Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Pewnej zimowej nocy

Simon Sebag Montefiore

Ocena ( 4 osoby )
5.2
Wydawnictwo: Magnum
Data wydania: 2013-07-29
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-63986-33-9
Liczba stron: 432
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: edytakkk
Simon Sebag Montefiore jest autorem nagradzanych książek historycznych. Kiedy zbierał on materiały do książek o Stalinie, przeprowadzał rozmowy z wieloma osobami aresztowanymi, co stało się inspiracją do napisania powieści Pewnej zimowej nocy. Książki, która doskonale łączy fikcję literacką z faktami historycznymi. Losy Stalina oraz innych działaczy przeplatają się z życiem bohaterów fikcyjnych, wymyślonych przez autora. Składają się na doskonałą całość, od lektury której nie sposób się oderwać. Mamy tu obraz niezwykłej miłości, skrywanej przed organami państwa w ponurych czasach panowania Stalina. 
 
Andriej Kurbski wraz z rodzicami został zesłany na tułaczkę, jednak po kilku latach powrócił z matką do domu. Jego ojcu wrócić się nie udało. Andriej dostał od Kapitoliny Miedwiediewej ogromną szansę. Umożliwiła mu ona dostanie się do szkoły, w której była dyrektorem, choć chodziły do niej wyłącznie dzieci z bogatych i wpływowych domów. Właśnie tam Andriej poznaje dziewczynę, w której się zakochuje. 
 
To Serafina Romaszkina – piękność, w której podkochiwali się wszyscy chłopcy. Jednak ona miłością darzyła tylko jednego człowieka – obcokrajowca, dla którego chciała opuścić kraj. Gdy wieść o tym dotarła do władz, dziewczyna trafiła na zsyłkę. Czy losy Serafiny i Andrieja jeszcze się splotą? Tego dowiedzieć się można z powieści. 
 
Autor niezwykle sprawnie ukazuje realia radzieckiej szkoły w czasach rządów Stalina. Z jednej strony odnajdujemy tu pedagogów niezwykłych, traktujących nauczanie jako powołanie, a nie wyłącznie zawód. Nauczycielem literatury rosyjskiej był na przykład Benia Golden. Wszystkie jego wykłady zaczynały się od słów: Drodzy przyjaciele, kochani romantycy, smutni marzyciele. To wspaniały człowiek. Zarażał młodzież miłością do literatury. To za jego sprawą powstał Klub Niepoprawnych Romantyków, w którym uczniowie spotykali się i odgrywali sceny z Puszkina. 
 
I tu następuje przełomowy moment. W trakcie jednego z takich spotkań padają strzały i ginie dwoje nastolatków – dziewczyna i chłopak. Tajna policja rozpoczyna aresztowania wszystkich uczniów, którzy mieli jakiekolwiek powiązania z ofiarami. Aresztowanie dotyczy nawet sześcioletniej dziewczynki! Władze uznały, że dzieciaki te były niebezpieczne i chciały zagrozić państwu. A trzeba zaznaczyć, że były to dzieci sowieckich dygnitarzy, osób bogatych i wpływowych. To Stalin decydował o tym, jak potoczyły się ich losy. Miał swoich „pupili”, jednak w każdej chwili można było popaść w niełaskę przywódcy i otrzymać dziewięć gramów ołowiu lub - w lepszym wypadku - zostać zesłanym. 
 
Stalin dawał do zrozumienia że rodzina jest przywilejem, tak jak przywilejem było samo życie – jedno i drugie zależało od łaskawości partii. A partia to Stalin. 
 

Powieść oparta jest na faktach, a obraz, jaki ukazuje czytelnikom Montefiore jest porażający. Wstrząsające jest to, jak ogromny wpływ miała na życie każdego obywatela władza radziecka. Czytając ją, można odnieść wrażenie, że Stalin miał wpływ nawet na myśli i sny obywateli radzieckich. Wydaje się on demiurgiem, złym bóstwem, które w każdej chwili może swych poddanych ułaskawić lub zniszczyć. W ten sposób powieść Pewnej zimowej nocy okazuje się nie tylko wciągającą lekturą, ale też szokującą lekcją historii. Między innymi dlatego warto po tę książkę sięgnąć. 

 
 
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Mirania plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014,
Po przeczytaniu "Szeptów..." Orlando Figesa i "Poślij chociaż słowo" tego samego autora zamierzałam sobie czytelniczo odpocząć. Nic z tego jednak nie wyszło, zachciało mi się bowiem zapoznać ze stroną wydawnictwa Magnum, a tam odkryłam powieść, której autor oparł się właśnie na wyżej wymienionych tekstach i przedstawił problem rzeczywiście zaistniały w Moskwie lat 40-tych: oto grupa dzieci czołowych partyjnych dygnitarzy, ucząca się w elitarnej szkole, zakłada coś w rodzaju koła teatralnego i bawi się w odgrywanie scen z "Eugeniusza Oniegina". Kibicuje im nauczyciel literatury, były więzień, a cała historia żywo przypomina sceny ze "Stowarzyszenia umarłych poetów". Pewnego dnia, podczas jednego ze spotkań, dwoje uczniów odgrywających scenę pojedynku - zostaje zastrzelonych.
Brutalne i pozbawione wszelkiej logiki śledztwo zatacza coraz szersze kręgi, ociera się o Wasilija Stalina, splata z rzekomym spiskiem lekarzy i aferą w lotnictwie; młodzież, a potem także kilkuletnie, małe dzieci (rodzeństwo zamieszanych w sprawę uczniów) dostaje się na Łubiankę i zostaje poddana wielotygodniowym przesłuchaniom w kazamatach NKWD.
Mimo rozpaczliwych starań młodym ludziom nie udaje się zatrzymać przy sobie kilku rodzinnych tajemnic. Zaczynają się aresztowania członków ich rodzin. Tymczasem nawet najtwardsze partyjne osobistości mają wiele emocjonujących tajemnic do ukrycia.
bambi12 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-24, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

Jeśli Twoje dzieci zostałyby zmuszone do złożenia zeznań przeciwko tobie, jakie straszne tajemnice by ujawniły? Moskwa. Rok 1945. Stalin świętuje zwycięstwo nad Hitlerem. Brzmią salwy wystrzałów. Na pobliskim moście nastoletni chłopiec i dziewczynka leżą martwi. Ale to nie jest zwykła tragedia i nie są to zwykłe nastolatki, ale dzieci ważnych osobistości, które uczęszczały do najbardziej ekskluzywnej szkoły w Moskwie. Czy to morderstwo? Samobójstwo? A może spisek przeciwko państwu? Ich przyjaciele zostają aresztowani i zmuszani do zeznań. To początek przerażającej nagonki, która wkrótce odkrywa głęboko skrywane tajemnice...


Simon Sebag Montefiore to wybitny biograf Stalina. Jednak tym razem Wielki Wódź nie jest tu głównym bohaterem. To książka o miłości, więzach rodzinnych, cudzołóstwie, młodości, przyjaźni, strachu, nadziei, oszustwach, przemocy psychicznej, tajemnicach, literaturze, przywilejach, bolszewickiej wierze i jej nieubłaganych zasadach. To ciekawe połączenie thrillera politycznego, historii miłosnej i powieści historycznej. Takiej powieści jeszcze nie czytałam.


Nastolatkowie są zmuszani do składania zeznań przeciwko swym rodzicom, przyjaciołom. Każde słowo może być wykorzystane przeciwko nim teraz i w przyszłości. Strach, lęk przenikają do ich życia. Ciągłe przesłuchania, szantaż, kara, spiski, fałszowanie prawdy, tajemnice i nadzieja. Wszyscy, za wszelką cenę, starają się przeżyć. Miłość, wyrzuty sumienia, zdrada.


Fabuła została oparta na faktach. Poczucie paranoi tamtych czasów jest ukazane w wiarygodny sposób. Przeniosłam się w czasy gdy Stalin, mimo wygranej II wojny światowej, wciąż podejrzewa swych generałów. Simon Sebag Montefiore jest dobrze zorientowanych w taktyce terroru reżimu Stalina. Powieść nabiera rozpędu thrillera w momencie, gdy tajna policja stara się ustalić, czy ten dziwny incydent jest morderstwem, samobójstwem czy spiskiem przeciwko państwu. Jednocześnie rodzice uczniów - czołowi członkowie Politbiura - próbują ukryć własne tajemnice i są gotowi poświęcić nawet swoje potomstwo.


Postacie literackie i historyczne wymieszane są tu bardzo płynnie. Dobra znajomość osoby Stalina, członków i życia Politbiura pomogła autorowi przedstawić tamte zdarzenia bardzo autentycznie. Wielki Wódź został tu zaprezentowany jako człowiek zmęczony, sarkastyczny, sadystyczny, zawsze czujny i gotowy. Natomiast Berię poznałam jako człowieka złego i chorobliwego w swych seksualnych upodobaniach. W powieści pojawia się również wiele postaci fikcyjnych. Wszystkie są scharakteryzowane bardzo szczegółowo.


Opisy są tak sugestywne i dokładne, że ujrzałam ulice Moskwy po zwycięstwie nad nazistami. Szkołę, do której chodziły ofiary. Pokoje przesłuchań. Poczułam zapach potu, moczu. Usłyszałam dźwięk szlifowania zamków. Dla mnie ciekawymi fragmentami były opisy nędznych mieszkań ludzi z niższych klas społecznych, którzy żyli w zastraszających warunkach. I ten rażący kontrast pomiędzy ich "domami" a tymi zamieszkałymi przez elitę kremlowską. Natomiast ustępy dotyczące przesłuchań są tu, według mojej opinii, najbardziej drastyczne. Ściany pomieszczeń roją się od zaschniętej krwi, materace mają plamy moczu. Tysiące żyć tu wygasło, a większość ofiar była niewinna. Byli bici, zastraszani, głodzeni, odizolowani.


Simon Sebag Montefiore pisze tak dobrze, że czytanie tej powieści było dla mnie czystą przyjemnością. Utkał pełną napięcia i satysfakcjonującą fabułę, dostarczając mi niespodzianek do ostatniej strony. Cały czas mnie czymś zaskakiwał. Zręcznie przywołał okropności w świecie, w którym nie można ufać nawet swoim bliskim. Pozwolił mi ujrzeć ten dziwny i przerażający świat. Dzięki głębokiej wiedzy autora, jego wyobraźni i talentowi miałam okazję przeczytać niezapomnianą powieść. Polecam.

edytka222 Linia koment
Przeczytane:2016-02-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
madrill Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Poema Linia koment
Przeczytane:2013-11-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów