Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

18 sekund

George D. Shuman

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2008-05-05
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7359-664-1
Liczba stron: 336
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: ksiazkowa-fantaz

Czym jest 18 sekund w życiu każdego człowieka? Ulotną chwilą o której bardzo szybo się zapomina szczególnie, gdy każdy dzień wygląda tak samo. Ale tytułowe 18 sekund dla Sherry Moore to wystarczająco dużo czasu, aby poznać zapis z ostatnich 18 sekund zmarłego człowieka. Taka wiedza bywa szalenie pomocna w szczególności, gdy w okolicy grasuje seryjny morderca.


George D. Shuman to były waszyngtoński policjant. Po 20 latach pracy mundur zamienił na pióro i napisał błyskotliwy thriller, którego nie powstydziłby się sam Stephen King, który nazwał książkę wyśmienitą.

Sherry Moore to zjawiskowo piękna, ale i niewidoma kobieta, która posiada dar (a może przekleństwo) odtwarzania ostatnich 18 sekund z życia zmarłego. Wystarczy chwila dotyku, a ona niczym skaner skanuje zawartość pamięci krótkotrwałej. Sherry swój dar wykorzystuje, aby pomagać osobom prywatnym, jak i policji. Długo nie musi czekać na zlecenie, gdyż zostaje zamordowana kierowniczka sklepu, a analiza balistyczna kuli znalezionej na miejscu zbrodni wykazuje, iż ta samabroń została już użyta 30 lat wstecz. Podejrzanym jest psychopata, gwałciciel, morderca, który został skazany za spowodowanie wypadku i który warunkowo wychodzi na wolność. Wraz z jego wyjściem, w nadmorskiej miejscowości Wildwood zaczynają znikać kobiety. Czy Sherry uda się uzyskać obraz mordercy i czy zostanie schwytany? Te pytania zostawiam otwarte.


"18 sekund" to bardzo dobra powieść z pogranicza kryminału i thrillera z elementami obyczajowymi. Kto lubuje się w tych gatunkach z pewnością się nie zawiedzie. Bowiem w powieści dominują liczne zwroty akcji, emocje, niepewność, czy strach. Wszystkie te składniki sprawiają, iż wciągają czytelnika, jak wir w toczące się wydarzenia. Książka została napisana przez byłego policjanta, dlatego też wyraźnie wyczuwa się szczegółowo opisane etapy działań sprawy, czy śledztwa.

Główną bohaterką jest Sherry Moore, która już na pierwszych stronach powieści ujawnia swoje zdolności, ale nie swoje wnętrze. Czytelnik zatem musi poczekać zarówno na rozwój wydarzeń, jak i poznanie przeszłości oraz ujawnienie okoliczności, w jakich straciła wzrok. Kolejną postacią, która będzie często się pojawiać jest porucznik Kelly, która jednocześnie jest twarda i wrażliwa, zatem, która cecha wygra? Nie mogę nie wymienić postaci, która może śnić się Wam po nocach, czyli Earl Sykes - człowiek wypaczony i nieobliczalny, dla którego pierwiastkiem do życia nie jest tlen, a zadawanie okrucieństwa oraz cierpienie swoich ofiar. Czyli psychopata w każdym calu.


Prosta, ale zarazem wyrazista okładka, na której widnieje ostrze i krew sugeruje, że będzie to brutalna historia. Taka poniekąd jest, bo tylko (na szczęście) fragmenty były brutalne i dosadne. Język powieści jak przystało na gatunek literatury rozrywkowej jest prosty, ale w pełni wystarczający. Pod jednym względem lektura jest przewidywalna, bowiem od razu wyłania się postać mordercy. Ale pozostała część pozostaje wielką niewiadomą do ostatniej strony.


"18 sekund" autorstwa George'a D. Shumana jak na debiut prezentuje się znakomicie. Wciągająca fabuła, ciekawe postaci i zjawisko odczytywania 18 ostatnich sekund życia, przez niewidomą kobietę, okazały się wielkimi atutami powieści. Kto lubi kryminalne dochodzenia, trochę brutalności, czy thrillery na tej lekturze z pewnością się nie zawiedzie. Godna polecenia.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ksiazkowa-fantaz plusminus Linia koment

Czym jest 18 sekund w życiu każdego człowieka? Ulotną chwilą o której bardzo szybo się zapomina szczególnie, gdy każdy dzień wygląda tak samo. Ale tytułowe 18 sekund dla Sherry Moore to wystarczająco dużo czasu, aby poznać zapis z ostatnich 18 sekund zmarłego człowieka. Taka wiedza bywa szalenie pomocna w szczególności, gdy w okolicy grasuje seryjny morderca.George D. Shuman to były waszyngtoński policjant. Po 20 latach pracy mundur zamienił na pióro i napisał błyskotliwy thriller, którego nie powstydziłby się sam Stephen King, który nazwał książkę wyśmienitą.


Sherry Moore to zjawiskowo piękna, ale i niewidoma kobieta, która posiada dar (a może przekleństwo) odtwarzania ostatnich 18 sekund z życia zmarłego. Wystarczy chwila dotyku, a ona niczym skaner skanuje zawartość pamięci krótkotrwałej. Sherry swój dar wykorzystuje, aby pomagać osobom prywatnym, jak i policji. Długo nie musi czekać na zlecenie, gdyż zostaje zamordowana kierowniczka sklepu, a analiza balistyczna kuli znalezionej na miejscu zbrodni wykazuje, iż ta samabroń została już użyta 30 lat wstecz. Podejrzanym jest psychopata, gwałciciel, morderca, który został skazany za spowodowanie wypadku i który warunkowo wychodzi na wolność. Wraz z jego wyjściem, w nadmorskiej miejscowości Wildwood zaczynają znikać kobiety. Czy Sherry uda się uzyskać obraz mordercy i czy zostanie schwytany? Te pytania zostawiam otwarte."18 sekund" to bardzo dobra powieść z pogranicza kryminału i thrillera z elementami obyczajowymi. Kto lubuje się w tych gatunkach z pewnością się nie zawiedzie. Bowiem w powieści dominują liczne zwroty akcji, emocje, niepewność, czy strach. Wszystkie te składniki sprawiają, iż wciągają czytelnika, jak wir w toczące się wydarzenia. Książka została napisana przez byłego policjanta, dlatego też wyraźnie wyczuwa się szczegółowo opisane etapy działań sprawy, czy śledztwa.


Główną bohaterką jest Sherry Moore, która już na pierwszych stronach powieści ujawnia swoje zdolności, ale nie swoje wnętrze. Czytelnik zatem musi poczekać zarówno na rozwój wydarzeń, jak i poznanie przeszłości oraz ujawnienie okoliczności, w jakich straciła wzrok. Kolejną postacią, która będzie często się pojawiać jest porucznik Kelly, która jednocześnie jest twarda i wrażliwa, zatem, która cecha wygra? Nie mogę nie wymienić postaci, która może śnić się Wam po nocach, czyli Earl Sykes - człowiek wypaczony i nieobliczalny, dla którego pierwiastkiem do życia nie jest tlen, a zadawanie okrucieństwa oraz cierpienie swoich ofiar. Czyli psychopata w każdym calu.Prosta, ale zarazem wyrazista okładka, na której widnieje ostrze i krew sugeruje, że będzie to brutalna historia. Taka poniekąd jest, bo tylko (na szczęście) fragmenty były brutalne i dosadne. Język powieści jak przystało na gatunek literatury rozrywkowej jest prosty, ale w pełni wystarczający. Pod jednym względem lektura jest przewidywalna, bowiem od razu wyłania się postać mordercy. Ale pozostała część pozostaje wielką niewiadomą do ostatniej strony."18 sekund" autorstwa George'a D. Shumana jak na debiut prezentuje się znakomicie. Wciągająca fabuła, ciekawe postaci i zjawisko odczytywania 18 ostatnich sekund życia, przez niewidomą kobietę, okazały się wielkimi atutami powieści. Kto lubi kryminalne dochodzenia, trochę brutalności, czy thrillery na tej lekturze z pewnością się nie zawiedzie. Godna polecenia.

gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - 18 sekund Władza miecza
Wilbur Smith
Okładka - 18 sekund Ogród kości
Tess Gerritsen
Okładka - 18 sekund Dziecko w czasie
Ian McEwan
Okładka - 18 sekund Sześć lat później
Harlan Coben
Okładka - 18 sekund Zima świata
Ken Follett
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów