Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Łowcy duchów. Lodowaty trop

Cornelia Funke

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2007-03-12
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-237-8968-0
Liczba stron: 140
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Tomek nie znosi chodzić do piwnicy. Nie ma przecież nawet dziesięciu lat, a w najciemniejszych zakamarkach piwnicy jego domu czają się okropne pająki. I żeby tylko! W piwnicy Tomka zamieszkał najprawdziwszy duch! Duch zostawia na podłodze ohydną kleistą maź, wypełnia pomieszczenie charakterystyczną wonią, jest zimny i nieprzyjemny w dotyku i sprawia, że żarówki rozpryskują się z hukiem. Poza tym oczywiście, jak na ducha przystało, straszy. Niestety mama Tomka nie wierzy w istnienie piwnicznych upiorów, a Lilka – starsza siostra – bezlitośnie wyśmiewa się z chłopca. Jej duchy się nie pokazują. W opowieści Tomka wierzy tylko babcia – i ona jedna traktuje historię o tajemniczym mieszkańcu piwnicy z należytą powagą. Kieruje chłopca do swej przyjaciółki, pani Leokadii Parzydło – znawczyni zaświatowych istot. Pani Leokadia rozpoznaje z relacji Tomka gatunek ducha – to PODUN, czyli POśledni DUch Niesamowity. Nic strasznego. Z wyproszeniem przybysza z piwnicy poradzi sobie nawet mały i niezbyt dzielny chłopiec...

 

Tak zaczyna się pierwszy tom z cyklu opowieści o Łowcach Duchów. Tomek stosuje się do wskazówek starszej pani, prawie odnosi sukces, kiedy… duch nagle zaczyna płakać. Opowiada chłopcu swoją historię. Już wkrótce Tomek, pani Leokadia Parzydło i PODUN stworzą dzielną grupę do walki z niechcianymi zjawami. Ich pierwszym zadaniem będzie pomoc PODUNowi w odzyskaniu własnego lokum.

 

Cornelia Funke stworzyła cykl miniopowieści dla najmłodszych. Jest tu wszystko, co spodoba się małym czytelnikom: wyraziste postacie, wartka akcja, szybkie tempo narracji, moc niebezpiecznych przygód, fantazja i wyobraźnia, dreszczyk emocji i historie o duchach – pod którym to szyldem ukrywają się „kryminalne” i sensacyjne doświadczenia nieustraszonych Łowców, mrożące krew w żyłach wydarzenia, sporo strachu ale i śmiechu przy okazji. Pani Leokadia Parzydło jest doświadczoną łowczynią – wie, co najlepiej działa na dany gatunek ducha, potrafi bezbłędnie rozszyfrować, z jaką zjawą ma do czynienia, nie lęka się niczego. Tomek dopiero wkracza w świat łowienia duchów – ale z kolejnymi zadaniami będzie nabierał pewności siebie i wiary we własne możliwości. PODUN pomoże z kolei w sytuacjach najtrudniejszych. Z taką trójką trudno byłoby się nudzić. Samodzielnie żadnemu z członków drużyny Łowców Duchów nie udałoby się złapać nawet jednego malutkiego upiora. Kiedy jednak działają razem – drżyjcie duchy!

 

Książka pomaga przełamywać lęki – napisana jest z humorem, uczy, że nie ma się co bać wytworów własnej wyobraźni. W końcu duchy bywają też sympatyczne… Zwłaszcza PODUNy... Książka przynosi mnóstwo zabawy najmłodszym.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
speedi plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Duchy na wesoło! Lekka i zabawna literatura rozrywkowa dla nastolatków. Czyta się nieźle.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów