Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Krąg

Mats Strandberg, Sara B. Elfgren

Ocena ( 19 osób )
5.0
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2012-10-17
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788375543971
Liczba stron: 576
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Grupa nastolatek, tajemnicze zbrodnie i magia to połączenie nie nowe, choć wciąż przyciągające uwagę wielu czytelników. Krąg Matsa Strandberga i Sary B. Elfgren to skandynawska powieść z pogranicza fantasy, kryminału i historia kierowana do nastoletnich odbiorców. I chociaż książka nie zachwyca oryginalnością, to sprawnie skonstruowana fabuła, dynamiczna akcja i mnogość wydarzeń sprawiają, że czyta się ją jednym tchem.

Małe, szwedzkie miasteczko Engelfors, początek roku szkolnego. Właściwie nic nie zapowiada, że przed sześcioma licealistkami otworzy się dotychczas nieznany, pełen niebezpieczeństw i poświęcenia świat. Niedługo po rozpoczęciu zajęć szkolnych opinią publiczną wstrząsa fakt, że w szkole znaleziono ciało jednego z uczniów, Eliasa. Wszystkie ślady i dowody wskazują na to, że chłopak popełnił samobójstwo. Uczniowie, chociaż przerażeni wydarzeniem, jakie miało miejsce, składają czyn Eliasa na karb jego problemów z nauką i uzależnienia od narkotyków. W samobójstwo nie wierzy jedynie Linnea, bliska przyjaciółka Eliasa. Kiedy pewnej zimnej nocy, gdy na niebie pojawia się tajemniczy czerwony księżyc, a sześć zupełnie nieznających się nastolatek spotyka się w opuszczonym parku rozrywki, wydarzenia zaczynają przybierać zupełnie nieoczekiwany obrót. 

Krąg to książka wciągająca i absorbująca uwagę czytelnika od pierwszej do ostatniej strony, jednak niespecjalnie zaskakująca. Chociaż opisywane wydarzenia trzymają w napięciu, to liczba bohaterów oraz opisy ich charakterów sprawiają, że wprawny czytelnik bez trudu „rozgryzie”, kto jest kim w tej mrocznej historii. Na dużą pochwałę zasługują kreacje głównych bohaterek książki. Linnea, Minoo, Anna-Karin, Rebecka, Vanessa i Ida to nastolatki z krwi i kości. Każda nastoletnia czytelniczka odnajdzie w którejś z postaci swoje cechy, a być może nawet całkowicie utożsami się z jedną z dziewczyn. To ogromna zaleta, bowiem czytelnik, zwłaszcza młody, szuka w fikcyjnych bohaterach odbicia siebie samego i swoich problemów. A kiedy udaje mu się je znaleźć, przestaje czuć się odosobniony czy też wykluczony. Za sprawą ich losów lepiej też poznaje samego siebie.

W książce, oprócz głównego, paranormalnego wątku, uwagę przyciągają codzienne problemy uczniów liceum. Czytelnik na kartach Krąęgu znajdzie nie tylko opisy przyjaźni, podszytej niekiedy nutką zazdrości, ale też sprawy o wiele trudniejsze. Wśród nich przeważają szkolny mobbing, dokuczanie słowne, psychiczne znęcanie się popularnych uczniów nad „szarymi myszkami” czy nawet przemoc fizyczna. U nastolatków, oprócz szkoły, która w przypadku większości z ich dawno zeszła na drugi plan, dominuje fascynacja wolnością – imprezami, używkami i przypadkowym seksem. 

Krąg to pierwsza część trylogii, której interesujący początek wróży solidne rozwinięcie, a być może także nietuzinkowe zakończenie. Książka kierowana jest przede wszystkim do nastolatków, do młodzieży raczej licealnej niż gimnazjalnej. Wydaje się także, że z większym entuzjazmem sięgną po powieść dziewczęta niż chłopcy. Chociaż autorzy raczej unikali w powieści opisów scen erotycznych, a opisy wydarzeń brutalnych ograniczone zostały do minimum, to jednak ich obecność sprawia, że grono odbiorców powieści - odpowiednio dojrzałych i gotowych na taką lekturę - wydaje się niezbyt szerokie. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
agatrzes plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-22, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Książki dla młodzieży mają pewien urok, który sprawia, że chętnie po nie sięgam mimo, że nie są przeznaczone dla mojego przedziału wiekowego. Lubię od czasu do czasu przypomnieć sobie smak pierwszej miłości, beztroski i problemów wieku młodzieńczego. Sięgając po „Krąg” Matsa Strandberga i Saray Bergmark Elfgren nie wiedziałam, czego spodziewać się po książce, ale opis okładkowy brzmiał bardzo zachęcająco: tajemnica, strach, śmierć, magia, miłość i przyjaźń

 

Akcja powieści rozgrywa się małej miejscowości Engelfors, którą wstrząsa samobójcza śmierć jednego z uczniów liceum. Okazuje się jednak, że to dopiero początek zdarzeń, jakie nadciągają nad  miasteczko. Sześć uczennic połączy magia i zaprowadzi do miejsca, o którego istnieniu nie miały pojęcia. Są wybrańcami, na których barki los złożył ogromną odpowiedzialność, ale czy będą potrafiły odrzucić wzajemną niechęć i stanąć razem w kręgu, który jest dla nich jedyną szansą na przeżycie ?Bohaterkami książki są nastoletnie uczennice borykające się typowymi dla tej grupy wiekowej problemami: od konfliktów z rodzicami, przez brak akceptacji rówieśników do pierwszych miłości, związków i trądziku. Nie są przygotowane na brzemię jakie przyjdzie im dźwigać, a to sprawia, że nie łatwo im odnaleźć się w nowej sytuacji. Ich kreacja jest bardzo realistyczna, każda z nich ma swoje wady, zalety i bagaż życiowych doświadczeń. Różni je prawie wszystko i w normalnych warunkach szansa na  zbudowanie wzajemnych relacji wydaje się niemożliwa. Skupienie  na emocjach  dodaje postaciom wiarygodności i ułatwiła zrozumienie ich postępowania i podejmowanych decyzji.

 


Niewiele jest książek, które wciągają mnie od pierwszej strony i nie pozwalają oderwać się, aż ujrzę grzbiet okładki. W tej powieści tajemnica „goni” tajemnicę, a rozwikłanie jednej zagadki, powoduje narodziny kolejnej. Czytelnik nie ma chwili wytchnienia, ponieważ autorzy dodatkowo pobudzają go mrocznym klimatem i sytuacjami, które momentami wywołują gęsią skórkę i szybsze bicie serca. Napięcie dozowane jest po mistrzowsku i idealnie współgra z falami strachu, jakie spływają na odbiorcę. Świat realny i fantastyczny przenikają się nawzajem, a granica między nimi jest bardzo cienka i choć na pierwszy rzut oka Engelfors niczym nie różni się od innych miejscowości to magia jest tu wszechobecna.

 


Lekki styl autorów sprawia, że przez książkę niemal płynie się, a młodzieżowy język dodaje  bohaterom autentyczności. Wydarzenie śledzimy z punktu widzenia kilku bohaterów, mamy dostęp do ich myśli i odczuć, a to  dopełnia przedstawioną historię i pozwala „spojrzeć” na wydarzenia z różnych perspektyw

 


Nie spodziewałam się, że książka przeznaczona dla młodzieży dostarczy mi taką gamę wrażeń i emocji, a obcowanie z magią będzie tak fantastycznym przeżyciem. W tej powieści wszystko jest wyważone i ani na moment nie wkrada się nuda. Wyobraźnia czytelnika przez cały czas pracuje na wysokich obrotach. Niebanalna akcja, śmierć czająca się na każdym kroku, nieznani i nieprzewidywalni przeciwnicy sprawiają, że trudno oderwać się od książki, a po zakończeniu wciąż pozostaje w pamięci.

 


Książkę polecam wszystkim, nie tylko nastoletnim czytelnikom, ale i starszej młodzieży lubiącej podróże do świata magii i spotkania z nadprzyrodzonymi siłami. Gotowym na spotkanie z najgorszym wrogiem i nieprzeciętna przygodę, która dostarczy niezapomnianych i ciekawych przeżyć
Sil plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-28, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Posiadam,

Budzisz się rano i czujesz swąd. Ewidentnie coś się pali. Nie widzisz jednak dymu ani ognia. Przewracasz się na drugi bok i uświadamiasz sobie, że to twój zapach. To ty pachniesz spalenizną. Tylko... jak to możliwe? Przecież nie byłaś wczoraj na grillu, nie przechodziłaś obok żadnego ogniska, rodzina nie paliła w kominku... a nawet gdyby, to przecież kąpałaś się przed snem... No nic, nie możesz przecież pójść do szkoły z cuchnącymi włosami. Ruszasz więc pod prysznic, a potem... zupełnie wylatuje ci z pamięci, co było nie tak... dlaczego kąpałaś się rano... czyżby coś ci się przyśniło? Zapewne. Niestety, jak się okazuje, z podobnym odczuciem, pewnego dnia, tuż po rozpoczęciu roku szkolnego obudziło się kilka osób zamieszkujących niewielkie miasteczko w Szwecji - Engelsfors. Dokładnie sześć zupełnie różnych dziewczyn przeżywa bardzo podobny poranek, a do tego niektóre z nich zauważają u siebie pewne dodatkowe, magiczne zmiany. Nie ma się w końcu czym przejmować, trzeba iść do szkoły: uciec od rodziny, zdobywać wiedzę, gnębić innych uczniów, udawać niewidzialną, olewać wszystkich, albo spotkać się z ukochanym chłopakiem. Dla części z tych dziewczyn szkoła to przymusowe zło, dla innych - jedyna ucieczka od rzeczywistości. Jedną z bohaterek jest Minoo Falk-Karmin, szkolna kujonka, która od pierwszego wejrzenia zakochała się w nauczycielu matematyki. Kolejna - Linnea Wallin jest szkolną outsiderką, bujającą się z emo i zdecydowanie z nieciekawą przeszłością. Rebecka Mohlin ostatnio stała się najpopularniejszą pierwszoklasistką. Od kilku miesięcy spotyka się z kochającym ją do szaleństwa Gustafem Ahlanderem, największym szkolnym przystojniakiem. Anna-Karin Nieminen pochodzi ze wsi i niezwykle mocno się poci, niestety nie przysparza jej to przyjaciół, wręcz przeciwnie, od najmłodszych lat jest mobbowana, więc nienawidzi chodzić do szkoły. Vanessa Dahl urodziła się w niepełnej rodzinie i nigdy nie miała okazji nawet usłyszeć czegoś dobrego o nieznanym ojcu. Od jakiegoś czasu spotyka się z Willem, miejscowym dilerem narkotyków. Ostatnia, ale nie mniej ważna, jest Ida Holmström, chyba najbardziej przerażająca postać liceum w Engelsfors. To ona podjudza do mobbowania, to ona ma cięty niczym nóż język, to ona ma świtę, której nie powstydziłaby się nawet księżniczka, to jej słucha każdy uczeń i nauczyciel w szkole. Tego dnia wszystkie zjawiają się na zajęciach i chyba każda żałuje, że się na nie wybrała. W szkolnej toalecie znalezione zostaje ciało jednego z uczniów i ten fakt zupełnie odmienia życie tych sześciu dziewcząt.


 


Nastolatki z dnia na dzień muszą pogodzić się z nieuchronnymi w ich życiu zmianami. O dziwo, nie mają z tym żadnego problemu. Muszę wręcz stwierdzić, że będąc na ich miejscu nie pogodziłabym się z nimi tak płynnie i łatwo. W jeden dzień dziewczyny są normalnymi (na swój sposób oczywiście) nastolatkami, a następnego dowiadują się, że muszą uratować świat. I tyle. Nie ma zgrzytu zębów, nie ma obgryzania paznokci, nie ma wyrywania włosów z głowy. Bo to przecież nic nadzwyczajnego, prawda? No cóż, nie dla mnie. Zupełnie nie spodziewałam się takiej ich reakcji. Szokiem zaś nie było dla mnie ich późniejsze zachowanie, czyli nadużywanie otrzymanych mocy dla własnych celów i zupełne wyrzucenie z głowy przestróg, które zostały im przekazane. Tylko dwie z nich zachowały głowę i próbowały pójść od przodu i zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi. Niestety, nim im się to udało, jedna z nich zginęła. Dopiero ta druga śmierć w szkole była prawdziwym kubłem zimnej wody dla całej grupy. Czy dziewczyny odnajdą się w nowej rzeczywistości? Czy zrozumieją, do czego zostały powołane? Czy będą wiedziały, jak posłużyć się otrzymanymi mocami? Czy każda zostanie obdarzona w taki sam sposób? Czy zginą kolejne? Czy będą wiedziały, komu powinny zaufać, a z kim nawet nie powinny rozmawiać? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w Kręgu autorstwa Matsa Strandberga i Sary B. Elfgren.


 


Wciągająca i pochłaniająca, to zdecydowanie słowa idealnie opisujące tę powieść. Niestety należy do nich dorzucić "płytka i przewidywalna". Choć całość czyta się nad wyraz dobrze, to dojrzały czytelnik zdecydowanie nie może stwierdzić, że wszystkie jego potrzeby zostały zaspokojone. Miejscami poważnie brakuje konsekwencji. Zgodnie z przekazem, tylko jako zespół są w stanie pokonać zło, ale równocześnie nie mają się afiszować ze swoją znajomością. Z jednej strony jest to zrozumiałe, z drugiej dziewczyny zostają o tym poinformowane w taki sposób, że postanawiają się unikać. Jak więc mają stworzyć spójną grupę, skoro nie mają okazji się zaprzyjaźnić i zaufać sobie? Jak mają zwyciężyć zło, skoro każda skrywa jakąś tajemnicę? Do tego wszystkiego wydaje mi się, że autorzy mieli pewne problemy ze zgraniem czasu i przestrzeni. W jednej chwili działa się jedna rzecz, a w następnej, bez żadnego zaznaczenia, akcja przenosiła się w inne miejsce z zupełnie innymi bohaterami. Czasami się gubiłam i nie wiedziałam o czym czytam i dlaczego. Totalny miszmasz, ale jednak ze skrywaną, pociągającą siłą. Sama nie wiem, co myśleć o tej powieści. Zarwałam przez nią noc, ale czuję po niej pewien niedosyt... W sumie więc zachęcam Was do lektury, ale podejdźcie może do niej nieco bardziej ostrożnie niż ja. 


 

Anjoai plusminus Linia koment
Kocham czytać cegiełki takie jak "Krąg"!
Nie muszę się martwić, że za kilka godzin skończy mi się materiał do przyjemnego spędzania wolnego czasu. Nie muszę kupować co rusz kolejnych i kolejnych tomów serii, bo treść rozdysponowana została w maksymalnie kilka części.
Kocham czytać fantastykę taką jak "Krąg"!
Utrzymaną w nastroju mroźnych krajów skandynawskich, zaserwowaną w zestawie z tajemniczą magią i grupą przyjaciółek, która poznaje zasady, jakie nią rządzą.
Kocham czytać powieści z wątkiem kryminalnym takim jak w "Kręgu"!
Nie zawsze wysuwającym się na pierwszy plan, ale dopasowującym się do treści i budującym niesamowite napięcie, coraz to bardziej i bardziej podkręcające tempo.
kingus132 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Czy nastolatki, które są zupełnie różne mogą zjednoczyć się? Co złego dzieje się w miasteczku Engelforst? Czy dwójka młodych ludzi naprawdę odbiera sobie życie? pełna sekretów i tajemnic, ale bardzo wciągająca.
agatrzes plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Nie spodziewałam się, że książka przeznaczona dla młodzieży dostarczy mi taką gamę wrażeń i emocji, a obcowanie z magią będzie tak fantastycznym przeżyciem. W tej powieści wszystko jest wyważone i ani na moment nie wkrada się nuda. Wyobraźnia czytelnika przez cały czas pracuje na wysokich obrotach. Niebanalna akcja, śmierć czająca się na każdym kroku, nieznani i nieprzewidywalni przeciwnicy sprawiają, że trudno oderwać się od książki, a po zakończeniu wciąż pozostaje w pamięci.

Książkę polecam wszystkim, nie tylko nastoletnim czytelnikom, ale i starszej młodzieży lubiącej podróże do świata magii i spotkania z nadprzyrodzonymi siłami. Gotowym na spotkanie z najgorszym wrogiem i nieprzeciętna przygodę, która dostarczy niezapomnianych i ciekawych przeżyć
ivka86 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Muszę przyznać, że podchodziłam do tej książki dość sceptycznie. Nie wiedziałam do końca czego się po niej spodziewać. Pierwszych kilkaset stron trochę mi się dłużyło. Fakt, teoretycznie od początku zaczyna się dużo dziać, ale jakoś fabuła dziwnie była skonstruowana. Nie mogłam się wciągnąć. Dopiero gdzieś od połowy akcja nabiera tempa i wciąga czytelnika w środek "Kręgu". Bohaterowie powieści są różne, jednak każda z osób jest charakterystyczna. Chociaż nie do końca wiemy, która z dziewczyn jakie ma moce. Relacje między dziewczynami z kręgu są skomplikowane. Wszystkie różnią się od siebie diametralnie. A teraz muszą połączyć siły aby rozpocząć walkę ze złem.
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
W Engelsfors znajduje się liceum, do którego uczęszcza sześć nastolatek. Dziewczyny nie mają ze sobą nic wspólnego, różnią się, każda jest inna, ale wkrótce coś je połączy. Po śmierci jednego z uczniów - Eliasa zaczyna dziać się coś dziwnego. Pewnej nocy, gdy na niebie pojawia się czerwony księżyc, dziewczyny zostają sprowadzone do parku, gdzie dowiadują się czegoś, co na zawsze zmieni ich życie. Od tego momentu muszą działać wspólnie, muszą pokonać Zło.

Najfajniejsze w tej książce jest to, że poruszane są w niej problemy współczesnych nastolatków. Główne bohaterki mimo posiadanych mocy są tak naprawdę zwykłymi dziewczynami, mają problemy zarówno w domu, jak i w szkole. Są tutaj sercowe rozterki, poczucie osamotnienia, problemy z rówieśnikami, rodzicami. I to właśnie to czyni tę książkę wyjątkową. Gdyby tego nie było, to powieść nie wyróżniałaby się niczym szczególnym i na pewno nie dałabym jej aż tak wysokiej oceny. To jest naprawdę bardzo wartościowa książka dla młodzieży, bo oprócz magii, fantastyki jest jeszcze normalna, prawdziwa, często szara rzeczywistość.

Głównych bohaterek jest aż sześć. Początkowo miałam problemy, by zapamiętać je wszystkie i jeszcze ich rodziny. Tak jak już wspomniałam, każda z dziewczyn jest po prostu realna i taka jak wiele nastolatek. Mają swoje problemy, dylematy. Dzięki temu, czytelnik może się utożsamiać z tymi bohaterkami.

"Krąg" to thriller fantastyczny. Tutaj świat realny miesza się z rzeczywistym. Jest to bardzo dobra książka młodzieżowa, w której oprócz problemów młodych ludzi jest jeszcze wiele zagadek, ciekawa fabuła i dosyć wartka akcja. Z tą akcją to bywało jednak różnie, ale trzeba wziąć pod uwagę, że jest to tom pierwszy i wszystko się dopiero rozkręca. Mimo, że książka ma 574 strony to pochłonęłam ją w jeden dzień, nawet nie wiem, kiedy dotarłam do końca. Tutaj nie ma miejsca na nudę.

Książkę polecam szczególnie nastolatkom, ale być może i osobom dorosłym przypadnie do gustu. Ja już czytam drugą część.

kingaczyta.blogspot.com
pinkcafe plusminus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Bardzo lubię dobre kryminały, a ta książka może okazać się jednym z nich.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:

"- Minoo, proszę - mówi Maks i pada na kolana u jej stóp. - Kocham cię.
Te słowa jej nie wzruszają.
Wie, co musi zrobić.
Kładzie dłoń na jego czole.
Zamyka oczy i widzi.
Błogosławieństwo demonów.
Jak czarna świecąca aureola dookoła jego głowy."Początek książki nieco mnie przeraził, gdyż tak naprawdę zaczęło się od śmierci i dokładny moment w którym bohater się zabija nie jest pominięty wręcz przeciwnie. Elias słyszy głosy w głowie i coś prowadzi jego ciało, prosto do rzadko używanej łazienki, nie może wydusić z siebie ani słowa, próbuje się zmusić do zatrzymania, ale głos jest taki miły i uspokajający. Chłopak rozbija lustro zamyka się w łazience i... przecina żyły odłamkami szkła. Głos w jego głowie przeprasza, a zamiast niego pojawia się straszny ból.

Kiedy pewniej nocy pojawia się krwisto czerwony księżyc, Nicolaus czeka na wybrańca w lesie, okazuje się że jest ich siedmiu, ale... jeden już zginął, pozostała szóstka dziewcząt które przyszły do Nicolausa, oczywiście nie z własnej woli, były zajęte swoimi sprawami kiedy nagle nogi odmówiły im posłuszeństwa i poprowadziły prosto do niego. Były to bardzo różniące się od siebie dziewczyny, jedna ubierała się na styl emo, inna była gwiazdą szkoły, kolejna przez nikogo nie zauważana nigdy się w szkole nie odzywała, była też kujonka i najbardziej lubiana dziewczyna w szkole która zawsze dla każdego była miła.

Na początku większość dziewczyn odmawiała spotykania się i ćwiczenia swoich zdolności, ale kiedy kolejna z nich zginęła zepchnięta z dachu szkoły, postanowiły działać. Co je atakuje? Jaki jest ich cel, co mają zrobić? Jakie umiejętności posiadają?

WSPANIAŁA!
NIESAMOWITA!
TRZYMAJĄCA W NAPIĘCIU KSIĄŻKA!
KTÓRĄ POLECAM KAŻDEMU!

Dawno nie czytałam tak dobrej książki, akcja ciągle się zmienia, tu podejrzewamy jedną osobę, a nagła zmiana sytuacji sprawia że dowiadujemy się iż winny jest ktoś zupełnie inny. Myślimy że ktoś umrze, albo mamy nadzieję że jednak nie i nigdy nie wiemy co w końcu się wydarzy. Książka do samego końca trzyma w napięciu i aż chce się sięgnąć od razu po kolejną część która niedawno została wydana.

Mamut plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-02, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,ROK 2013 PONAD WYZWANIE,
Przeraża, wstrząsa czytelnikiem i nie pozostawia obojętnym! Mocna literatura, może nawet ciut za mocna jak na wieczorne czytanie (a czytałam przez dwa wieczory, sny po niej niesamowite...)
anulka1312 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2013 ,Mam,
Ciekawy thriller! Od pierwszych stron wciągnęłam się w fabułę, która wraz z każdą stroną nabierała rozpędu.Zaczyna się niepozornie,gdy poznajemy sylwetki każdej z bohaterek, ich codzienne życie,nastoletnie problemy,małe smutki i radości. A potem akcja przyspiesza,zaczyna się robić zagadkowo i tajemniczo.Autorzy świetnie nakreślili portrety młodych ludzi,którzy zmagają się z różnymi wewnętrznymi dylematami, próbują wpasować się w nową,bardziej dorosłą rzeczywistość oraz muszą radzić sobie z buszującymi hormonami i potrzebą wolności.Wszystko naszkicowane z dużą dozą realizmu,więc łatwo wczuć się w położenie bohaterów nawet jeżeli lata młodości mamy już za sobą;).Co więcej,język jest prosty i przyjemny a całość czyta się szybko pomimo 500stron. Plusem jest niepewność co do dalszych losów i zaskakujące sytuacje.Trudno w tej książce przewidzieć rozwój wydarzeń, więc niejednokrotnie autorzy czymś nas zaskoczą. Elementy fantastyczne i nadprzyrodzone oraz delikatne napięcie też dodają smaczku!
Juliette plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Przeczytane,
Ta książka naprawdę wciąga. Nie mogłam się oderwać, a chwilami aż drżałam ze strachu. Pełno w niej tajemnic i grozy. Podobało mi się także przedstawienie bohaterów - byli prawdziwi do bólu. Mieli wiele problemów, ich życia nie były idealne. Ich relacje także, przez co stanowią kolejny element powieści, który mi się podobał. Książkę tę serdecznie polecam, a sama czekam już na następne części, bo słyszałam, że ma to być trylogia.
anita0201 Linia koment
Przeczytane:2016-09-14, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
wsercuksiazki Linia koment
Przeczytane:2016-08-29, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,2016,Mam,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
MyFantasyLand Linia koment
Przeczytane:2016-07-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Simi_48 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Julia123 Linia koment
Przeczytane:2015-01-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
damonowa Linia koment
Przeczytane:2015-04-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
truskaweczka8989 Linia koment
Przeczytane:2015-03-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
rose1992 Linia koment
Przeczytane:2015-01-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Mam,
zaczytanamimi Linia koment
Przeczytane:2014-10-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
czarniutka21 Linia koment
Przeczytane:2016-03-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Wyzwanie - 52 książki 2016,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
angeliczka_1201 Linia koment
Przeczytane:2014-07-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
wera665 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
SITT18 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Moira Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jafud Linia koment
Przeczytane:2013-09-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
glaadys Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
tsanir Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów