Okładka książki - Dlaczego się spowiadać?

Dlaczego się spowiadać?

Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2007-01-01
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7318-932-4
Liczba stron: 60
Dodał/a recenzje: mrowka

Ocena: 0 (0 głosów)

Malutka niepozorna książeczka autorstwa arcybiskupa Brunona Forte ma być z jednej strony podpowiedzią dla tych wszystkich, którzy chcieliby udoskonalać akt pojednania z Bogiem, z drugiej strony – refleksjami mającymi pomóc rozwiać wątpliwości ludzi, którzy do tematu spowiedzi podchodzą sceptycznie.

 

Tytuł tej publikacji – „Dlaczego się spowiadać” jest rodzajem naturalnego kwalifikatora i sprawia, że po rozważania arcybiskupa Forte sięgną naprawdę zainteresowani. Podtytuł – „Pojednanie i piękno Boga” – wyznacza sposób mówienia o religii: koncentruje się Forte na przedstawieniu spowiedzi jako pięknego, wzruszającego sakramentu.

 

Trzeba od razu zaznaczyć, że ta publikacja nie zawiera prostych odpowiedzi na najczęściej powtarzane w związku z zagadnieniem spowiedzi wątpliwości czy pytania. Autor wymienia wprawdzie najbardziej podstawowe kwestie – dlaczego o wstydliwych rzeczach mówić mamy z człowiekiem – a więc drugim grzesznikiem, albo – czy grzech w ogóle istnieje, ale forma wywodu nie jest już tak uporządkowana, logiczna i przejrzysta. To raczej minikazania, dla których inspiracją jest motyw spowiedzi, rozwiązania tajemnic czy niepewności związanych z pojednaniem z Bogiem są ukryte w tekście, trzeba je samodzielnie odkryć.

 

Książka nie nadaje się dla tych, którzy szukają klarownych i jednoznacznych odpowiedzi, to raczej luźne rozważania i refleksje. Swoje wykłady okrasza autor oczywiście cytatami z Biblii. Zajmuje się tematem pokuty (i odczytywania jej jako powrotu do domu Ojca), zatrzymuje się nad myślą o radości z spotkania. Uczy, jak przystąpić do spowiedzi, jak rozpoznać gotowość do wyspowiadania się.

 

Analizuje też Forte przypowieść o synu marnotrawnym, prezentuje na tym przykładzie cechy Boga, wyjaśnia gesty i postawy bohaterów, sprawdza, jakie są kolejne etapy nawrócenia. Podaje też kilka pomocnych przy spowiedzi modlitw inspirowanych tekstami Charlesa de Faucaulta. Książka kończy się zestawem pytań ułatwiających rachunek sumienia: pod kolejnymi przykazaniami znajdują się wskazówki dotyczące właściwej analizy grzechów. Mieszczą się tu także modlitwy pomocne w akcie żalu.

 

Mimo niewielkiej objętości publikacja WAM-u zawiera mnóstwo cennych informacji i wskazówek: z pewnością przyda się wszystkim tym, którzy zastanawiali się kiedykolwiek nad istotą sakramentu pojednania. Wprawdzie nie dopuszcza arcybiskup Forte w swoim wywodzie argumentów agnostyków, prowadzi narrację z punktu widzenia katolika i – dla katolików. Wnosi rzecz jasna do codziennego postrzegania religii wiele wartościowych przemyśleń, wiele też inspiracji do samodzielnego prowadzenia refleksji. I choć pytanie postawione w tytule pozostanie bez oczywistego, jednoznacznego rozwiązania, to jednak sakrament pokuty opisany jest interesująco.

 

Izabela Mikrut

Kup książkę

przesuń

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Inne książki autora
Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu. Komentarz duchowy
Bruno Forte0
Okładka ksiązki - Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu. Komentarz duchowy

Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo i Chwała Ojcu to modlitwy najbardziej lubiane i najczęściej odmawiane przez chrześcijan. Dlatego tak istotne jest, by coraz...

Reklamy