Ok豉dka ksi捫ki - 安iat, cz這wiek, moralno嗆 w filozofii Artura Schopenhauera

T逝maczenie:
Ilustracje:
Doda/a recenzje: sylwi_app

Ocena: 0 (0 g這s闚)

Zaczn od przytoczenia sów samego Artura Schopenhauera: „(...) moja filozofia jest jak Teby, o stu bramach: z ka盥ej strony mo積a wyj嗆 i ka盥 bram doj嗆 prost drog do punktu 鈔odkowego". Dlaczego cytat? Te s這wa w prosty i jednoznaczny sposób charakteryzuj jego filozofi, której po鈍i璚ono wiele uwagi i któr poddano licznym analizom. Praca Karoliny Maciaszczyk 安iat, cz這wiek, moralno嗆 w filozofii Artura Schopenhauera, to kolejny cenny g這s i monografia po鈍i璚ona jego osobie i my郵i. Sedno pracy stanowi trzeci rozdzia: Metafizyczna podstawa etyki, w którym autorka podejmuje si refleksji nad takimi zagadnieniami, jak: problem wolno軼i, zasada wspó販zucia, problematyka z豉 czy negacja woli 篡cia.

Autorka w sposób rzetelny przedstawia najwa積iejsze fakty z 篡cia Artura Schopenhauera (1788-1860) - te, które niew徠pliwie wp造n窸y na kszta速owanie si jego 鈍iatopogl康u i bez znajomo軼i których nie sposób zrozumie jego podej軼ia do 篡cia i filozofii. Niestety, Schopenhauer nie doczeka si nast瘼ców i nigdy w Europie nie by這 „ery schopenhaueryzmu", jak mia這 to miejsce chocia瘺y w przypadku heglizmu (Hegla zreszt nasz bohater szczerze nie znosi). Mimo tego, nale篡 zauwa篡 oddzia造wanie jego filozofii w pewnych kr璕ach, gdzie dzie這 jego sta這 si swego rodzaju podstaw my郵enia o 鈍iecie - wystarczy wymieni np. Fryderyka Nietzschego (który zreszt pó幡iej sytuowa si w pewnej opozycji wobec swego mistrza). Echo jego filozofii obecne jest tak瞠 w literaturze (twórcy epoki modernizmu). J. Garewicz, najwi瘯szy znawca problematyki schopenhauerowskiej w Polsce, stwierdzi: „Jako system, filozofi Schopenhauera mo積a by這 tylko przyj望 lub odrzuci w ca這軼i, do ulepsze si nie nadawa豉". I w豉郾ie o tym traktuje ta praca, w której autorka skupia si na konkretnej my郵i Artura Schopenhauera, jednocze郾ie sygnalizuj帷 czytelnikowi wiele nie軼is這軼i w jego etyce. Nie podlega dyskusji fakt, 瞠 Artur Schopenhauer jest my郵icielem zajmuj帷ym wyj徠kowe miejsce w historii filozofii europejskiej - i to z wielu powodów. Nie sposób w krótkiej recenzji „zawrze" streszczenia pracy autorki czy zwróci uwag lub cho熲y zasygnalizowa najistotniejsze jej w徠ki. S jednak takie elementy my郵i filozofa, które s szczególnie aktualne. Dzi, gdy modne jest mówienie o dialogu kultur, mo瞠 warto przypomnie o tym, 瞠 Artur Schopenhauer jako pierwszy z filozofów potrafi dokona swoistej syntezy wielu elementów pochodz帷ych z wielkich systemów filozoficzno-religijnych Indii i pr康ów my郵i europejskiej. Szukanie prawdy to podstawowe zadanie ka盥ego filozofa, który uczciwie podchodzi do swej 篡ciowej drogi. Podobne zadanie spoczywa na tych, którzy podejmuj my郵 filozofów i my郵icieli, by j opracowa, przeanalizowa, jeszcze raz odczyta. Cho praca Karoliny Maciaszczyk nie jest „do poduszki", to autorka stara si pos逝giwa prostym, przejrzystym j瞛ykiem, który jest zrozumia造 nie tylko dla pasjonatów tej dziedziny. Jej du篡m atutem jest równie logika wywodu i przejrzysto嗆 realizacji tematu. Czytelny podzia na rozdzia造 i podrozdzia造 u豉twia percepcj pracy oraz korzystanie z niej przez osoby zainteresowane mo瞠 nie ca這軼i my郵i filozofa, ale konkretnymi zagadnieniami. Wreszcie warto si璕n望 po prac, gdy po prostu pragnie si pog喚bi swoj wiedz na temat filozofii Artura Schopenhauera lub jeszcze raz pochyli si nad jego my郵 - usystematyzowan i opracowan. Sylwia Palka

przesu

Musisz by zalogowany, aby komentowa. Zaloguj si lub za堯 konto, je瞠li jeszcze go nie posiadasz.

Avatar u篡tkownika - sylwi_app
sylwi_app