Recenzja redakcji granice.pl

Data wydania: 2010-02-18
ISBN: 978-83-61297-06-2
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Szpiegiem być..

Polska proza z okresu dwudziestolecia międzywojennego w swojej początkowej fazie była zdominowana przez pisarzy, którzy debiutowali jeszcze w epoce Młodej Polski. Na tle twórców tego okresu wyróżniał się ze swoją literaturą popularno-rozrywkową skierowaną do szerokiego grona odbiorców Tadeusz Dołęga - Mostowicz. Jego ironiczne spojrzenie na ówczesną rzeczywistość i fascynujące fabuły sprawiły, że powieści tego autora są uniwersalne i ponadczasowe.

Taka też jest książka „Pamiętnik pani Hanki”, znakomita i zabawna historia z elementami kryminału szpiegowskiego w najlepszym wydaniu. Tytułowa Hanka Renowicka to oryginalna, piękna młoda kobieta, która brak wielkiej inteligencji rekompensuje czarem i urokiem osobistym. Życie upływa jej w zbytku, całe godziny spędza na balach, rautach, „fajfach” czy spacerach oraz (oczywiście) na plotkach i flirtach. Bezlitośnie smaga słowem pseudo-przyjaciółki Haliszkę Korniłowską czy Muszkę Zdrojewską, od lat uwodzi Toto i bez oporów nawiązuje romans z niejakim Robertem Tonnorem (notabene: kochankiem Haliszki).

Wydawałoby się, iż tajemnica dotycząca męża-dyplomaty, którą Hanka odkrywa „przez przypadek”, wywróci jej życie do góry nogami. Tymczasem wraz z wiadomością, iż poślubiony trzy lata temu mąż tak naprawdę… nie jest jej mężem, rozpoczyna się dla niej  okres wzmożonych kontaktów towarzyskich i dobrej zabawy. Dama, która szantażuje ślubnego naszej bohaterki, jeszcze nie wie, na co się porywa i jak srogiego przeciwnika ma w osobie Hanki. Przy pomocy stryja Albina, detektywa Brukseli i rozlicznych wielbicieli, trzpiotowata pani Renowicka wypowiada wojnę niejakiej Elizabeth Norman, śledząc ją i tropiąc bez wytchnienia.

Mimo, iż nasza bohaterka sama wpada w nie lada tarapaty na skutek amorów z Robertem vel Janem Gąsiorem i zostaje wplątana w aferę szpiegowską, a także zmuszona do współpracy z tajnymi służbami, sprawa tajemniczej Betty jest dla Hanki priorytetem. Jaka jest zatem prawda i kim w rzeczywistości jest potencjalna małżonka męża Hanki: stewardesą na niemieckim transatlantyku, bibliotekarką w archiwum rządu katalońskiego, wdową po słynnym lotniku? Która z tych twarzy jest prawdziwa i czy to możliwe, że … żadna?

Tadeusz Dołęga – Mostowicz stworzył nieprzeciętny, iskrzący dowcipem i ironią kryminał, a czytelnik na przemian płacze ze śmiechu nad inteligencją (a raczej - jej brakiem) i frywolnością Hanki, to znów w napięciu czeka na dalszy rozwój wypadków. „Pamiętnik pani Hanki” to wyrafinowana powieść szpiegowska, której wartość podnoszą dodatkowo dosadne komentarze autora. To książka zdecydowanie nie do poduszki, bowiem pobudza i orzeźwia, a salwy śmiechu mogłyby pobudzić sąsiadów. A przecież nigdy nie wiadomo, czy przypadkowo nie są oni szpiegami…

violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2016 ,Mam,
Pani Hanka jest z jednej strony niezwykle zorganizowaną i sprytną młodą kobietą, a z drugiej płytką i głupiutką dziewczyną (twierdzi na przykład, jako małżonka dyplomaty, że nie ma potrzeby kłócić się z Niemcami o dostęp do Bałtyku, jeśli możemy inny kraj poprosić o dostęp do Morza Czarnego; przecież plaże są tam piękniejsze). Jej postać jawi się zatem w "Pamiętniku..." jako niespójna.
Tadeusz Dołęga-Mostowicz wykreował jednak bohaterkę, której cechy oraz lekkie pióro autora tworzą z powieści miłą komedię.
arven1989 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 w 2016,Audiobook,

5+ współcześni pisarze powinni uczyć się od Mostowicza, barwa postaci Pani Hanki, obyczajowe smaczki, które nie zmieniają się mimo upływu lat, kobieta samodzielna i wyzwolona, w dużej mierze jej podstawa właśnie taka, do jakiej dążą współczesne kobiety, do tego ma głowę na karku. Książka nie zachwyciła mnie, tak jak "Znachor", "Profesor Wilczur", ale nadal uwielbiam Autora. Świetne są wtrącenia do Pamiętnika, jakby objaśnienia epoki, co dodaje autentyczności i dodaje osobnej wartości. Do tego intryga szpiegowska, wydaje mi się, że najsłabszy moment, ale choć nieco przewidywalna momentami nudnawa, ma swój klimat, chciałabym czytać nowoczesne książki napisane, w takim właśnie stylu. Słuchałam (w pewnym sensie niestety) audiobooka, niemal nie mogłam się oderwać. czytany bardzo emocjonalnie.
iwona-w plusminus Linia koment
Przeczytane:1985-02-06, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Kolejna świetna powieść Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Tym razem Autor staje się jednym z bohaterów - przyjacielem, powiernikiem, doradcą tytułowej - pani Hanki, młodej mężatki - nieco naiwnej, nieco infantylnej, a tym samym traktowanej z przymrużeniem oka. Świetna charakterystyka życia towarzyskiego i obyczajowości elity Drugiej Rzeczypospolitej.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Super! Przeczytałam w jeden dzień, po prostu nie mogłam się oderwać. Mimo jednoznacznej wymowy powieści, potwierdzonej wyżej przytoczoną wypowiedzią samego autora, po prostu nie sposób nie lubić dość infantylnej pani Hanki. Być może to ten nieodparty urok i czar epoki międzywojennej, ale juz na pewno lekkie i błyskotliwe pióro pana Dołęgi-Mostowicza. Warto mieć na uwadze, że przed wojna byc to niezwykle poczytny pisarz, autor wielu powieści. Niestety dziś znany tylko jako twórca "Kariery Nikodema Dyzmy".
Polecam "Pamietnik pani Hanki" to niezwykle czarująca ksiązka, bardzo się cieszę, że wznowiono wydanie, to jest bardzo ładne, ja mam szare wydanie z 1958 roku.