Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Ósmy Cud Świata króla Jędrusia
Kup Teraz

Ósmy Cud Świata króla Jędrusia

Ewa Ostrowska

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Skrzat
Data wydania: 2008
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-74-37298-5
Liczba stron: 24
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Zastanawialiście się kiedyś, co by było, gdyby to dzieci rządziły światem? Bo Ewa Ostrowska najwyraźniej tak. Mało tego – efekt jej zastanawiania się wypada dość interesująco, zwłaszcza dla maluchów, dla których wydawnictwo Skrzat przeznaczyło serię „Z supełkiem” – cykl książeczek lekko zbliżonych do dawnych publikacji spod szyldu „Poczytaj mi, mamo”, ale też stawiających sobie za cel pomoc najmłodszym w odnalezieniu się w „trudnych sytuacjach”, dorosłym natomiast wyjaśnia, jak zrozumieć dzieci. Autorką tych książeczek jest Ewa Ostrowska.

 

W krótkich historyjkach podejmuje ona ważne dla obu stron – dla rodziców i ich pociech – tematy, a że przy okazji czyni to atrakcyjnie dla tych drugich – warto ten cykl popularyzować. „Ósmy cud świata króla Jędrusia” to książeczka w całości czerpiąca z wyobraźni. Przedstawione tu wydarzenia zahaczają miejscami o świat realny, lecz trudno się spodziewać, by Ostrowska próbowała przez swoją bajkę uwolnić świat o despotycznych władców. Bardzo ładnie podejmuje za to temat rozsądnego i miłego zachowania, uprzejmości, przyjaźni czy sympatii dla innych. Jędruś lubi się bawić samochodzikami – tymczasem okazuje się, że musi objąć władzę w doprowadzonym na skraj bankructwa królestwie. Trudno przypuszczać, że dziecko da radę uratować cały naród, ale Jędruś nie przejmuje się niczym: z pomocą doradców i zupełnie bez kompleksów wypracowuje program rozwoju kraju. Śmiałe decyzje nie podobają się władcy ościennego kraju – despotycznemu królowi Bramberbakerowi. Chociaż król Jędruś nie chce zwady z nikim, będzie musiał stawić czoła problemom. Czy zdoła uratować swój kraj?

 

Krótka opowieść Ewy Ostrowskiej wykorzystuje świat fantazji – do reguł dziecięcej wyobraźni dopasowała autorka fabułę, tak, że przedstawiona tu bajka spodoba się dzieciom. „Ósmy cud świata króla Jędrusia” to historia nieprzewidywalna, a i odkrywcza. Autorce udało się pouczenie o właściwym zachowaniu zamaskować całkowicie – tak, że dzieci wchłoną morał bez zastrzeżeń. Poza tym opowieść jest ciepła i sympatyczna, krzewi pozytywne uczucia, podsuwa też pomysł na zabawę.

 

Agnieszka Kłos opracowała całą książeczkę w niebieskiej tonacji – te rozwiązania graficzne są oczywiście mocno związane z treścią historyjki, a jednocześnie także uprzyjemniają lekturę. Nie ma tu zbyt wiele miejsca na rysunki, z konieczności ogranicza się ich liczbę (choć obrazki są obecne na każdej stronie w zredukowanej do postaci i rekwizytów formie) – dlatego też umieszczanie tekstu na błękitnych kartkach ma też spore znaczenie. Kusi cała seria „Z supełkiem” krótkimi, lecz skomplikowanymi opowiastkami, ładnym, starannym opracowaniem i problemami, które porusza.

 

Izabela Mikrut

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów