Recenzja redakcji granice.pl

Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-244-0307-3
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Droga trzeźwości

„W kwietniu 1983 roku musiałem przestać pić. Niedługo później trafiłem na pierwszy mityng Anonimowych Alkoholików. Po pół roku abstynencji pojechałem na czterotygodniową kurację odwykową. Tam pozbyłem się wszelkich złudzeń. Przekonałem się, że jestem alkoholikiem i ze muszę zrezygnować z alkoholu pod każdą postacią.” – tak zaczyna się książka autorstwa Wiktora Osiatyńskiego. „Drogowskazy”, opublikowane przez wydawnictwo Iskry, to rozmowy z ludźmi zajmującymi się problemami alkoholizmu i przemyślenia autora – doktora socjologii, doktora habilitowanego nauk prawnych oraz  założyciela Komisji Edukacji w Dziedzinie Alkoholizmu i Innych Uzależnień. Przemyślenia tym głębsze i wywołujące szeroki oddźwięk w oddających się lekturze, że oparte zostały na osobistych doświadczeniach oraz przeżyciach tych, z którymi autor od lat współpracuje.

Publikacja wyznacza pewne kierunki działań, staje się faktycznym drogowskazem dla wszystkich tych, którzy zmagają się z problemem uzależnienia, dla osób niosących pomoc, a także dla tych wszystkich, którzy są blisko osoby potrzebującej wsparcia choć nie zawsze potrafiącej o pomoc się zwrócić. Autor omawia poszczególne formy i stadia uzależnień, porusza zagadnienia związane z efektywnym działaniem, niezbędnym do wyjścia z uzależnienia, a także analizuje jego przyczyny. Wszystko to odbywa się w sposób nieoczywisty, a mianowicie książka jest zbiorem rozmów, a także tekstów poświęconych konkretnym zagadnieniom związanym z uzależnieniem - kamieni milowych w drodze do wyzwolenia się z pułapki wszelkich używek.

Niektóre z tekstów zawartych w publikacji zostały ukazały się już wcześniej na łamach kwartalnika „ArkA”, biuletynu dla osób uzależnionych oraz ludzi niosących im pomoc. Wszystkie jednak mają za zadanie otworzyć oczy zarówno uzależnionym, jak i ich otoczeniu, skłonić do refleksji oraz wskazać kierunek możliwych zmian.

Do rozmowy o uzależnieniu autor zaprosił między innymi Josepha C. Martina, jednego z pierwszych księży katolickich w USA, który publicznie przyznał się do alkoholizmu. Rozmówcy poruszają temat przyczyn uzależnienia (ksiądz jest przekonany, że istnieją dwie przyczyny alkoholizmu – jedna tkwiąca w genetyce, zaś druga w tradycji i częstotliwości picia), nieocenionej roli edukacji w kwestii uzależnień oraz obserwowanego osłabienia duchowości. Z Terencem T.Gorskim, jednym z najważniejszych autorytetów w dziedzinie leczenia alkoholizmu, autor rozmawia o szkoleniu, a właściwie Szkole Zapobiegania Nawrotom, której pozytywne efekty można było już zaobserwować w Skandynawii.  Osiatyński pisze również o dwunastu magicznych krokach, mających na celu zmianę sposobu myślenia osoby uzależnionej.

W części drugiej książki, autor zajmuje się popędami i emocjami, czyli złością, będącą  „emocjonalnym paliwem uzależnienia”, strachem zatruwającym duszę oraz pokładami wstydu. Pisze też o przemocy, zrozumieniu siebie i innych oraz koncepcji „pozytywnej dyscypliny”.

Trzecia część została poświecona duchowości, o której Osiatyński rozmawia z Ernestem Kurtzem, wykładowcą oraz dyrektorem badawczym i edukacyjnym w Guest House – ośrodku terapii alkoholizmu dla księży katolickich. Autor przytacza również książki z dziedziny psychologii autorstwa M.Scotta Pecka, który nie waha się wspominać w nich o swoich słabościach, błędach i trudnej drodze, którą sam przeszedł. Wspomina również księdza Tischnera, którego, podobnie jak wielu innych ludzi z AA, miał okazję poznać. „Jako filozof, profesor Józef Tischner nauczył mnie otwartości na drugiego człowieka” – wyznaje Osiatyński pisząc o spotkaniu z księdzem.

Poprzednie rozdziały prowadzą nas do części czwartej, dotyczącej poszukiwania sensu w życiu i do rozmowy z Tischnerem właśnie. „O potrzebie i pułapkach altruizmu” to dialog niezwykły, bardzo osobisty i poruszający, ale przede wszystkim skłaniający nas do zastanowienia się nad swoim życiem i nad poszukiwaniem światła w sobie.

Niezwykła jest również książka „Drogowskazy”, która stać się może towarzyszką w słabości i motorem zmian, nieustannej walki ze swoimi lękami i słabościami, z uzależnieniem. Publikacja Osiatyńskiego to nie tylko wsparcie dla osób uzależnionych i ich rodzin, to pozycja nie tylko dla osób zmagających się z problemem alkoholizmu, ale także mądra lektura poświęcona życiu, człowiekowi i jego ułomności. Nie można również nie wspomnieć o walorach edukacyjnych – kolejne części książki aż się proszą, by je wykorzystać w konstruowaniu programu pogadanek na temat uzależnień, adresowanych do gimnazjalistów czy licealistów.

justa21 Linia koment
Przeczytane:2013-10-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,