Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Ścianka działowa
Kup Teraz

Ścianka działowa

Izabela Sowa

Ocena ( 5 osób )
4.0
Wydawnictwo: Nowy Świat
Data wydania: 2009
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788373863156
Liczba stron: 240
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Sabina Kwak

Izabela Sowa to jedna z najpopularniejszych polskich pisarek ostatniego czasu. Do lektury jej najnowszej książki przystępowałam jednak nie tyle z lękiem, co z uprzedzeniami. Posądziłam autorkę o sentymentalizm, obawiałam się kolejnej dawki „polskiej Bridget Jones” i – nie będę ukrywać – ckliwego romansidła.

 

Lektura „Ścianki działowej” zaskoczyła mnie w miły sposób. Oto bowiem jej bohaterką nie okazała się skrzywdzona przez życie czterdziestolatka, z bagażem doświadczeń równym staruszce i nieproporcjonalną ilością rozumu w głowie. Palmę pierwszeństwa oddano mężczyźnie. Na dodatek nietuzinkowemu. Dionizy Fiotroń to człowiek systematyczny, przewidywalny i… bardzo nudny. Wszystkie jego cechy są tak przerysowane, że nie budzą współczucia czy złości – mogą jedynie bawić. Mężczyzna dokonał prognoz dotyczących niemal wszystkich aspektów codziennego życia – wczasów, pracy zawodowej, wyglądu mieszkania, nawet książek, które niebawem mogą stać się modne i które koniecznie trzeba mieć na swej półce. Zdrady małżonki nie ujął jednak w codziennym harmonogramie. W momencie, gdy zaczyna podejrzewać partnerkę o niewierność, jego życie zmienia się o 180 stopni. W znalezieniu wyjścia z sytuacji pomaga mu Brzytwa – tajemnicza Matka Polka (właściwie: Polka Matka, bo Matka to nazwisko). Kobieta ciąga Dionizego na Marsz Tolerancji, próbuje przekonać do niemarkowych produktów, w skrócie: pragnie zwrócić jego uwagę na niematerialne aspekty egzystencji. Brzytwa uczy Fiotronia żyć. Jaki ma to związek z romansem jego żony, Szarloty? Z pozoru żadnego.

 

Po przebrnięciu przez półkryminalną intrygę, czytelnik przekona się jednak, że Polka – jako nietypowy detektyw, to jedyna osoba, która była w stanie bohaterowi pomóc. I pomogłaby, gdyby ten jej słuchał. „Ścianka działowa” Sowy uczy doceniać codzienność, czerpać radość z najprostszych działań, wydzierać z życia to, co najpiękniejsze. I, wbrew pozorom, tym „najpiękniejszym” okazuje się nie być pozycja społeczna, status materialny czy uporządkowane życie. Książka nawiązuje do, ostatnio popularnej, „Senności Wojciecha Kuczoka, zwracając uwagę na powszechność letargu, w którym większość z nas tkwi.

 

Można by „Ściankę działową” potraktować jako czwartą, autonomiczną historię, uzupełniającą Kuczokowski tryptyk lub docenić jej inność, zasadzającą się nie tylko na epatowaniu ogromnym ciepłem, ale i ciętym humorem, ironią, karykaturalnością. „Ścianka działowa” to powieść wyjątkowa, warta zauważenia na współczesnym rynku wydawniczym, gdyż łączy w sobie dwa najistotniejsze elementy dobrej lektury: rozrywkę z zadumą. Sowa serwuje swym czytelnikom „pyszną” uciechę – może nie tak sugestywnie zatytułowaną jak jej poprzednie powieści, np. „Smak świeżych malin” czy „Herbatniki z jagodami”, ale dostarczającą równie silnych wrażeń zmysłowych. Zachęcam do „spróbowania” powieści i życzę smacznego.

 

Sabina Kwak

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
CicheBaBum plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Na początku chciałam odłożyć. Styl, tempo był jak dla mnie dziwny. Lekko szokujący wydawał mi się prostacki, wulgarny, ale perfekcyjnie dopracowany stylistycznie poza dialogami.
I mamy tu bohatera- dla mnie antybohatera. Takiego gościa słabo bym polubiła i nie dziwię się Brzytwie, że się z nim nie cacka. Facet całe żył jakby nie żył. Nie zna siebie, żony, nie wie gdzie to życie umknęło. Nie podoba mi się jego egoizm. Podejrzewa żonę o zdradę i dla tego szuka i znajduje oryginalnego detektywa, który odsłania krok po kroku duszę, psychikę prawdę o życiu samego "klienta". Bardzo polubiłam Brzytwę. Dziewczyna z blizną na twarzy, typ "emo- barbie", nie przebiera w słowach, ale jest prostolinijna. Nie marnuje czasu na wyrachowane gierki. Zna życie. To największy atut jej jako człowieka. Ją też poznajemy ze "Ścianki działowej". Ona zostaje postawiona w domu Fiodronia między ich biurkami. Jest symbolem- pięknym symbolem- tego, że zawsze stała między małżonkami. Zawsze nie byli tak na prawdę blisko...
Książka wciągnęła mnie dopiero od momentu prezentacji w knajpie kelnerki- detektywki. Zaintrygował mnie sposób w jaki odnosi się do mężczyzn. Pojawiają się też tacy do których ma szacunek i pani z autobusu z wąsami- lubię ich bardzo! Bardzo.
Książka napisana jest z ironią, humorem do którego przekonałam się. Jest też filozoficzna, z głównym wątkiem suspensu- to sprawia, że chce się czytać dalej.
Popłakałam się na końcu. Podejrzewałam taki koniec książki, ale jakaś niezgoda na to we mnie powstała. Mąż łatwo się z tym pogodził i chyba tak trzeba. W końcu zawsze coś ich dzieliło. On sam...
Polecam!
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AsiaSzach Linia koment
Przeczytane:2014-08-31, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ivy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Iszka Linia koment
Przeczytane:2014-02-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
annna84 Linia koment
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Ścianka działowa Każdy by się chciał powiesić!
Anna Staszewska
Okładka - Ścianka działowa Obnażone
Janusz Garbaliński
Okładka - Ścianka działowa Fantasmagorie
Julia Miłosz
Okładka - Ścianka działowa Paranoia
Piotr Adach
Okładka - Ścianka działowa Źródło Mamerkusa
Leszek Biały
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów