Okładka książki - Z ortografią na ty

Z ortografią na ty

Wydawnictwo: Wydawnictwo Edukacyjne
Data wydania: b.d
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-61009-10-8
Liczba stron: 66
Dodał/a recenzje: Justyna Gul

Ocena: 0 (0 głosów)

Rzekomo rześkie Grzesie


Polubić ortografię? Czy to jest możliwe? Oj, gdyby tak zasady pisowni i wszystkie wyjątki mogły same wskoczyć do głowy! Wówczas żadne dyktando najeżone „ż” i „rz” czy „u” i „ó” nie byłoby straszne, a piątki same wpadałyby do dzienniczka.

Okazuje się jednak, że przy odrobinie chęci i wytrwałości można oswoić nawet „hałaśliwego hołysza Henia”, który „huśtał ohydną hulaków watahę druha hufcowego”. Pomocą w tej „tresurze”  służy Grażyna Jańczyk, znana już z cyklu „Polubić ortografię”. Tym razem pod jej czujnym okiem tajniki ortografii będzie poznawać gimnazjalista, a książka „Z ortografią na ty czyli przewodnik nie tylko dla mistrzów poprawnego pisania” stanowi znakomity przewodnik po świecie zasad, reguł i wyjątków.

Proponowane przez Jańczyk ćwiczenia i zadania mają to do siebie, że pozwalają wciągnąć się bez reszty w poznawanie ortograficznych przepisów na sukces. Mamy zatem „ortograficzne figury, tudzież inne łamigłówki na rozgrzewkę”, dzięki którym można przygotować się do prawdziwego maratonu wiedzy, wykreślając, zakreślając, bądź z zacięciem badacza szukając w gąszczu liter określonych słów.

Po takiej rozgrzewce „potyczki prawdziwie ortograficzne, czyli dla każdego coś łatwego i coś trudnego” będą zaledwie kolejnym etapem poznawania, oswajania i łamania kodów ortografii. Budowa zdań, wstawianie liter czy tworzenie par słów o wspólnej podanej cząstce przyda się jednak tym, którzy chcą osiągnąć wyższy poziom wtajemniczenia i przymierzyć się do zwycięstwa, a nawet… napisać sprawdzian.

Dla gimnazjalistów lubiących wyzwania, autorka przygotowała zestawy konkursowe, z którymi muszą oni stanąć „oko w oko” i zmierzyć swoje siły oraz możliwości. Jestem jednak przekonana, że po treningu z Grażyną Jańczyk w roli nieustępliwego trenera żaden test, sprawdzian czy dyktando nie będą już straszne.

„Z ortografią na ty” to solidnie przygotowany zestaw ćwiczeń, umożliwiający zarówno samodzielną wyprawę w świat ortografii, jak i posłużenie się nim na forum klasy przez nauczyciela. Systematyczna praca z tym przewodnikiem pozwoli nie tylko znacząco poprawić oceny w szkole, ale nawet stoczyć zwycięską walkę ze wszystkimi „rzezimieszkami”, „rzekomo rześkimi Grzesiami”, "tchórzliwymi wyżłami żarłokami” świata!

Kup książkę

przesuń

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Przeczytane:,
Ortografia nie tylko dla mistrzów Jesteś pasjonatem ortografii? Niestraszne Ci wszystkie zasady, reguły i wyjątki występujące w pisowni wyrazów w języku polskim? Jeśli na te pytania udzieliłeś odpowiedzi twierdzącej, z pewnością jesteś idealnym kandydatem, by wyruszyć w podróż do wiedzy, posiłkując się odpowiednim przewodnikiem.„Z ortografią na ty, czyli przewodnik nie tylko dla mistrzów poprawnego pisania” autorstwa Grażyny Jańczyk to wspaniała pomoc dla wszystkich tych, którzy chcą móc posługiwać się chlubnym mianem mistrza ortografii. Adresowany zarówno do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, jak i do dorosłych przewodnik pozwoli na wdrożenie się w świat ortografii niemal niepostrzeżenie i bezboleśnie. Na rozgrzewkę i pobudzenie szarych komórek Jańczyk proponuje szereg łamigłówek, a stopniowo zwiększa się stopień trudności ćwiczeń, pozwalając rozwijać się wraz z kolejnymi stronami. Przy okazji można przypomnieć sobie postaci mitologiczne i istoty z baśni, a wielbiciele zwierząt mogą upewnić się co do pisowni ich nazw. Kiedy już „wół”, „jastrząb”, i „wąż” zapadną w pamięć, możemy poszerzyć znajomość nazwisk malarzy, z Degasem i Rubensem na czele.Kandydaci na ortograficznych specjalistów zmierzą się też z pewną historią o Niechcicu i będą musieli dokonać rekonstrukcji tekstu, stosując się do właściwych zasad interpunkcji oraz pisowni łącznej i rozdzielnej. Jesteśmy już prawie na podium...
(czytaj dalej)
Link do recenzji
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2010-12-22, Przeczytałem,
ok
Avatar użytkownika - Slavek
Slavek
Przeczytane:2010-12-01, Ocena: 5, Przeczytałem,
Ciekawa, solidna lektura.
Inne książki autora
Polubić ortografię
Grażyna Jańczyk0
Okładka ksiązki - Polubić ortografię

Książka może być wykorzystywana przez uczniów w pracy na lekcjach języka polskiego, ale jest także doskonałym samouczkiem. Zawiera wiele interesujących...

Reklamy