Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Wilk stepowy

Hermann Hesse

Ocena ( 11 osób )
5.0
Wydawnictwo: PIW
Data wydania: 2007-06-08
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-06-03126-3
Liczba stron: 242
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Hanna Sieja

Od-twórczego czytania!

 

Lubię sięgać po książki z jakąś przypiętą etykietką, by zgodnie z przewrotnością mojego charakteru doszukiwać się w nich zupełnie czegoś innego niż na owych etykietkach wypisano, albo przynajmniej by dodać swoje trzy grosze (dopisując coś z przekonaniem na etykietce ołówkiem) i wykrzyknąć entuzjastycznie „Aha! A tutaj jeszcze coś jest!” – co oczywiście kończy się zazwyczaj małymi klęskami po lekturach kolejnych opracowań, z których jak zwykle wynika, że wszystko już wymyślono, a jeżeli nawet tak nie jest, to nie zawsze nowe odkrycia bywają warte spisania. Takie też przekorne intencje kierowały mną, kiedy sięgałam po "Wilka stepowego" Hermanna Hessego – biblię amerykańskiego undergroundu. Skoro ta książka tak mocno wywarła wpływ na kontrkulturę lat sześćdziesiątych, stając się przewodnikiem po doznaniach psychodelicznych, może warto by było doszukać się w niej wartości stricte realistycznych i czegoś więcej oprócz narkotycznych wizji? Niewątpliwie nic nowego, ale lektura "Wilka stepowego" z perspektywy czasu i ogląd na kolejne reinterpretacje książki mogą być nader inspirujące. Apostoł hipisów Timothy Leary miał napisać w jednym w swoich studiów z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku: przed seansem z LSD musisz przeczytać Siddhartę i "Wilka stepowego".

 

Ostatnia część "Wilka stepowego" jest bezcennym podręcznikiem. Trudno sobie wyobrazić ażeby dzisiaj ktoś napisał - ostatnia część "Wilka stepowego" - bezcenny przewodnik po doznaniach podczas długiego urlopu w Holandii – widać odczytanie Hermanna Hessego jest już inne, chociaż trzeba przyznać, że wątek – by użyć eufemizmu - oniryczny bywa jednym z tych najbardziej (przynajmniej początkowo) pociągających. Książka opowiada historię człowieka w średnim wieku Harrego Hallera (ważne inicjały), wilka stepowego, który przeżywa swoiste załamanie, wewnętrzny bunt wobec świata i choć stara się przezwyciężyć tkwiące gdzieś głęboko w nim rozdarcie, tak właściwie nieustannie spogląda w przepaść, przepaść dzielącą go od realnego świata.

 

Dobitnym sposobem zobrazowania tego kryzysu jest postać wilka stepowego – z jednej strony tożsama z bohaterem, z drugiej pochłaniająca jego resztki sił witalnych, jego antynomia. W pewnym momencie musi dojść do konfrontacji między tymi dwoma światami, inaczej porządek nigdy nie będzie mógł zaistnieć. Droga do harmonii jest długa i trudna, prowadzi przez labirynt luster i teatr dla obłąkanych, tym samym książka Hessego staje się bardzo ciekawą propozycją zarówno dla tych, którzy cenią literaturę mało w swej naturze mimetyczną, jak i dla wielbicieli psychoanalizy. Rozróżnienie może mało wyraziste, ale też ostrych granic wyznaczyć tu nie sposób, raczej wszystko się przenika, sen z jawą, doznania z doświadczeniem. Mamy tu historię samotnika wśród historii miłości – tych niewinnych i tych przesiąkniętych na wskroś erotyzmem, mamy tu ducha Mozarta obok muzyki jazzowej i dużą dozę satysfakcji z lektury.

 

Jest to chyba jedna z tych książek (niestety chyba cały czas pomimo wszystko - nielicznych), której przyjemność czytania idzie w parze z literackimi walorami i ciekawą fabułą (to już nawet więcej niż para!) Znajdą tutaj również coś dla siebie wielbiciele muzyki, a ściślej jej teorii. Jest tu trochę maskarady i takiej niesamowitej aury porównywalnej z Bułhakowem. I coś jeszcze, coś co mogłoby usprawiedliwiać jednoznaczne odczytanie "Wilka" przez kontrkulturę. W gruncie rzeczy fabuła, którą tradycyjnie możemy odbierać jako układ motywów zawartych w świecie przedstawionym (istniejąca generalnie poza bohaterem), może równie dobrze być historią rozgrywającą się w duszy człowieka – na szachownicy znaczeń jego osobowości, szachownicy która mieści nieskończoną ilość figur i układów, ale o tym zdecydowanie piękniej opowiada Hesse. Tak więc wykazano, iż przekornie nie znaczy twórczo, a lektura "Wilka stepowego" jednak sprowadza na ziemię (wszelako to już nie jest podróż psychodeliczna!) Mimo wszystko spoglądając na literaturę wciąż pozostajemy niesamowicie oryginalni – za każdym razem kiedy tworzymy we własnym umyśle obraz przeczytanej od - nowa całości. I dla tych celów "Wilk stepowy" pozostanie z pewnością bezcennym podręcznikiem.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Mamalea plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-08, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Po przeczytaniu tej książki mam odczucia ambiwalentne... Ale może to i dobrze, bo, jak dowiadujemy się z "Traktatu o wilku stepowym", każdy człowiek składa się nie z jednej, nie z dwóch, lecz z wielu jaźni. Na początku książki poznajmy głównego bohatera ogólnie, z relacji osoby trzeciej. Gdy narracja przenosi się do pamiętnika Wilka Stepowego, robi się o wiele ciekawiej. Od tego momentu już nie możemy być pewni co jest rzeczywistością, a co urojeniami Harry'ego, ale poznajemy za to jego duszę, ukryte pragnienia i lęki. Punktem kulminacyjnym jest dostanie się wreszcie do Teatru Magicznego, swoistego interaktywnego seansu z poszerzeniem świadomości. Uśmiercanie głupiej niegodnej ludzkości, przejście od nowa przez życie, spotkanie z "życiowym szachistą"... Nic dziwnego, że to tylko dla obłąkanych ;-) Uwielbiam elementy realizmu magicznego, książki refleksyjne i pouczające, ale tu w przyznaniu wysokiej noty zawadził styl i czasem mało wyszukane wizje. Ale warta przeczytania, szczególnie przez tych, którzy nie czują się częścią tego sztucznego, fałszywego i płytkiego świata głupich konwenansów.
nunachopin plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,Z pomyślunkiem,
Jedna z moich najukochańszych książek, do których wracam. Moim ulubionym motywem -- w literaturze w ogóle -- jest ucieczka do innego świata (niekoniecznie w narkotycznych wizjach). Hesse fantastycznie opisuje samotne życie, pełne monotonii i poddawanie się fali nowości, która w to życie wtargnęła. W fabułę autor wplótł rozważania na najróżniejsze tematy -- od wojny, po wolną miłość, co niejako zmusza do zmierzenia się z własnymi przemyśleniami. Polecam.
Sumire plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-06-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Bardzo ciekawa powiesc. Polecam.
helga460 plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-06-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Książka dla samotników, artystów, marzycieli, myślących i bezmyślnych, zrozpaczonych, optymistów i pesymistów. Dla ludzi, którzy "zdobyli sporo wiedzy. Nie nauczyli się jednak zadowolenia s samego siebie i ze swojego życia". Polecam jako przewodnik po życiu.
Teresa5411 plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-02-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
" Gdzie w tym mieście, gdzie na tym świecie żyje człowiek, którego śmierć byłaby dla mnie stratą? I gdzie jest człowiek, dla którego moja śmierć miałaby jakieś znaczenie?

Powróciłam do lektury "Wilka stepowego" zmotywowana zainteresowaniem tą książką mojego
nastoletniego syna. Chociaż w zasadzie nie potrzeba żadnej motywacji, aby się w niej zakochać i pochłaniać z "wilczym apetytem". Jest w niej jakaś magia, tajemnicze przesłanie, które jest wciąż aktualne. Przecież każdy szuka tej właściwej drogi do samego siebie.
Antosia Linia koment
Przeczytane:2016-09-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Caro Linia koment
Przeczytane:2016-02-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
edytka222 Linia koment
Przeczytane:2013-03-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
akuS Linia koment
Przeczytane:2014-02-24, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane przed 2015. 😏,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
lemur Linia koment
Przeczytane:2014-07-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Audiobook,
BloodyMary Linia koment
Przeczytane:2014-04-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Penelopa_S Linia koment
Przeczytane:2014-01-14, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Wilk stepowy Kamień filozoficzny
Marguerite Yourcenar
Okładka - Wilk stepowy Opowieści i przypowieści
Franz Kafka
Okładka - Wilk stepowy Listy. Tom 1
Stanisław Ignacy Witkiewicz
Okładka - Wilk stepowy Dramaty. Tom 2
Stanisław Ignacy Witkiewicz
Okładka - Wilk stepowy Dramaty.Tom 3
Stanisław Ignacy Witkiewicz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów