Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Łatwe piosenki dla dzieci
Kup Teraz

Łatwe piosenki dla dzieci

Beatrix Podolska

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2009
Kategoria: Muzyka, film
ISBN: 978-83-7308-995-2
Liczba stron: 162
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

ŚPIEWNIK DLA PRZEDSZKOLAKÓW


„Łatwe piosenki dla dzieci” to książeczka zawierająca teksty utworów wraz z zapisem nutowym oraz nagraniami na dołączonej do publikacji płyty CD, zawierającej 56 utworów. Piosenki dostosowane są stopniem trudności dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.


Mamy tu większość dobrze znanych dzieciom piosenek, które znają i lubią, a także sporo nowych utworów przeznaczonych  do nauczenia. Gdyż zbiór zawiera nie tylko tradycyjne polskie utwory, ale także wiele piosenek pochodzących z różnych stron świata. W nauce śpiewu z pewnością pomagają nagrania piosenek w wykonaniu Dziecięcego Zespołu Wokalnego Scherzino ze Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie. Książka zszyta została za pomocą sprężynki, co pozwala na umieszczenie jej na pianinie, by grać z nut podczas zajęć muzycznych w przedszkolu, czy szkole.


Autorka zbioru piosenek, Beatrix Podolska jest doświadczonym pedagogiem i muzykologiem. Jest autorką wielu książek metodycznych dla nauczycieli i wychowawców.
Proste melodie dostosowane są do wieku dzieci, zaś całość jest tak pomyślana, że stopniowo rozwija ich słuch muzyczny,  a także możliwości głosowe. Autorka zaleca, by pracę nad rozwojem słuchu muzycznego rozpocząć od rytmizowania mowy, czemu służą proste wierszyki i wyliczanki oraz melodeklamacji, by potem przejść do wykonywania nieco trudniejszych piosenek. Małe dzieci bardzo szybko uczą się nowych piosenek, niektóre śpiewają, zanim zaczynają mówić. Edukacja muzyczna stanowi zatem bardzo ważny element  rozwoju maluchów, wspomagając rozwój aparatu mowy, prawidłowego oddychania, a także zachowywania wyprostowanej postawy ciała podczas śpiewu.


Piosenki zostały podzielone tematycznie zgodnie z porami roku, co ułatwić ma nauczycielom dobór repertuaru. Na końcu znajduje się także spis utworów zamieszczonych na płycie wraz z numerami ułatwiającymi odnalezienie konkretnych tekstów wewnątrz książeczki.


Zbiór piosenek jest dostosowany do zróżnicowanych możliwości wokalnych najmłodszych. Aranżacje utworów  zachęcają do wspólnego śpiewania, a nawet tańca. Książeczka stanowi świetny sposób na edukację muzyczną najmłodszych także dla rodziców, którzy mogą sobie przypomnieć wiele z zapomnianych już tekstów piosenek. Uczy nie tylko śpiewu, ale także nut, rozpoznawania dźwięków i melodii.


Jest to z pewnością podręcznik, który powinien się znaleźć w każdym przedszkolu i szkole, by wzbogacić zajęcia muzyczne tam prowadzone.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów