Recenzja książki: 11 x ja. Moje życie z osobowością mnogą

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Tytuł najnowszej książki Roberta B. Oxnama, „Moje życie z osobowością mnogą. 11 x ja” powinien z grubsza naświetlić opisywany przez autora problem. I choć wydaje się, że zaburzenie, jakim jest osobowość mnoga, bardziej pasuje do powieści science fiction, to po lekturze książki Oxnama, jego własnym świadectwie borykania się i leczenia tej skomplikowanej choroby czytelnik przekona się, że schorzenie to jest jak najbardziej prawdziwą, niezwykle trudną w terapii dolegliwością.



Robert B. Oxnam, człowiek odnoszący sukcesy jako specjalista w dziedzinie Chin i Azji oraz doradca prezydenta Stanów Zjednoczonych, zgłasza się do psychiatry z problemem alkoholowym. Lekarz, Jeffery Smith, wysyła swojego pacjenta na obowiązkową terapię uzależnień. Jednak zanim się to stanie, na jaw wychodzi dramatyczna prawda – problem z alkoholem to tylko wierzchołek góry lodowej, której trzonem okazuje się dysocjacyjne zaburzenie osobowości. Bob, jak kazał się do siebie zwracać Oxnam, jest tylko jedną, w tym wypadku dominującą, z jedenastu odrębnych, niejednokrotnie mogących się ze sobą kontaktować, osobowości.



Rozpoczyna się żmudna terapia mająca na celu poznanie wszystkich osobowości – ich imion czy zachowań – oraz odkrycie zdarzenia, które spowodowało tak drastyczne rozszczepienie tożsamości. Osobowości różnią się między sobą wieloma cechami – wspomnieniami, wrażliwością, płcią, wykształceniem, wiekiem, potrzebami, rytmem bicia serca czy wyglądem zewnętrznym, np. gestami, rysami twarzy, mimiką. Dysocjacyjne zaburzenie osobowości jest odpowiedzią na zadane we wczesnych latach życia dziecka cierpienie – bicie lub molestowanie seksualne. Aby młody człowiek mógł normalnie funkcjonować w społeczeństwie, oddala od siebie traumatyczne wspomnienia, tworząc między sobą a nimi bariery. Za taką granicą pozostaje część tożsamości, która - zepchnięta do podświadomości - pozwala zapomnieć o doznanej krzywdzie. Równocześnie pojawiają się także osobowości utożsamiane z oprawcami, pełniące rolę nadzorców i wymierzających kary w formie autoagresji. U Roberta B. Oxnama pojawiły się także osobowości związane z potrzebą osiągnięcia sukcesu – skrupulatne, pracowite, potrafiące profesjonalnie wykonywać powierzone im zadania. Przełączanie osobowości zwykle wiąże się z utratą pamięci, jednak na dalszym etapie terapii przechodzenie to staje się płynne, a pozostałe osobowości wiedzą, o czym mówi ta aktualnie aktywna.



Robert B. Oxnam w swojej książce daje wspaniałe świadectwo walki z chorobą, zmagania się z nią na co dzień. Decyzja o poddaniu się leczeniu oznaczała drastyczne zmiany w prowadzonym dotychczas życiu – rezygnację z prestiżowej funkcji prezesa Stowarzyszenia ds. Azji, poświęcenie swojego czasu na spotkania z psychiatrą, doktorem Smithem, odbywające się kilka razy w tygodniu. Jak sam autor przyznaje, jego leczenie trwa nadal – jak na razie udało mu się dokonać fuzji i stworzyć zamiast jedenastu tylko trzy odrębne, równoprawne osobowości. Przełomowym zdarzeniem, jakie miało miejsce podczas terapii, było wyjście z Zamku – struktury, jaka ograniczała i zamykała w sobie osobowości. Teraz cała trójka – Robert-naukowiec, dowcipny i młody Bobby oraz wyrozumiała Wanda mieszkają na Polanie, z której rozciąga się widok na Szczyt. Czy podejmą się oni w przyszłości wyzwania i spróbują zjednoczyć siły, aby zdobyć Górę? Zależy to tylko od możliwości integracji tych trzech silnych osobowości.



Książka Oxnama jest zlepkiem historii opowiadanych przez każdą z jedenastu osobowości. Różnią się więc one zarówno stylem, jak i dramaturgią. Robbey opisuje wszystko bardzo dokładnie. Wiedźma czy Tommy są osobowościami odpowiedzialnymi za zło, dlatego ich wypowiedzi pełne są agresji, kipią wręcz wulgarnością. Jest też Bobby – trzymany w lochu chłopiec, który pragnie tylko zabawy i odpoczynku. Czytając kolejne wypowiedzi każdej z osobowości, czytelnik ma wrażenie jakby przeskakiwał między thrillerem a komedią, między dramatem a zabawą. Publikacja Roberta B. Oxnama jest więc doskonałym wprowadzeniem do zagłębiania się w tajemnice osobowości mnogiej. Nie jest to jednak książka popularnonaukowa, traktująca dysocjacyjne zaburzenie osobowości – oddzielenie emocji, a często nawet pamięci od zaistniałych faktów – jako jedną z wielu chorób psychicznych. Jest to doskonałe świadectwo osoby dotkniętej tym schorzeniem, co sprawia, że publikacja jest jak najbardziej wiarygodna, a przez to również – wstrząsająca.

Kup książkę 11 x ja. Moje życie z osobowością mnogą

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce 11 x ja. Moje życie z osobowością mnogą
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy