Recenzja książki: Łatwe piosenki dla dzieci

Recenzuje: Justyna Gul

Śpiewać każdy może

Śpiew pozwala rozweselić duszę, uczy przełamywania barier, a nauka tekstów piosenek rozszerza zasób słownictwa i podnosi stopień zrozumienia treści. Piosenki towarzyszą dzieciom zarówno podczas zabawy, jak i codziennych czynności. Muzyka rozbudza poczucie estetyki u najmłodszych, otwiera dzieci na świat i pokazuje różne sposoby okazywania uczucia.

Nie można zapomnieć również o zdrowotnych walorach śpiewania - rozwoju narządów głosowych i układu oddechowego, dodatnim wpływie na rozwój klatki piersiowej oraz prawidłowej postawie ciała.

Nie tylko wesołymi piosenkami, ale i ich dobroczynnym wpływem na dzieci zajęła się Beatrix Podolska, pedagog i muzykolog, zajmująca się edukacją muzyczną dzieci i kształceniem pedagogów wychowania przedszkolnego. „Łatwe piosenki dla dzieci” to imponujący zbiór piosenek, ułożonych według stopnia trudności, w którym każdy - od dziecka po pedagoga - znajdzie coś do wykorzystania (lub zaśpiewania) dla siebie.

Zadaniem, jakie autorka postawiła przed sobą, było stworzenie zbioru, który będzie ułatwiał systematyczne rozwijanie słuchu muzycznego dzieci, w tym słuchu wysokościowego i korelacji słuchowo-głosowej dziecka. Wydaje się, że „Łatwe piosenki dla dzieci” świadczą o tym, że Beatrix Podolska sprostała wyzwaniu, zaś my otrzymujemy repertuar wspaniałych utworów muzycznych.

Zbiór otwierają piosenki oparte na wzorze melodycznym: sol-mi, następnie - w miarę postępów - skala ulega rozszerzeniu poprzez dodawanie jednego nowego dźwięku. Mamy zatem piosenkę „Czapla”, która „z pieca chleb wymyka” i „Cicho, dziadzio śpi” czy „Kocham tatę, kocham mamę”. Trudność staje się większa przy piosence „Tajemnicze echo” i „Śpiewa Stumilowy las”, byśmy mogli zakończyć utworem „Ciepło – zimno” i „Witaj wiosno!”.

„Łatwe piosenki dla dzieci” to oprócz 137 piosenek, których skala dostosowana jest do możliwości głosowych dzieci od lat trzech do dziesięciu, także atrakcyjna szata graficzna i oryginalny, zwracający uwagę czytelnika, format. Dodatkowo do zbioru została dołączona płyta CD z nagranymi 56 utworami ze zbioru Beatrix Podolskiej.

Na początku zapisu piosenek, powyżej klucza, znajduje się ambitus dźwięków w piosence oraz wzór melodyczny, określający stopnie danej tonacji. Wszystko to sprawia, że kompendium utworów „Łatwe piosenki dla dzieci” to znakomita pomoc dla nauczycieli przedszkolnych i klas I do III szkół podstawowych, studentów kierunków pedagogicznych oraz rodziców, którzy w każdej chwili mogą zanucić wraz z pociechami „Śniegowe gąski” czy „Złą pogodę” na… poprawę nastroju.

Kup książkę Łatwe piosenki dla dzieci

Zobacz opinie o książce Łatwe piosenki dla dzieci
Łatwe piosenki dla dzieci
Beatrix Podolska
Rytmika dla dzieci
Beatrix Podolska0
Okładka ksiązki - Rytmika dla dzieci

Proponowana pozycja wydawnicza: "RYTMIKA DLA DZIECI" stawia sobie za cel rozwinięcie naturalnej potrzeby rytmu u dziecka. Całość obejmuje 120...