Okładka książki - Antygona

Język oryginału:
Tłumaczenie: Kazimierz Morawski
Ilustracje: -
Dodał/a recenzje: kalina

Czy dramat antyczny może być aktualny w dzisiejszych czasach? Pomyślicvie pewnie - co za głupie pytanie? Przecież żyjemy w nowoczesnym świecie pełnym zaawansowanej technologii, jesteśmy globalną wioską, więc granice państw są otwarte (nie tak jak w czasach antycznych), mitologie już dawno odeszły w przeszłośc...

A jednak w rzeczywistości zmieniło się niewiele. Ludzie mają te same namiętności, przywary i szlachetne cechy, mechanizmy władzy pozostały podobne.. Jednym z takich aktualnych dramatów jest "Antygona" Sofoklesa. Pomyślmy przez moment: ile w dzisiejszym świecie takich Antygon, które działają w zgodzie z własnym sumieniem, a nie wolą tyranów? Ile współczesnych Kreonów, którzy narzucają wolę wedle własnego widzimisię? Ile słabych Ismen, które wierzą, że kobieta musi być posłuszna mężczyźnie? Ile w końcu tchórzliwych tłumów, które boją się wystąpić w obronie krzywdzonych? Książka recenzowana przeze mnie zawiera nie tylko sam dramat. Na wstępie znajduje się rys historycznoliteracki. Dowiadujemy się między innymi o narodzinach tragedii i jej cechach charakterystycznych, o samym wielkim twórcy - Sofoklesie, poznajemy też mit, który stał się kanwą "Antygony".

Na końcu natomiast znajduje się opracowanie będące przewodnikiem dla ucznia i nauczyciela - na co warto przy czytaniu i omawianiu lektury zwrócić uwagę. Znajdziemy tu więc słowa o kompozycji i treści omawianej tragedii, kluczowych scenach, sprzecznych racjach bohaterów, analizowany jest też dramat głównej bohaterki. W środkowej części, czyli w samym dramacie, przy ważnych wersach umieszczone są z boku przypisy mające w założeniu pomagać w zrozumieniu tekstu. Właśnie - w założeniu... Często są one faktycznie pomocne (kiedy na przykład zawierają wyjaśnienie dla osoby nie znającej mitologii czy historii teatru - wtedy są "strzałem w dziesiątkę"). Czasem jednak irytują przez nadmierną oczywistość. Podam pierwszy z brzegu przykład. Pieśń chóru zaczyna się w następujący sposób: "O słońca grocie, coś jasno znów Tebom błysnął..." Komentarz z boku jest następujący: "Jest poranek". Takich oczywistych uwag jest więcej. Zamiast pomagać w odbiorze, w rzeczywistości utrudniają - dekoncentrują i irytują. Tak jakby autor nie dowierzał rozumowi uczniów i chciał im wszystko łopatologicznie krok po kroku wyjaśniać. A przecież to jest opracowanie dla inteligentnych młodych ludzi, a nie dla osób upośledzonych umysłowo! To największa według mnie wada książki. Niewątpliwą zaletą jest natomiast syntetyczne ujęcie najważniejszych zagadnień w części końcowej, także w formie tabel (nauczyciele i uczniowie mają więc gotową notatkę do zeszytu) oraz spora ilość wiedzy z zakresu mitologii i dramatu, podana w sposób bardzo przejrzysty. Wszystkich zainteresowanych dramatem antycznym oraz uczniów zapraszam do lektury.

Kalina Beluch

Avatar użytkownika - speedi
speedi

Antygona - wszystko o tym dramacie, co niezbędne w szkole

Lektury nie cieszą i nigdy nie cieszyły specjalną popularnością. Bo są... i tu płynie litania narzekań, lamentów, krytycznych uwag i wspaniałych pomysłów. Warto by według niektórych czytać tylko Harry'ego Pottera, komiksy, powieści przygodowe czy sensacyjne. Zagłębiać się niezbyt głęboko w wartką akcję czy lekkie, zabawne czytadła. Tak, żeby nie męczyć umysłu, nie wymagać od siebie zbyt wiele, a żeby wiedza płynęła szeroką strugą do głowy. Bezboleśnie i bez wysiłku. Celem lektur jednak nie jest tylko dobra rozrywka, a zapoznanie się z kanonem literatury. Z wycinkiem tego, co oferuje nam dorobek ludzkości w tej dziedzinie. Do tego właśnie kanonu należy Antygona Sofoklesa, wartościowy przykład tragedii greckiej. Owszem, bez jej znajomości można żyć, podobnie jak bez znajomości przygód Harry'ego Pottera. Ale czyż nieznajomość wybitnych dzieł literackich, muzycznych czy malarskich powinna nas napawać swoistą dumą?

Seria "Lektury dobrze opracowane" nie ma zastąpić samego czytania lektur. Jest całościowym ich opracowaniem, pomocą w analizie. Począwszy od samego tekstu uzupełnionego o niezbędne przypisy i krótki opis wydarzeń na marginesach, po liczne dodatki.

Mamy zatem w książce opisaną postać Sofoklesa i krótko omówioną specyfikę jego twórczości. Mamy informacje o greckim dramacie antycznym, narodzinach i rozwoju tragedii greckiej. Omówienie jej cech, roli chóru i aktorów, a nawet budowy teatru antycznego. Dowiadujemy się o inspiracjach tego konkretnego dramatu. Dostajemy gotowy plan wydarzeń i streszczenie, które mogą być pomocne w szybkim przypomnieniu sobie szczegółów. Przydatne będą też opisy czasu i miejsca akcji, charakterystyki bohaterów (ważniejsze ich cechy są wyróżnione wytłuszczeniami). Kolejne podrozdziały zawierają analizę konfliktu ukazanego w tej tragedii, a całość uzupełnia spis ważniejszych fragmentów oraz spis treści.

Jakie są zalety tej książki, i zarazem całej serii? Przejrzysty układ graficzny; wygodny, poręczny format, niska cena przy całkiem przyzwoitym poziomie edytorskim. Książka jest klejona, ale używana rozsądnie nie wykazuje tendencji do gubienia kartek.

Dostajemy do wykorzystania wyczerpujące opracowanie lektury. Teksty napisane żywym, barwnym językiem. Pełne ciekawostek, zrozumiałe i ciekawe, nieprzegadane. Kiedy trzeba ważne rzeczy są po prostu wypunktowane. Mamy do dyspozycji to, co najważniejsze i najczęściej wykorzystywane w czasie zajęć lekcyjnych: biografię autora, streszczenie książki, charakterystykę głównych bohaterów i problematykę utworu. Wszystko zgromadzone w jednym miejscu i z pewnością bardziej wiarygodne niż informacje zawarte na niektórych stronach internetowych (często spotyka się tam np. błędy w streszczeniach).

Książka robi dobre wrażenie. Odpowiednio wykorzystana powinna służyć młodym ludziom z pożytkiem. Zgromadzenie najważniejszych wiadomości razem to duże ułatwienie, zastanawiam się tylko czy zawsze korzystne. Kiedyś trzeba było szukać informacji samemu, korzystać z biblioteki. Grzebiąc i poszukując sporo się uczyliśmy. Teraz dostajemy do ręki takie całościowe, wygodne opracowania, nie wymagające dużego wysiłku w korzystaniu. Niechaj zatem dobrze służą one młodym poszukiwaczom wiedzy.

Link do recenzji

Link do recenzji
Avatar użytkownika - DanutaB
DanutaB
Przeczytane:2015-08-29, Ocena: 6, Przeczytałem,
"Antygona" Sofoklesa to niesamowita Sztuka, dzięki której po przeczytaniu jej mój umysł był bardziej "wszechobecny". Mój umysł był bardziej "otwarty"na coś Nowego i Innego w Życiu. Moje doświadczenia są związane z tą książką jako z Cywilizacją inną od mojej.' Polecam!!
Avatar użytkownika - rama83
rama83
Przeczytane:2014-06-13, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 książek 2014,
Ciągle aktualna kwestia między prawami ludzkimi, a boskimi. Tytułowa Antygona staje przed właśnie takim wyborem. Sprzeciwia się prawu ludzkiemu i decyduje się pochować brata uznawanego za zdrajcę. W końcu płaci za ten gest miłosierdzia najwyższą cenę. Splata się tutaj kilka postaw, które są wzajemnie przeciwstawne. Czytelnik dowiaduje się, czym jest tzw. konflikt tragiczny.
Życie codzienne z telewizorem
Mateusz Halawa0
Okładka ksiązki - Życie codzienne z telewizorem

Oparta na pogłębionych wywiadach z widzami książka pokazuje złożoność funkcjonowania telewizji w życiu codziennym. "Życie codzienne z telewizorem" to...

Top 5 książek
Złodziejka książek