Recenzja redakcji granice.pl

Data wydania: 2009-11-12
ISBN: 978-83-7442-940-5
Dodał/a recenzję: Justyna Gul
Szekspir raz jeszcze

Od romantyzmu, aż po dzień dzisiejszy, Szekspir jest uznawany za najwybitniejszego dramaturga literatury światowej, a jego twórczość znacząco wpłynęła na kształtowanie się nowożytnego teatru europejskiego. Życie i dzieła Szekspira stały się inspiracją dla potomnych i nie ma chyba osoby, która nie zna kochanków z Werony bądź też nie kojarzy słynnego pytania „Być albo nie być?” z Hamletem.

Dzieła Szekspira są wciąż wydawane, a nawet - przenoszone na duży ekran. Przyjemności obcowania z Szekspirem do tej pory pozbawione były dzieci, lecz za sprawą wydawnictwa Jedność sytuacja ta uległa diametralnej zmianie. „Opowieści Pana Szekspira” to książka przenosząca młodych czytelników do niezwykłego świata wielkiej literatury. Ten zbiór dziesięciu najbardziej znanych dzieł Szekspira, wzbogaconych dodatkowo o krótką charakterystykę jego osoby oraz dokonań, to prawdziwa „gwiazdka z nieba” znakomicie nadająca się na prezent.

W książce znajdziemy zatem opowieść o pogrążonym w otchłani rozpaczy Orsino, który wzdycha do hrabiny Oliwii („Wieczór Trzech Króli”). Potencjalna oblubienica po śmierci ojca i brata nie chce słyszeć o żadnych zalotach. To, oczywiście, nie przeszkadza licznym adoratorom starać się o jej rękę i serce. Tymczasem w Orsino zakochuje się Wiola, ocalała z katastrofy statku. Jak zakończy się ta historia i kogo wybierze Oliwia oraz czy Orsino zorientuje się, że jego smukły paź nie jest tym, za kogo się podaje? Kiedy już ochłoniecie po tych miłosnych dramatach, przyszłość, podobnie jak Makbetowi, przepowiedzą Wam trzy wiedźmy („Makbet”). Spełnienie proroctwa będzie wymagało od Makbeta nadzwyczajnych zabiegów, a ulegając żądzy władzy, władca sprowadzi na siebie szaleństwo i śmierć.

W „Opowieściach Pana Szekspira” nie mogło zabraknąć oczywiście dramatycznej historii miłości Julii Kapuleti oraz Romea Monteki („Romeo i Julia”) oraz zabawnej opowieści o Kasi z Padwy, która zapowiada, że kandydata do zawładnięcia jej sercem i ciałem będzie „dwa razy dziennie tłukła po głowie kuchennym stołkiem” („Poskromienie złośnicy”). Wobec tak wojowniczej postawy kapryśnej panny nawet wiano w wysokości dwudziestu tysięcy koron nie zachęca adoratorów. Dopiero Patrycy, szlachcic z sąsiedniej Werony, obłaskawi i ujarzmi niesforną Kasieńkę.

Jeśli jeszcze brzuchy nie popękały Wam jeszcze ze śmiechu, możecie sięgnąć po „Burzę”, którą rozpęta potężny czarownik Prospero - książę wygnany z Mediolanu. A że gwałtowne wyładowania atmosferyczne najczęściej mają miejsce latem, to warto również przeczytać „Sen nocy letniej”, pełen wróżek, duszków i goblinów oraz z pewnym elfem Pukiem na czele magicznego świata. Przygotuje on specjalny, miłosny eliksir - tyle tylko, że spożyje go niewłaściwa para…

Nie w baśniowym, przepełnionym magią lesie, ale w Danii, w zamku Elsynor, Hamlet będzie musiał podjąć trudną decyzję. Zemsta, którą przysiągł duchowi swojego ojca, okazuje się bronią obosieczną. Szekspirowi nie udało się zapobiec tragedii w „Hamlecie” za to opowieść „Kupiec wenecki” skończy się dobrze, szczególnie dla Antonia, który ocali funt swojego ciała. Porażka i upokorzenie staną się zaś udziałem Shylocka, żydowskiego lichwiarza, pożyczającego wyłącznie na wysoki procent. Ale bohater ten sam sobie jest winny – pycha i chciwość zostają ukarane.

Pieniądze opętały także Oliwera, który po śmierci ojca odziedziczył cały majątek, a teraz chce oszukać własnego brata, Orlanda („Jak wam się podoba”). Podobnie zresztą postąpił  książę Fryderyk, który zmusił starszego brata, księcia seniora, do oddania władzy. Na dworze mogła zostać jedynie córka seniora, Rozalinda, dopóki zły wuj jej też nie decyduje się wygnać...

Jako, że na zimę najlepsza jest smutna opowieść, Szekspir rozpoczyna historię o zazdrosnym Leontesie, a „Zimowa opowieść” kończy bajania tego wybitnego twórcy. Dla ciekawskich jest jeszcze historia o życiu samego Szekspira i charakterystyka jego dzieł, pozwalająca w pełni poznać tego fascynującego człowieka o wielkim umyśle. Wszystko to sprawia, że „Opowieści Pana Szekspira” dopełniają się wzajemnie, tworząc fascynującą całość, zamkniętą  w przyciągającej wzrok twardej oprawie.

Mam jednak wątpliwości co do wieku dzieci będących odbiorcami książki, bowiem dzieła mistrza, choć ukazane w postaci atrakcyjnych opowieści, do łatwych nie należą. Starsze grono wielbicieli Szekspira także będzie miało trudności z lekturą, nie tyle z  powodu stopnia złożoności tekstu, co - koloru niektórych kartek, utrudniającego czytanie „do poduszki”. Reasumując: „Opowieści Pana Szekspira” to pozycja znakomita, po która powinni sięgnąć w pierwszej kolejności ci, którzy mistrza znają i chcą przypomnieć sobie jego dzieła w nowej, atrakcyjnej formie opowiadania. Dopiero pogrążeni w zachwycie i zanurzeni w talencie Szekspira, tę fascynację możecie przekazać dzieciom.

werka777 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
„Na świecie nie ma rzeczy złych ani dobrych.
Tylko myśl nasza czyni je złymi lub dobrymi.”

Pośród setek tysięcy nazwisk zapisanych na okładkach książek, wyróżniają się takie, które nigdy nie zaginą. Nieśmiertelne, wybitne i zasłużone, brzmią dumnie wypowiadane przez następne pokolenia. Czy jednak tak łatwo wytypować wiodącego prym króla? Być może nie, niemniej słusznym pretendentem do tego tytułu okazuje się William Szekspir, angielski poeta i dramaturg. Chociaż ów pisarz fizycznie odszedł z tego świata czterysta lat temu, wciąż żyje, a wszystko za sprawą pisanego wyobraźnią testamentu, który z chęcią odtwarzamy podziwiając jego kunszt. Czy mielibyście ochotę odbyć podróż wstecz i za pomocą bajek powrócić na lordowskie posiadłości? Czy chcielibyście bliżej przyjrzeć się uczuciu Romea i Julii oraz stawić czoła duchowi Hamleta? Zapraszam zatem do zapoznania się z recenzją książki „Opowieści Pana Szekspira”. Zanurzmy się na chwilę w czasach elżbietańskiej Anglii.

Zwaśnione rody Monteki i Kapuleti stają na przeszkodzie miłości dziewczyny i chłopaka, dla których nawet oblicze śmierci nie okaże się straszne. Rozdzieleni i cierpiący muszą się spotkać, by wyjawić sobie to, jak bardzo się kochają.
Kaprysy i trudny charakter Kasi uniemożliwiają atrakcyjnej Biance realizację własnych marzeń. Młodsza siostra musi czekać na ślub starszej, by w końcu i ona mogła wybrać sobie męża. Chociaż nikt nie chce zawrzeć związku z trudną do zniesienia Kaśką, w końcu pojawia się ktoś, kto ma do zrealizowania całkiem sprytnie obmyślony plan. Czy miłość ujarzmi potwora, który zamieszkał w humorzastej kobiecie?
Zabawny elf Puk zmierza właśnie z magicznym napojem, by podać go ludziom mającym się w sobie zakochać. Jednak niekoniecznie wszystko powiedzie się tak, jakby niektórzy sobie tego życzyli…
Tymczasem popychany w ramiona zła Makbet, ulegając namowom żony i pragnąc władzy, zaczyna popełniać czyny, których nie da się wybaczyć. Tracąc nie tylko moralną twarz i własną godność, gubi także szansę na to, by osiągnąć obrany cel.

Cztery muśnięte krótkim streszczeniem historie, to zaledwie niewielki element tego, czego możemy doszukać się na kartach książki „Opowieści Pana Szekspira”. Otóż pojawia się tutaj aż 10 dzieł wybitnego artysty, napisanych przystępnym, uwspółcześnionym językiem. Każda opowieść okraszona jest niedługim wstępem nakreślającym całą sytuację tak, by rozpoczynając jej czytanie odbiorca był świadomy wiodącego prym tematu. A różnorodność takowych potrafi zaskoczyć, gdyż mamy tutaj i miłość, nienawiść i nawet ślepe pragnienie bogactwa. Szekspir był bowiem twórcą z wyobraźnią o bardzo rozległych horyzontach , zaś ta publikacja jest tego doskonałym przykładem.

„Co za światło wschodzi w tamtym oknie? To zorza wstaje,
a za zorzą słońce. Przy blasku Julii giń, blady księżycu.”

Dzieła Szekspira to skarb narodowy Anglii, z którego korzysta cały świat. Historie zrodzone w głowie Williama dotarły także do Polski, od dawien dawna czyniąc rozrywkę, ale i edukując. Nie na daremno bowiem tworzył zagraniczny artysta, toteż wyposażył każdą fabułę w wyraźnie wypływający na wierzch morał. Warta do wychwycenia lekcja jest jednak często celowo pomijana, bo dosłowne tłumaczenie jego pozostałości, wiążące się z nieaktualnym językiem i wyniosłym stylem, nieco rozmija się z oczekiwaniami odbiorców. Stąd przedstawienie słynnych i cenionych historii za pomocą innej, o wiele bardziej przystępnej formy okazuje się pomysłem trafionym. Nareszcie Szekspir może wyjść naprzeciw wszystkim ludziom – także i tym nieco młodszym.

„Opowieści Pana Szekspira” to niezwykle barwna, wykonana z bardzo dobrej jakości papieru publikacja. To jednak wcale nie jej urzekające piękno okazuje się największym walorem, a treść, tak pouczająca i tak dominująca w odniesieniu do całej historii literatury. Można poznać tutaj smak zakazanego uczucia, poczuć klimat królewskich komnat czy stanąć oko w oko z magią. Cóż się dziwić. Szekspir żył w innej epoce, a jednak nie istniały dla niego rzeczy niemożliwe.

Chociaż wszystkie zebrane w książce dzieła przypominają formą niosące morał baśnie, należy mieć na uwadze to, że poruszana tutaj tematyka często dotyczy bardzo dorosłego i niemalowanego szczęściem życia. Jest morderstwo, głębokie uczucie, są aranżowane małżeństwa czy bezgraniczna zawiść, toteż uważam, że publikacja nie nadaje się do przeczytania przed snem tym najmłodszym. Bez dwóch zdać polecę ją jednak jako prezent dla mających więcej aniżeli 10 lat czytelników młodego pokolenia, którzy potrafią już zaakceptować nie zawsze piękne i spokojne oblicze istnienia. Bo Szekspir to jeden z tych artystów, o którym na pewno powinno się mówić.

„Nie ma na świecie gorszych wad prócz złości,
I gorszej szpetoty prócz nieuczciwości!”

Książka mnie urzekła: formą, treścią oraz ilustracjami. Polecę ją i Wam, tym młodszym i tym starszym, bo chociaż niektóre z dzieł Szekspira być może są Wam znane, znajdziecie tutaj i takie, których nie przytacza się tak często. W zwieńczeniu publikacji znajdziecie zaś co nieco na temat samego Williama i jego twórczości, słynne cytaty oraz streszczenia pozostałych dzieł. To z pewnością takie wydanie, w które warto zainwestować i mieć je w swojej domowej biblioteczce.

W książce znajdziecie:
- „Wieczór Trzech Króli”.
- „Makbet”,
- „Romeo i Julia”,