Okładka książki - Pamiętnik nastolatki

Tłumaczenie: -
Ilustracje: Katarzyna Bigos
Dodał/a recenzje: Justyna Gul

Nastolatką być

Pierwsze miłości, fascynacje, odkrywanie świata i poważne życiowe wybory – tak, czas gimnazjum wydaje się być przełomowym okresem w życiu nastolatka i momentem wkroczenia w dorosłość. Jednocześnie podejście do błahych spraw, codzienności i relacji z bliskimi jest świeże, jeszcze nie skażone konwenansami i zasadami.

Jak w tym gimnazjalnym  środowisku odnajdują się same czternastolatki? Myślę, że niezwykle ciepła książka autorstwa Beaty Andrzejczuk „Pamiętnik nastolatki” udzieli odpowiedzi na niejedno pytanie. Kolejne karty opowieści kryją w sobie dni roku, a w tę szkolną podróż zabiera nas Natalia vel Natka (przez pana od wychowania fizycznego zwana też Pietruchą).

Życie czternastoletniej dziewczynki pełne jest problemów i dylematów, łez, ale też zdarzają się chwilę radości. Brak porozumienia z rodzicami, denerwująca starsza siostra Zuza, znikający na całe dnie brat Bazyl – wszystko to blednie przy pierwszych oznakach drżenia serca. Tyle tylko, że Jacek nie wykazuje żadnego zainteresowania, zaś Bartkowi Natalka się wyraźnie podoba. Czy można zatem czuć coś do dwóch chłopców równocześnie? Czemu Bartek zaczyna się nagle dziwnie zachowywać? I wreszcie – co zrobić, kiedy Jacek wreszcie wyznaje uczucie, podczas gdy serce bije już mocniej dla innego? Rety…ciężko jest być nastolatką, szczególnie tak dojrzałą jak Natalia.

„Pamiętnik nastolatki” oprócz dziewczęcych „ochów” i „achów” zawiera także głębokie przemyślenia dotyczące tego, co tak naprawdę jest w życiu ważne, przemyślenia odnoszące się do wpojonych norm i wartości. Natalia szuka swojej prawdziwej pasji, wytrwale ćwiczy lekkoatletykę, przygotowuje się do konkursu historycznego, zmaga z nauczycielami, ale przede wszystkim - sama dochodzi do pewnych ważnych wniosków. Dziewczynka dorasta na naszych oczach, poznaje moc przyjaźni i prawdziwą siłę relacji pomiędzy bliskimi osobami. Uczy się, że nawet porażki czemuś służą i że najważniejsze jest postępowanie w zgodzie z samym sobą, swoim sumieniem i wpojonymi wartościami.

Beata Andrzejczuk stworzyła mądrą książkę przeznaczoną nie tylko dla odbiorców w wieku „–nastu” lat, ale i dla nieco starszych czytelników. Z prawdziwą przyjemnością zagłębiamy się we wspomnienia, ale też mamy szansę przypomnieć sobie, jak to jest - poznawać wszystko na nowo. Odkrywamy w sobie dawno stłumioną radość dziecka i choć czasami mąci ją smutek, to warto podejmować wyzwania. Błyskotliwy „Pamiętnik nastolatki” przekonuje, że życie jest poszukiwaniem szczęścia, a droga ta pełna jest przygód i emocji.

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Przeczytane:, Ocena: 5,

Nastolatką być

Link do recenzji
Szczerze mówiąc nie wiedziałam jak się zabrać do tej książki. Trochę mnie odstraszały okładki wszystkich części- nieładne. Sprawdziło się powiedzenie jednak: nie oceniaj książki po okładce. Książka wciąga od samego początku. I dzieje się coś czego zupełnie się nie spodziewałam a mianowicie: przypominają mi się czasy kiedy byłam w wieku głównej bohaterki i sama zmagałam się z tymi samymi problemami, myślami. Myślę, że gdyby ta książka istniałaby w tamtych latach i trafiłabym wtedy na nią , to z pewnością należałaby do tych najlepszych, utożsamiałabym się z bohaterką w 100%. To jednak nie wszystko. Posiadając już swoje prawie nastoletnie dzieci zaczynam zauważać drugą stronę medalu. Czytając oceniam postawę rodziców Natalii i tu również widzę siebie tyle , że tą tu i teraz. To naprawdę inspirujące doświadczenie. Książka oprócz tego, że wciągająca- jest świetnie napisana. Od razu wiadomo, że " z życia wzięta", przez co wiele tym wygrywa.Polecam i uciekam do kolejnej części:)
Avatar użytkownika - AMAF12
AMAF12
Przeczytane:2016-04-24, Ocena: 6, Przeczytałem, wyzwanie książki dla młodzieży 2016,
Książka napisana jest w formie pamiętnika.Pamiętnik ten pisze nastolatka o imieniu Natalka.Przeżywa ona jak każda nastolatka swoje radości i smutki o których pisze w swoim pamiętniku.Ma ona brata Bazyla i siostrę Zuzię.Zakochuje się w Jacku i Bartoszu.Książka jest na pewno adresowana do wszystkich nastolatek,ponieważ w tej książce mogą zauważyć sytuacje które może kiedyś im się przydarzyły.Książka bardzo mi się podobała,ponieważ napisana była w sposób jakby napisała to dziewczyna w moim wieku.
Avatar użytkownika - sylagas
sylagas
Przeczytane:2016-01-09, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2016, Mam,
Wspaniała książka! Wspaniale odzwierciedla dzisiejszą młodzież. Natka jest bardzo fascynującą dziewczyną pełną niepewności, problemów i wątpliwości. W jej życiu nagle zaczyna się dziać bardzo wiele. Miłość do dwóch chłopaków. Natka nie jest niczego pewna a tym bardziej w kim i czy w ogóle jest w kimś zakochana. Z jednej strony Jacek w którym jest już długo zakochana (a może po prostu jest nim zauroczona), a z drugiej strony pojawiający się nagle i mało oczekiwany Bartosz. Po prostu jedna ciągle jedna wielka niewiadoma.
Avatar użytkownika - MarzenaMakusek
MarzenaMakusek
Przeczytane:2015-02-28, Ocena: 6, Przeczytałem,
TO MOJA ULUBIONA KSIĄŻKA. MOGŁABYM JĄ CZYTAĆ CODZIENNIE. <3 :)
Avatar użytkownika - anna8989
anna8989
Przeczytane:2013-06-11, Ocena: 5, Przeczytałem, 12 książek - 2013,
Bardzo fajna. Taka młodzieżowa. Idealna dla dorastających nastolatek. Na pewno się spodoba, tak jak i mnie. Ciekawa, trzyma w napięciu do samego końca. Główna bohaterka Natka - jest śmieszną i mądrą dziewczyną.
Avatar użytkownika - Weronka13
Weronka13
Ocena: 6, Czytam,
dodał: Kruszyna MŁODZIEŻOWY BESTSELLER!!!! Pamiętnik nastolatki autorstwa Beaty Andrzejczuk to najlepsza książka dla młodzieży ostatnich lat. Żadnej hipokryzji, żadnych szczęśliwych zakończeń, sztucznych, moralizatorskich wstawek. GOŁA PRAWDA o NAS, o dziewczętach! Prawda, która czasem boli, czasem zawstydza bądź rozśmiesza. Akcja dzieje się we Wrocławiu. Natalia jest zwyczajna gimnazjalistką. Uczy się ani dobrze, ani źle. W domu tez ma przeciętnie, jak w typowej polskiej rodzinie. Zakochana w dwóch chłopcach równocześnie, co nie oznacza, że problem polega na dokonaniu wyboru. Chłopcy w książce Pani Andrzejczuk są z krwi i kości. Tez mają coś do powiedzenia w tej sprawie, tez mają swoje wady, zalety i humory (fochy). W naszej szkole nikt nie uważał na lekcjach! Wszyscy czytali książkę, od dechy do dechy. Na szczęście czyta sie ja bardzo szybko więc strat w nauce nie było za dużo :) Pamiętnik nastolatki staje się młodzieżowym bestsellerem!!!! Myślę, że głównie za AUTENTYCZNOŚĆ!
Avatar użytkownika - teano
teano
Przeczytane:2013-01-06, Ocena: 5, Przeczytałem, Wyzwanie - 52 książki 2013,
Przeczytana w jedno popołudnie. Bardzo mądra, dobrze napisana. Niby nie jestem targetem, ale lubię czytać książki przeznaczone dla wieku mojego dziecka i zastanawiać się nad jego punktem widzenia i nad naszymi relacjami. Nie wszystkie książki przeznaczone dla tej grupy wiekowej są dobre i wartościowe dla rodzica, ale ta - jak najbardziej - chociaż oczywiście dla młodzieży też się nadaje. Ciekawy materiał do przemyśleń i późniejszych rozmów z dzieckiem nawet jeśli dziecko "nie czyta takich książek" ;))) A pod koniec nawet się wzruszyłam.
Top 5 książek
Złodziejka książek