Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

7 dni

Eve Ainsworth

Ocena ( 2 osoby )
4.5
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2015-08-19
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 9788379834174
Liczba stron: 248
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Do szkoły chodzić trzeba. Obowiązek ten dotyczy zarówno tych najmłodszych, sześcioletnich dzieci, jaki i tych zdecydowanie starszych, uczniów gimnazjum i liceum. Szkoła to jednak nie tylko kolejne, mniej lub bardziej zajmujące, przedmioty i zajęcia pozalekcyjne. To także miejsce, w którym spotykamy swoich rówieśników, nawiązujemy nowe znajomości, a często także zawieramy wieloletnie, szczere przyjaźnie. Jest też i druga strona medalu. Nie ma chyba szkoły - ba, nie ma chyba klasy - w której nie znajdziemy dwóch skrajnych postaw: ofiary i kata. O dokuczaniu, wyśmiewaniu i dręczeniu – o wszystkim tym, co w relacji nastolatków najgorsze - przeczytamy w książce 7 dni.

Kez to pewna siebie, dbająca o własny wizerunek i modnie ubierająca się nastolatka. Do szkoły chodzi nie po to, by się uczuć, ale by zdobyć popularność, poderwać najlepszego chłopaka, dokuczać i popisywać się przed „gorszymi” - jej zdaniem - rówieśnikami. Takim „gorszym” osobnikiem okazuje się Jess. Wycofana i skromna dziewczyna staje się obiektem docinków i drwin Kez oraz jej przyjaciółek, a z czasem także przemocy psychicznej, czy nawet fizycznej.

Opisywane przez autorkę wydarzenia rozgrywają się na przestrzeni jednego tygodnia. Relację z każdego kolejnego dnia otrzymujemy z punktu widzenia dwóch osób: Jess i Kez. Poznajemy lęki i obawy Jess oraz perfidne intrygi i chamskie docinki Kez. Jednak, poznając bliżej sytuację rodzinną każdej z dziewczyn, czytelnik powoli tworzy portrety bohaterek. Dlaczego Jess nie dba o siebie? Dlaczego jest gruba i nosi stare ubrania? Skąd u Kez tyle agresji? Dlaczego wyładowuje ją na słabszej koleżance?

7 dni to książka, która ma uczyć, uświadamiać i uwrażliwiać na krzywdę, która - być może - dzieje się tuż obok nas, a może i przy naszym milczącym przyzwoleniu. Chyba każdy z nas znalazł się kiedyś w sytuacji, w której był świadkiem - albo, co gorsza, uczestnikiem - wydarzeń, jakie starała się opisać Eve Ainsworth w swojej książce. Rywalizacja wpisana jest w naturę szkoły. Jeśli jest zdrowa i mobilizuje do działania, tym lepiej świadczy to o instytucji. Jednak zdecydowanie częściej przeradza się wśród uczniów w dokuczanie i przemoc. Zastraszona „ofiara” boi się zgłosić problem wychowawcy czy rodzicom, a bezwzględny dręczyciel z dnia na dzień coraz bardziej dotkliwie znęca się nad innymi.

7 dni to książka kierowana przede wszystkim do nastolatków, uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej oraz gimnazjalistów. Książka jest dosyć schematyczna i przewidywalna, jednak nie o efekt zaskoczenia autorce chodziło. Eve Ainsworth opisuje rzeczywistość, z jaką boryka się na co dzień wielu nastolatków. Autorka pokazuje, że należy walczyć o siebie, o swoje prawa. Nie można się poddać i pozwolić, by inni znęcali się nad nami.

Warto, by po tę książkę sięgnęli także rodzice, opiekunowie, wychowawcy i szkolni pedagodzy. Często to właśnie najbliżsi nie potrafią dostrzec krzywdy, jaką wyrządzają ich pociechom szkolni rówieśnicy. Szczera rozmowa, słuchanie i spędzanie czasu z dzieckiem z pewnością przyniosą wymierne efekty i zbliżą do siebie rodzinę. Do książki dołączono także numery telefonów zaufania, pod które mogą dzwonić osoby będące w podobnej sytuacji, co bohaterowie książki.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Zakladka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Naprawdę nie spodziewałam się tego, że ta książka niesie ze sobą tyle ważnych wartości! Nie dość, że przedstawia ciekawą fabułę, to niesie ze sobą sporą ilość motywacji, w szczególności dla młodych dziewczyn. Przede wszystkim pokazuje, że warto wierzyć w siebie jak i walczyć o swoje prawa. Uświadamia też, że każdy z nas jest coś wart, niezależni od tego, jak wygląda i co lubi. Bohaterki są przedstawione bardzo realistycznie i można by je traktować jak koleżanki z klasy. Każda posiada zarówno te dobre, jak i złe cechy, zmaga się z problemami i stara się osiągnąć jakieś cele. Książka przedstawia zaledwie dni z ich życia i choć wydawałoby się, że niewiele może się przez ten czas zmienić, jednak w tym przypadku mamy dowód na pewien wyjątek. Co jeszcze ? Okładka! Czyż nie jest cudna? Mnie zachwyciła od razu. Dodatkowo czyta się to przede wszystkim bardzo szybko, więc książka jest idealna na zrelaksowanie się, pomimo trudnych tematów jakie podejmuje. W szczególności powinni się nią zainteresować młodsi czytelnicy, jednak i ci starsi mogą znaleźć tu motywację dla siebie czy ogrom istotnych wartości.
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
madak Linia koment
Przeczytane:2015-09-07, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015 roku,Książki dla młodzieży,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów