Okładka książki - Opowieść o Blanche i Marie

Opowieść o Blanche i Marie

Wydawnictwo: Jacek Santorski
Data wydania: 2006
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-60207-73-4
Liczba stron: 238
Tytuł oryginału:
Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a recenzje: Tor

Ocena: 5.5 (2 głosów)

Blanche Wittman była przyjaciółką Marie Cuire-Skłodowskiej, zdobywczyni nagrody Nobla w dziedzinie chemii i fizyki, odkrywczyni promieniotwórczego pierwiastka, radu. Blanche przebywała w laboratorium, gdzie wraz z Polką i jej mężem prowadziła badania.

Nikt wtedy nie wiedział jeszcze czym jest promieniotwórczość, wielu ludzi chorowało i traciło życie z powodu braku odpowiednich zabezpieczeń. Blanche także – przeszła szereg amputacji kończyn...

Swoją drogą była dziwną i osobliwą postacią. Gdy przebywała w szpitalu udowodniono, że jej epilepsja to zwykła histeria. Zaszła w ciążę bardzo młodo. Jej książka, zwana „Księgą pytań”, która w powieści jest cytowana, zawiera różne, najbanalniejsze nawet pytania. Odpowiedzi, których udzielamy, przenoszą nas w swego rodzaju metafizyczny wymiar.

Ale nie lektura dotyczy nie tylko tego: na kartach książki znajdziemy wątek Marii Cuire-Skłodowskiej, jej męża i opowieść o tym, co stało się po jego śmierci, o paru innych osobach... napotykamy też dość plastyczny obraz obyczajowości tamtych czasów.

 

A sama powieść jest dość nietypowa. Per Olov Enquist jest wybitnym szwedzkim powieściopisarzem. Może byłoby na wyrost powiedzieć, że książka utrzymana jest w „północnym” czy „skandynawskim” klimacie, ale faktycznie – jest w niej coś „osobnego”, coś oryginalnego.

Nie jest to książka długa, a mimo wszystko są w niej momenty nużące, które nie mniej mogą wzruszać (czy też tylko poruszać?) bardziej wrażliwych czytelników. Rzec można, że jest to poetycka powieść o życiu, której lektura z pewnością nie będzie jedynie stratą czasu.

przesuń

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Inne książki autora
Reszta świata
Maria Nurowska0
Okładka ksiązki - Reszta świata

Książka o nastolatce z ciężką wadą serca, która pomimo tego, chce być taka jak inne dziewczynki w jej wieku....

Sprawa Niny S.
Maria Nurowska0
Okładka ksiązki - Sprawa Niny S.

Radca prawny Jerzy Baran zostaje zastrzelony w swoim warszawskim mieszkaniu. Śledztwo prowadzi komisarz Zawadka, doświadczony policjant, wciąż szukający...

Top 5 książek
Harda
Elżbieta Cherezińska
Okładka książki - Harda
Złodziejka książek
Markus Zusak
Okładka książki - Złodziejka książek
Ostatnia królowa
Gortner C.W.
Okładka książki - Ostatnia królowa
Reklamy