trochę. Przeczytałam ją bardzo szybko, ponieważ napisana jest przystępnym, łatwym do zrozumienia językiem, wiele się w niej dzieje, dużo można przy niej przeżyć, przemyśleć, zmienić swój sposób postrzegania, patrzenia na świat.


Jessie była bowiem znaną, sławną, popularną i cenioną fotografką, osobą podróżującą stale, zwiedzającą mnóstwo pięknych, interesujących miejsc, a teraz, gdy traci wzrok nie będzie już mogła robić zdjęć, nie będzie mogła też niczego i nikogo zobaczyć, jej całe dotychczasowe życie ulegnie diametralnej zmianie, nic nie będzie już takie, jak było. Do tego ciągle ucieka, broni się, boi się zranienia, odpowiedzialności, ma tajemnicę, która na pewno jej nie pomaga w poukładaniu życia, swojej układanki w całość, w stabilizacji. Ogromne wyrzuty sumienia, jak też ciekawość, próba naprawienia błędów z przeszłości powodują to, iż postanawia wrócić po wielu, wielu latach w rodzinne strony. 


Książkę polecam wielbicielom romantycznych opowieści, historii pełnych uczuć, bo tylko w książkach i w filmach może się zdarzyć taka bajkowa, może trochę trudna, choć na pewno do spełnienia miłość.  Możemy przy niej chociaż na chwilkę oderwać się od swoich problemów, kłopotów, z którymi się borykamy każdego dnia, a to też jest nam przecież potrzebne. Za "Zanim zapadnie ciemność" dziękuję wortalowi granice.pl

Mamut plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-14, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,ROK 2013 PONAD WYZWANIE,
Jessie spełnia swoje zamierzenie i w końcu poznaje swoją córkę. Przypadkowo poznaje Dustina Matlocka, mężczyznę który przeżył tragedię. Jego żona zmarła niespodziewanie,ponieważ pękł jej krwiak w mózgu. Była w siódmym miesiącu ciąży, a on musiał zdecydować czy pozwolić lekarzom odłączyć kobietę od aparatury zabijając przy tym dziecko, natychmiast zrobić cesarkę i byłby wdowcem z wczesniakiem, czy kazać lekarzom utrzymywać ją przy zyciu tak długo, aż dziecko będzie mogło przyjść na świat bez większych obaw o jego zdrowie. Wybrał to ostatnie i jego córeczka ma już dwa latka.
izabela81 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Mam,
Wciągająca, napisana lekkim językiem historia miłości siostry do siostry, matki do córki, kobiety do mężczyzny. "Zanim nadejdzie ciemność " to utwór o różnych rodzajach miłości, zmaganiu się z chorobą i próbie odzyskania tego co się kiedyś utraciło. Porusza temat, który na pewno wymaga zastanowienia, co my byśmy zrobili, gdyby spotkało nas coś takiego? Nie da się o tym nie myśleć, czytając tę książkę. Skłania nas do tego, aby spojrzeć na świat troszkę inaczej, zauważyć rzeczy, na które na co dzień nie zwracamy uwagi, a które bez wątpienia są dla nas ważne, bez których trudno byłoby nam żyć. Lektura niesie za sobą pewne przesłanie. Możemy dzięki niej dojść do wniosku jak ważna jest rodzina i miłość. Książka kończy się pewnym niedopowiedzeniem...
Ancia272 plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Muszę ją kupić nie ma innej opcji. Recenzja książki zapowiada się bardzo ciekawie.
dankakalinowska plusminus Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Lubię powieści psychologiczne
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dayna15 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: Nie mam-a chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Flavia Linia koment
Przeczytane:2013-05-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
Okładka - Zanim nadejdzie ciemność Dom w San Francisco. Dzieci szejka
Tara Pammi, Lynn Raye Harris
Okładka - Zanim nadejdzie ciemność Dama do towarzystwa
Anne Ashley
Okładka - Zanim nadejdzie ciemność Zamorska posiadłość
Bronwyn Scott
Okładka - Zanim nadejdzie ciemność Zatańcz dla mnie. Zamek w Kornwalii
Carole Mortimer, Jennie Lucas
Okładka - Zanim nadejdzie ciemność Zmysłowa panna młoda. Trzydzieści dni i nocy
Yvonne Lindsay, Andrea Laurence
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów