Okładka książki - Imperium Hiszpańskie. Dzieje Rozkwitu i Upadku

Imperium Hiszpańskie. Dzieje Rozkwitu i Upadku

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2008-02-19
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788311109858
Liczba stron: 592
Dodał/a recenzje: Milwaukee Meg

Ocena: 0 (0 głosów)

Ognista i pełna kontrastów Hiszpania wciąż cieszy się popularnością nie tylko wśród spragnionych wrażeń turystów, ale i fascynatów historii. Rzymska prowincja, podbita w późniejszym czasie przez Arabów, ultrachrześcijańskie imperium, rozciągające się na dwóch oceanach, wspaniałe i potężne, które przeżyło bolesny upadek z kolonialnej potęgi do podrzędnego kraju na peryferiach europejskiej polityki… ale czy tak bolesny, jak się wydaje? Czy kiedykolwiek Hiszpania była prawdziwym Imperium, z wielkiej litery i z wielkimi możliwościami? Henry Kamen, znawca dziejów Iberii próbuje pokazać dlaczego i jak Hiszpania zdobyła ten zaszczytny tytuł, co doprowadziło zadłużone od swojego powstania królestwo do zdobycia potęgi i dlaczego popularne wyobrażenia o tym temacie są nieścisłe, żeby nie powiedzieć – błędne.

Całość odnosi się do Imperium właśnie, więc zaczynamy poznawać Hiszpanię od Izabeli Kastylijskiej i Ferdynanda II, pary, która stworzyła podwaliny wspaniałości państwa, przez kolejne odkrycia i zdobycze terytorialne za morzami, aż do całkowitego upadku w XVIII wieku, kiedy Anglicy i Francuzi odsunęli Iberię od kolonii i zniwelowali jej znaczenie polityczne. Tekst oscyluje między wydarzeniami w Europie, a Amerykami i Filipinami, gdzie każdego dnia rozgrywały się równie ważne, jeśli nie ważniejsze, małe i duże potyczki stanowiące o potędze Hiszpanii. Pominięte nie są nawet małe wysepki na Oceanie Spokojnym… Ale niestety trudno tu mówić o jakimkolwiek wgłębieniu się w temat. Kamen jedynie muska istoty spraw, często pomijając ważne wątki, a już na pewno istotne osobistości – wielu z tych, którzy zasłużyli sobie na własne rozdziały w innych dziełach o tej tematyce wymieniona jest tylko z imienia, bez żadnego wyjaśnienia pojawiają się i znikają w odmętach dziejów i konkwisty.

Kamen stara się jak najszerzej spojrzeć na przemiany i nurty w polityce i społeczeństwie, chociażby roztrząsając rolę kobiety w konkwiście, ale jest to bardzo obosieczna broń: z jednej strony mamy informacje, których nie znajdziemy nawet w niektórych stricte profesjonalnych opracowaniach, ale z drugiej… autor się gubi. Rozpoczyna zbyt wiele wątków, by móc je potem potraktować odpowiednio i porządnie rozwinąć, więc zbywa je krótkim opisem czy jednym marnym zdaniem, pozostawiając czytelnika z uczuciem niedosytu. Zresztą całość jest szalenie chaotyczna, pozbawiona myśli przewodniej; czasami nie zostaje zachowana chronologia, królowie, książęta i ich pociotki mnożą się i dzielą w sposób całkowicie niezrozumiały (wcale nie pomaga stosunkowo mała pula imion dynastycznych…). Całość sprawia wrażenie, jakby autor chciał powiedzieć za dużo naraz, a jego ręka nie mogła dość z umysłem do konsensusu, o czym dokładnie trzeba pisać.

Ale nawet ten wszechobecny chaos nie zmienia faktu, że „Imperium…” czyta się po prostu świetnie. Żywo napisana, dobrze udokumentowana, pełna trafnych ocen i interesujących spostrzeżeń, których ze świecą szukać w takich popularnonaukowych dziełach będzie intrygującą lekturą dla tych, którzy mają sentyment do Hiszpanii albo odkryć geograficznych. Warto jednak zdobyć przed lekturą podstawową wiedzę o dziejach tych regionów, choć i bez niej można się obejść (z trudem…). Kamenowi udaje się też dobrze poznać sekrety hiszpańskiej i indiańskiej mentalności; nie próbuje operować schematami ale pokazać jak najbardziej prawdziwy obraz rejonów pod panowaniem iberyjskich królów, łącznie z ludami i ich kulturą.

„Imperium hiszpańskie” to dobra, porządnie i rzetelnie napisana książka o dużym potencjale, która raczej zainteresuje, jako że nie jest pracą całkowicie odtwórczą i mało oryginalną. Dotyka tematów najczęściej pomijanych albo zapomnianych, a jednocześnie unika przeładowania informacjami, tak częstego dla książek które chcą być ciekawe. Przyjemna w czytaniu, miła w patrzeniu, powinna usatysfakcjonować spragnionych wiedzy turystów historii.

 

Kup książkę

przesuń

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Inne książki autora
Inkwizycja hiszpańska
Henry Kamen0
Okładka ksiązki - Inkwizycja hiszpańska

Od całych stuleci była synonimem terroru i bigoterii. Oskarżano ją o bezwzględność, nietolerancję, obskurantyzm. Ta zdemonizowana wizja inkwizycji hiszpańskiej...

Reklamy