Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Zapach kwiatu muszkatołowego

Laila El Omari

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2015-06-03
Kategoria: Romans
ISBN: 9788379438327
Liczba stron: 592
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Razem z Aną wsiadamy nocą na statek płynący z Lizbony przez Terra do Brasil aż do dalekiego Goa, kolonii portugalskiej w Indiach. Czeka nas kilka miesięcy wśród wilgoci, ciemności i szczurów. Ale to chyba lepsze wyjście niż małżeństwo z sadystycznym Luisem, który dla przyjemności gwałci i morduje swoje niewolnice. Ana jest zdesperowana - nikt z rodziny jej nie uwierzył, gdy opowiadała o tym, co widziała w domu narzeczonego. Decyduje się potajemnie uciec na statku swojego brata na inny kontynent, do innego świata. Liczy, że gdy będzie już na miejscu, rodzina w końcu jej wybaczy, a ona będzie mogła wyjść za mężczyznę, który zapewni jej godziwe życie. Ana nie wyobraża sobie bowiem, że mogłaby poślubić kogoś niższego stanu.

 

Jest połowa XVI wieku, okres największego rozkwitu kolonializmu tuż po odkryciu nowych lądów, które okazały się dla wielu ówczesnych kupców prawdziwymi żyłami złota. Nie tylko złoto, kamienie szlachetne, przyprawy, tkaniny, ale i coś zupełnie dla Europejczyków nowego – tania siła robocza w postaci niewolników. Po raz pierwszy w dziejach urządzano polowania na ludzi, łapiąc ich jak zwierzęta, zakładając kajdany i wywożąc na inne kontynenty. Niewolnikami nie byli jeńcy wojenni i przestępcy, ale niewinni ludzie, którzy mieli pecha znaleźć się w nieodpowiednim miejscu. To sytuacja nowa, także dla bogatej arystokracji, dla której w dobrym tonie okazuje się mieć niewolników do swojej dyspozycji. Nikt nie ingeruje w to, jak są traktowani. Są własnością swoich panów, a ci mogą z nimi robić, co się podoba. Także zabić, jeśli mają taką potrzebę. W tym świecie nikt nie myśli jeszcze o ich prawach jako ludzi. Podobnie jak nikt nie myśli o prawach kobiet. Laila El Omari nie wplata w swą opowieść feministycznych wątków, choć pokusa jest zapewne wielka. Tu kobiety rodzą się wyłącznie po to, by wyjść bogato za mąż i rodzić dzieci. Godzą się na to, są uległe, bowiem nie znają alternatywy. Ich rola polega na tym, by być pięknymi, zachować dziewictwo do ślubu, a potem słuchać we wszystkim małżonka. I one naprawdę tego właśnie chcą.

 

Mężczyźni natomiast... O, to już zupełnie inna historia. W powieści El Omari są samcami, dla których wyznacznikiem dobrego samopoczucia jest regularne uprawianie seksu. Najlepiej służą do tego niewolnice. Są zawsze pod ręką, nie odmawiają. A żony... Cóż, gdy są w połogu, nie bardzo mogą im pomóc. Mężczyźni mają więc nieślubne dzieci z niewolnicami (i nie tylko), natomiast kobiety są cnotliwe, w tej cnocie umacniane także przez kapłanów - do tego stopnia, że poza dom wyjść mogą wyłącznie w towarzystwie straży i w lektyce. Ktoś pomyśli, że ich życie jest łatwe – nic nie muszą, wystarczy, że będą co roku dawać mężowi potomka. A jednak...

 

W powieść Laili El Omari zatopić się można bez pamięci. Ta książka pochłania złożonością postaci, wielowątkowością, realizmem sytuacji i szerokim rozmachem. Podróżujemy po świecie, poznajemy realia życia, modę, dietę, obyczaje, a przede wszystkim mocno wczuwamy się w losy bohaterek. Jedna oczekuje dziesiątego dziecka, druga ma nieślubnego syna i jest bez szans na inny związek, trzecia ma męża-sadystę, z czwartą mąż w ogóle nie współżyje, co doprowadza ją do rozpaczy. Ich losy mocno się gmatwają, są pełne zagrożeń i problemów, które do dziś nie przestały być aktualne. To wszystko czyni książkę niezapomnianą.

 

Wrażenie robi fakt, że autorka jest córką Niemki i Palestyńczyka, daleko jej więc do tematów związanych z opisywanymi przez nią czasami. A jednak jej proza jest niezwykle sugestywna i poruszająca. To nie jest banalna opowieść o miłości. Słowa "kocham cię" padają dopiero pod koniec i zostają wypowiedziane z pełną świadomością. Zresztą bohaterowie nie rzucają słów na wiatr - gdy piszą list, to ma on znaczenie (w końcu dojdzie do adresata dopiero po kilku miesiącach)... Zachwyca też styl pisarki, oszczędny, ale wyrafinowany, prosty, ale trafiający w sedno. To jedna z tych powieści, w których można zatonąć bez pamięci.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Magnolia044 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-31, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

 „Choć Ana musiała przebyć zaledwie niewielki kawałek drogi przez dziedziniec, żeby dojść do budynku, miała wrażenie, jakby naraz znalazła się w innym świecie, bardzo przypominającym jej dom rodzinny. Skrzydełka nosa wydęły się lekko, gdy wdychała otaczające ją zapachy, ciepłą woń kwiatów muszkatołowych w bezpośredniej bliskości, i przez chwilę tęsknota za ojczyzną omal nie rozsadziła jej piersi.”


 


Książka jest złożona z trzech ksiąg, w których akcja powieści osadzona została w latach 1545-1561. Głównymi postaciami są tutaj Ana da Silveira i jej brat Alessandro. Ana jest jedyną córką, której ojciec zapewnił gruntowne wykształcenie i pozwolił sobie ją rozpieszczać. Rodzice pragnąc by córka wiodła dostatnie życie wybrali dla niej kandydata na męża, był nim Luis de Brissac, który był wyjątkowo dobrą partią. Młodziutka, bo zaledwie osiemnastoletnia Ana widziała pewien wyczyn Luisa, którego nie powinna była widzieć młoda kobieta z dobrego domu. Przerażona postanawia uciec, a tym samym zerwać zaręczyny. Ukrywa się na żaglowcu płynącym do Indii, którego kapitanem jest jej brat Alessandro. Jedynym wolnym miejscem na statku, w którym Ana mogła niepostrzeżenie dotrzeć do Goi, była zęza, miejsce najniżej położone w kadłubie statku, pozbawione światła dziennego, w którym często zbierała się woda, dodatkowo było tam brudno, a jej jedynymi „współlokatorami” były szczury. W ciemnym lochu spędziła kilka długich tygodni, a przyjaciel z dzieciństwa Jaume, który pomógł Anie w uciecze przynosił jej żywność.


 


Alessandro zacisnął szczęki. Nie krył niezadowolenia, że jego młodsza, niedoświadczona życiowo siostra tak go wyprowadziła w pole. Co gorsza, okazało się, że niezwykle starannie przygotowała się do ucieczki z domu. Nie zrobiła tego, jak mógłby się spodziewać, po kobiecemu – w sposób pochopny, nieprzemyślany i przez swoją niefrasobliwość z góry niejako skazany na niepowodzenie.”


 


Jak potoczą się losy Any? Jaka kara spotka Jaumego, za to, że pomógł kobiecie w ucieczce? Która kobieta zostanie żoną brutalnego Luisa? Co czeka Alessandra? Jaki udział w całym spisku będzie miał Geoffrey, młody anglik, który został wychowany przez rodzinę Any? Co takiego w całą opowieść wniesie rodzeństwo Fontoura?


 


(…) Niemniej wtargnęłaś w świat, w którym obowiązują – muszą obowiązywać! - inne reguły i prawa, a i nawet jeśli ci się nie podobają, musisz się im podporządkować, a nie wciąż je kwestionować.”


 


Fabuła jest bardzo ciekawa i złożona z kilku wątków. Opowieść lawiruje między życiem, które toczy się w Goi oraz Lizbonie, a także pomiędzy Aną, jej bratem Alessandrem, jak również ich bliskimi. Autorka bardzo sprawnie radzi sobie z prowadzeniem fabuły. Postacie oraz cała osłonka zostały wykreowane bardzo realistycznie, dzięki czemu pomimo swej objętości (niemalże 600 stron) książkę czyta się bardzo szybko i z ogromnym zainteresowaniem. Warstwę językową ubarwiają terminy związane z żeglarstwem oraz słowa zaczerpnięte ze słownika portugalskiego, których znaczenie znajdziemy na końcu książki w słowniczku. Również na końcu książki znajduje się spis bohaterów powieści oraz ważniejszych dat. Z kolei na początku lektury zobrazowane zostały mapy Goi oraz trasa żeglugi Alessandra. Autorka w swej powieści duży nacisk pokłada na niewolnictwo, dyscyplinę oraz uległość kobiet w stosunku do mężczyzn. Oprawa graficzna z pewnością przyciągnie wzrok i widząc ją na półce w księgarni zapewne przystanęlibyście, aby z czystej ciekawości przeczytać blurb.


 


Pomyślał, że niezależnie od tego, co mówiono o mężczyznach w tym regionie, jedno umieli na pewno – wychować kobietę.”


 


Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki i już wiem na pewno, że nie ostatnie. Laila El Omari napisała niebanalną książkę, która wciąga czytelnika od pierwszych stron i z niemałym zainteresowaniem prowadzi do samego końca. Jedyne czego żałuję, to to, że tak długo zwlekałam z przeczytaniem tej lektury. Polecam ją osobom, które chcą przeżyć niesamowitą przygodę przez głębiny mórz i zwiedzić odległe lądy, poznać ich mieszkańców oraz ich mentalność: kulturę, tradycje, wygląd zewnętrzny, który w tamtych czasach budził ogromne zainteresowanie. Po przeczytaniu lektury czuję się w pełni zadowolona. Polecam.


 

andzia12 Linia koment
Przeczytane:2015-09-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2015,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Zapach kwiatu muszkatołowego Córka pirata
Margaret Cezair-Thompson
Okładka - Zapach kwiatu muszkatołowego Prawda
Neil Strauss
Okładka - Zapach kwiatu muszkatołowego Pokusa czerni
Carter Wilson
Okładka - Zapach kwiatu muszkatołowego Ostatnie wyjście
Federiko Axat
Okładka - Zapach kwiatu muszkatołowego Dotyk
Claire North
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów