Recenzja książki: 100 sposobów na bezpieczeństwo Sieci

Recenzuje: Autor X

Bezpieczeństwo sieci jest zagadnieniem coraz bardziej popularnym wśród wszystkich użytkowników sieci. Spowodowane to jest narastającym lawinowo zagrożeniem, płynącym z podłączenia do sieci internet. Dlatego coraz częściej można napotkać w różnych miejscach poruszaną tematykę bezpieczeństwa komputera domowego, jak i ochrony całych systemów firm, które coraz częściej są narażone na atak z zewnątrz oraz na zarażenia przez trojany, worm (robaki), rozsyłane po to, by komputery w sieci były używane przez crakerów jako maszyny do większych planowanych włamań, lub stosowane jako martwe zombie do rozsyłania tak bardzo znienawidzonej poczty SPAM.
Pozycja “100 sposobów na bezpieczeństwo Sieci” jest skierowana do osób, które chcą poznać techniki zabezpieczeń jak i również do zajmujących się bezpieczeństwem. Książka zawiera sposób na zabezpieczenie usług systemów z rodziny Windows tak samo jak UNIX, zwraca uwagę na słabe strony systemów jak i usług proponowanych przez nie, poucza, jak zabezpieczyć systemy, jak stworzyć i przeglądać dzienniki zdarzeń, jak rejestrować wybrane przez nas zdarzenia, używać sieci zabezpieczonych oraz innych systemów chronienia dokumentów (jak certyfikaty czy klucze), wreszcie – podpowiada, jak postępować w razie ataku na komputer czy całą sieć. Książka ta może służyć jako wprowadzenie do bezpieczeństwa sieci komputerowych, jak również, w pewnym sensie, przypominacz czynności, które powinno się wykonać, by zabezpieczyć swój serwer, system. Książka nie zawiera popularnych “HOW TO”, nie znajdziemy w niej wiadomości, jak krok po kroku zabezpieczać nasz komputer. I to jest niebywały plus tej pozycji, gdyż podkreśla ona wiele aspektów bezpieczeństwa, nie tracąc miejsca na opisy typu „co, gdzie i którędy”, jakie każdy administrator bez problemów znajdzie w sieci (gdyż odpowiednie manualia do tego typu prac są dostępne w internecie).
Książkę z czystym sumieniem mogę polecić początkującym jak i bardziej zawansowanym użytkownikom, ciekawym bezpieczeństwa sieci oraz, jak już mówiłem, jako przyzwoity przypominacz o pewnych lukach i zaleceniach. Przejrzenie książki nie zajmuje dużo czasu, a może uratować twój serwer.

Kup książkę 100 sposobów na bezpieczeństwo Sieci

Zobacz opinie o książce 100 sposobów na bezpieczeństwo Sieci
125 sposobów na bezpieczeństwo sieci. Wydanie II
Andrew Lockhart0
Okładka ksiązki - 125 sposobów na bezpieczeństwo sieci. Wydanie II

Praktyczny przewodnik po technikach zabezpieczania sieci komputerowych Jak sprawnie zabezpieczyć system? Jak zapewnić sobie prywatność w internecie...