Recenzja książki: Różne oblicza harcerstwa

Recenzuje: Justyna Gul

Czuj, czuj, czuwaj!

 

Przyszło nam żyć w czasach nerwowych, w których wszystko można kupić i to właśnie pieniądze zastąpiły idee i wartości. Nie oglądając się za siebie, nie myśląc o teraźniejszości, pędzimy do przodu, z przerażeniem patrząc na tych, którzy nas mijają. Zanikają duch współpracy, działanie w imię wspólnej idei, a zamiast kontaktu z przyrodą wolimy tête-à-tête z naszym notebookiem. A przecież tak niedawno alternatywą dla samotnego popołudnia czy wakacji spędzonych w czterech ścianach były zbiórki i obozy harcerskie, gdzie młodzież przeżywała najwspanialszą przygodę życia.

 

Fascynująca teoria, którą „połykało się", spijając każde słowo z ust komendanta czy druha, sprawdziany wiedzy w praktyce i zdobywanie kolejnych sprawności… Ach, jakie to budzi wspomnienia! Tak samo cudowne, jak książka Wojciecha Śliwerskiego „Różne oblicza harcerstwa”. Te ślady wydarzeń z minionych czasów, ujęte w formie felietonów, reportaży i innych form dziennikarskich, opublikowane przez Oficynę Wydawniczą Impuls, stanowią pasjonującą wyprawę w przeszłość - nie tylko dla tych, którzy w zastępach byli, ale dla wszystkich, którzy harcerstwo mają w sercu.

 

„Różne oblicza harcerstwa” dokumentują wieloletnią współpracę autora z prasą harcerską, a także pracę dziennikarską w redakcjach „Motywów”, „Drużyny” i „Harcerza Rzeczypospolitej”. Zamieszczone w książce teksty były publikowane w wymienionych pismach na przestrzeni lat 1971-1991. Oprócz reportaży i felietonów znajdziemy tu również wspaniałe ilustracje takich grafików jak Adama Hanuszkiewicza, Ryszarda Drucha czy Andrzeja Orłowskiego.

 

Żadne z pism, z którymi w tamtych latach współpracował autor, już nie istnieje, a ostatnie, które poległo w obliczu zmian i braku środków finansowych, to „Harcerz Rzeczypospolitej”. Dzięki niniejszemu opracowaniu te nietrwałe publikacje prasowe zyskały nieśmiertelność, a my możemy delektować się nimi, wspominać i rozpalać w naszych dzieciach miłość do harcerstwa.

 

W książce Śliwerskiego znajdziemy teksty takie jak „Konflikty i intrygi”, „Jak długo pod wiatr?”, czy „Samotny i niepotrzebny”. Jest też fascynujący wywód „Jak zrobić karierę?" (w harcerstwie), a o tym, że to w zasadzie prosta sprawa, przekonywać nas będzie Mariola, studentka psychologii i instruktorka harcerstwa w stopniu harcmistrza. Merytoryczny, ale równie wciągający jest tekst „Instruktorska awangarda”, który przypadł na czasy kryzysu społeczno-politycznego w Polsce, ale to wówczas, po zachowaniu monopolu działania Związku Harcerstwa Polskiego, pojawiła się nowa szansa utworzenia w pełni autonomicznej (współpracującej na zasadach partnerskich z ZHP, SZSP i innymi organizacjami studenckimi) organizacji.

 

Nie mogło wśród zebranych tekstów zabraknąć listy harcerskich nonsensów, czyli sytuacji dziwnych, nietypowych i – co tu dużo kryć – bezsensownych, na które można natrafić nawet w środowisku harcerskim. Autor w „Harcerstwie prawdziwym” podejmuje także rozważania na temat tego, czym tak naprawdę to harcerstwo prawdziwe jest, zaś w „Harcerskim bestsellerze” mamy zgłoszenie do Harcerskiej Nagrody Literackiej książki Richarda Condona, „Honor Prozzich”, o której Śliwerski pisze tak fascynująco, że nie sposób jest po nią nie sięgnąć (jutro rozpoczynam jej poszukiwania). Autor porusza także kwestię działalności harcerskiej poradni programowo-metodycznej „Impuls-Motywy” i różnego rodzaju problemów oraz trudności nękających harcerstwo, począwszy od wadliwie funkcjonującego przepływu informacji, po dużą fluktuację kadry instruktorskiej.

 

Ze wszystkich tekstów poświęconych różnym aspektom harcerstwa powstał jego obraz - obraz organizacji niedoskonałej, a jednak na tyle ideowo słusznej i niosącej gros pozytywnych wartości, że niebywale potrzebnej, szczególnie w dzisiejszych czasach. „Różne oblicza harcerstwa” mają jeszcze jedną zaletę - harcerstwo pokazane jest tu w większości przypadków przez pryzmat losów osób oddanych mu sercem i duszą, a słabości organizacji nie tylko nie zniechęcają do niej, ale zwracając uwagę na błędy i absurdy, mimowolnie angażujemy się w potencjalne możliwości ich rozwiązania. Zatem: „czuj, czuj, czuwaj, druhu drużynowy!” Do szeregu i do lektury książki Wojciecha Śliwerskiego przystąp!

Kup książkę Różne oblicza harcerstwa

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Różne oblicza harcerstwa
Książka
Różne oblicza harcerstwa
Wojciech Śliwerski
Inne książki autora
Powitanie wiosny
Wojciech Śliwerski0
Okładka ksiązki - Powitanie wiosny

Ludowy obyczaj każe witać wiosnę hucznie i wesoło. W spotkaniu z wiosną nie może zabraknąć uczniów. Zaczynamy od przeglądu i przygotowania okolicy naszego...

Andrzejki
Wojciech Śliwerski0
Okładka ksiązki - Andrzejki

Troska o zapewnienie sobie powodzenia i szczęścia towarzyszyła wszystkim ludom przez wieki i stąd w ich życiu liczne były wróżby, magiczne zabiegi i zaklęcia...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Kołatanie
Artur Żak
Kołatanie
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musiał ;
W rytmie serca
Mapa poziomów świadomości
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów świadomości
Dom w Krokusowej Dolinie
Halina Kowalczuk ;
Dom w Krokusowej Dolinie
Ostatnia tajemnica
Anna Ziobro
Ostatnia tajemnica
Hania Baletnica na scenie
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica na scenie
Lew
Conn Iggulden
Lew
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Niegasnący żar
Hannah Fielding
Niegasnący żar
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy