Okładka książki - Powtórka z morderstwa

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a recenzje: sylka1993

Wydawnictwo Prószyński i S-ka wydało kolejną fascynującą książkę Moniki Szwai pt. "Powtórka z morderstwa". Wcześniejsze jej powieści to między innymi: "Dom na klifie", "Romans na receptę", "Zapiski stanu poważnego". Monika Szwaja jest szczecińską dziennikarką. Akcja jej powieści "Powtórka z morderstwa" także rozgrywa się w telewizyjnym środowisku. Już na początku poznajemy niezwykle aktywną Ilonę Karambol, prezenterkę programu motoryzacyjnego, która zamierzała zająć się kryminalnymi sprawami, jednak uważano, że jest ona kobietą-wulkanem i sobie nie poradzi. Ostatecznie Ilona zaniechała tego pomysłu.

Tymczasem jej przyjaciółki, Wika i Lalka, zamierzają stworzyć nowy talk-show. Przed próbą programu znajdują w pudle po reflektorach uduszoną dyrektor Ewelinę Proszkowską. Policja nie potrafiła znaleźć mordercy. Ilona próbuje działać na własną rękę. Wszystko zaczyna "rozkwitać", gdy zabójca morduje kolejną osobę. Ilona Karambol postanawia pomagać policji, a jej współpraca z komisarzem Ogińskim przeradza się w głębsze uczucie... Według mnie "Powtórka z morderstwa" to świetna lektura na ponure jesienne dni. Kryminał ten w istocie jest nader niepoważny. Najciekawsza postać to Ilona Karambol, a właściwie Dymek, gdyż to pierwsze jest tylko jej przydomkiem, który uzyskała dzięki swojemu programowi motoryzacyjnemu. Tej stukniętej kobiecie podróżującej wszędzie jaskrawofioletowym jeepem, zawsze towarzyszy mops przypominajacy kosmitę, u którego uwidacznia się swego rodzaju psie ADHD.

Wiele scen w tej książce wywoływało mój uśmieszek na twarzy, czasem powstrzymywałam się przed wybuchnięciem dzikim chichotem.

Humoru tej lekturze nie brakuje.

" - Zajaz pójdę. (...) Mamusia, a mogę wsystkim powiedzieć zagadkę?- a to jest zagadka z przedszkola, Maciusiu?- Z psedskola.(...)- To ja powiem, tylko słuchajcie uwaznie. Jakie jest najsybse zwiezę na świecie?Ilonka (...) odpowiedziała pierwsza:- Gepard, Maciusiu?- Gepajd. (...) To ciocia umie zgadywać zagadki! A najsybsy ptak?Zebrani spojrzeli po sobie. Ilonka rozłozyła ręce. Maciuś pokazał białe ząbki w szerokim uśmiechu.- Ptak gepajda!"

Ale skoro powieść ta jest kryminałem, to oczywiście są też sceny, podczas których nie ma żadnych powodów do śmiechu.. Fabuła książki opiera się głównie na śledztwie, przy okazji którego Ilonka i komisarz Ogiński zaczynają czuć do siebie coraz większą sympatię... "Powtórka z morderstwa" to lekka lektura. Przeczytałam ją w kilka godzin, od początku do końca z równym zaciekawieniem. Chyba sięgnę po pozostałe książki Moniki Szwai, z nadzieją, że są tak samo interesująco napisane jak "Powtórka z morderstwa".

Top 5 książek
Harda