Recenzja książki: 5 minut dla Boga

Recenzuje: Damian Kopeć

Modlitwa, refleksja, inspiracja

Czas jest podobno najprostszą rzeczą. Może i tak, ale większość z nas ma niepokojące wrażenie, że ciągle go nam brakuje. Zarówno wtedy, kiedy pracujemy, jak i wtedy, kiedy odpoczywamy. Żyjemy pod nieustanną presją czasu. Co dziwniejsze, obserwując osoby starsze, na emeryturze, usłyszeć można, że one również nie mają prawie na nic czasu. Owszem, zwykłe czynności zabierają im więcej czasu niż wtedy, kiedy były w pełni sił, ale jednak wydaje się, że powinny żyć one pod mniejszą presją.

Życie, wbrew naszemu zachowaniu, nie wymaga nieustannej aktywności, działania. Co więcej: po to, byśmy mogli sprawniej, lepiej funkcjonować, potrzebujemy odpoczynku - fizycznego i psychicznego. Odpoczynku, połączonego z refleksją. Spojrzenia co pewien czas na siebie z boku i zastanowienia się nad tym, co jest dla nas ważne, dokąd zmierzamy, czy jesteśmy zadowoleni z życia, z siebie, czy mamy poczucie szczęścia. Warto znaleźć chwilę przerwy każdego dnia, chociaż odrobinę czasu na odpoczynek, refleksję nad wszystkim, co przeżyliśmy. Spojrzeć na to, co nas boli, cieszy, martwi, zadziwia.

Dla człowieka wierzącego nieustannym źródłem refleksji i inspiracji powinno być Pismo Święte. Źródło, z którego zawsze można czerpać siłę, wiarę, nadzieję. Książka 5 minut dla Boga jest propozycją opartą przede wszystkim na Biblii. To propozycja dla tych, którzy mają trudności z oswojeniem czasu, z zagospodarowaniem go. Którzy poszukują wsparcia w pracy nad sobą, a nie są w stanie od razu wykonać dużego kroku naprzód. Autorzy książki proponują sięgać po nią co najmniej raz w tygodniu. Na każdą niedzielę przygotowany został zestaw tekstów, składający się przede wszystkim z fragmentów czytań oraz krótkiego rozważania św. Alfonsa Liguori. Uzupełnieniem jest - w zależności od roku liturgicznego A, B lub C - pytanie-zadanie, tekst Pomyśl przez chwilę lub propozycja postanowienia na cały tydzień. W roku B znajdujemy dodatkowo cytaty z dokumentów Jana Pawła II lub z Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Taka oszczędna forma co najwyżej dwustronicowego tekstu do przeczytania na raz może wspomagać systematyczność. Krótka, jasna myśl często łatwiej przemawia do nas niż złożone, wielostronicowe rozważanie. Ważne, by była inspirująca, dotycząca konkretu - tak, jak jest w przypadku tego opracowania. O wiele łatwiej jest sięgać po tak przygotowane myśli, trudniej znaleźć wymówkę, że nie mamy na to czasu. Cytat z Pisma Świętego jest najważniejszy, rozważanie św. Alfonsa Liguori jest powiązaną z nim uduchowioną refleksją. Liguori jest założycielem Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (Redemptorystów), wybitnym osiemnastowiecznym kaznodzieją, kompozytorem, poetą i teologiem. Krótki opis jego działalności zawarty został we wstępie do 5. minut dla Boga.

Oprócz niedziel okresu zwykłego i świąt oraz takich okresów jak Adwent, Wielki Post czy Wielkanoc, zostają w książce wyróżnione święta redemptorystowskie oraz wybrane święta roku kościelnego. Książka ma wygodną formę, spis treści umożliwia szybkie odnalezienie konkretnej niedzieli lub święta. Układ graficzny strony i zróżnicowana czcionka ułatwiają szybkie zorientowanie się w układzie tekstów.

Jeśli coś robimy - róbmy to dobrze, najlepiej jak potrafimy. Jeśli poszukujemy - szukajmy wytrwale. Jeśli wierzymy - starajmy się wiarę pogłębiać. Warto unikać powierzchowności. Nie daje ona poczucia spełnienia, nie prowadzi do zadowolenia, satysfakcji. Jest jak patrzenie na piękne szczyty bez osiągania ich, bez wspinania się na nie w trudzie, ale również bez radości płynących z dostępnych tylko na nich widoków. Niby nie męczy, a sprawia, że jesteśmy zmęczeni, wyjałowieni. Książka 5 minut dla Boga jest propozycją, skądinąd jedną z wielu, wykonania małego kroku naprzód, znalezienia chwili przeznaczonej na duchowy rozwój. Czasami najtrudniejszy jest pierwszy krok. Może właśnie ta książka go ułatwi?

Kup książkę 5 minut dla Boga

Zobacz opinie o książce 5 minut dla Boga