Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Ślady krwi

Jan Polkowski

Ocena ( 6 osób )
5.0
Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Data wydania: 2013-05-08
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7595-561-3
Liczba stron: 440
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Aleksandra Urbańczyk
W blaknącym blasku miejskiego zmierzchu siwiejący mężczyzna tkwił nieruchomo w sfatygowanym fotelu. Drzemał, marzył lub nie żył
 
Kanada, Toronto i mieszkanie w niezbyt zamożnej dzielnicy. Można rozejrzeć się dyskretnie, ale i tak zapewne dojdziemy do wniosku, że poza pudłem z książkami nie wyróżnia tego miejsca nic szczególnego. Raczej pustawo i głucho. Kim jest śpiący mężczyzna? To polski emigrant, człowiek w średnim wieku, intelektualista, samotnik z wyboru, wrażliwy i chorobliwie drażliwy neurastenik – Henryk Harsynowicz, bohater powieści.
 
Dlaczego mieszka sam, skoro ma rodzinę? Dużo by o tym mówić, zdradzę tylko, że Henryk musiał się trochę postarać, nim wszyscy go opuścili. Jego przeszłość autor ujawnia raczej zdawkowo, ale przyczyny wyjazdu z kraju oraz odejścia najbliższych przedstawił dość dokładnie. Cofnijmy się zatem w czasie…
 
W młodości Henryk, protegowany przez ojca, prominentnego ubeka, nawiązał współpracę z tajną policją peerelu. Był to krótki incydent, bo wkrótce (na złość ojcu?) przeszedł na „jasną stronę mocy” i zaczął działalność w Solidarności. W ‘81 roku został internowany, a swoje uwięzienie paradoksalnie uznał za przepustkę do wolności i zwolnienie z obowiązku utrzymywania rodziny. W końcu, jeżeli można liczyć na zamożnego ojca… W stosunkowo bezbolesny i łatwy sposób Henryk „zapisał się w historii”. Spłynęła na niego sława bohatera walczącego o wolność, mógł więc do woli wdziewać maskę męczennika i zasłaniać się statusem ofiary. Tę sytuację potraktował i przyjął jako dar od losu. Zamierzał z niego korzystać, czerpać pełnymi garściami, wycisnąć do cna.
 
Nie myślał o emigracji, ale poddał się (z wyrachowania?) namowom żony. Wyjechał wbrew sobie, więc nadal mógł odgrywać żałosny spektakl, w którym obsadził się w roli ofiary. Zaczął popadać w marazm, powoli wypuszczał życie z rąk. Z żalem, lecz bezczynnie obserwował proces oddalania się ukochanej kobiety i dzieci. Wreszcie utkwił w martwym punkcie i poddał się bezwolnemu „dryfowi” przez życie. Wydawać by się mogło, że w momencie, gdy go poznajemy, nie jest zdolny do żadnego działania, że w swoim fotelu tylko „drzemie i marzy”. W zasadzie chyba nawet „nie żyje”…
 
Czytelnik raczej nie zdoła polubić Henryka ani nie będzie się z nim identyfikował. Nie jest to możliwe, gdyż postać głównego bohatera to narodowy mit romantycznego wojownika, ukazany w krzywym zwierciadle. Spójrzmy uważniej: wtedy w głębi lustra, tuż obok Henryka dostrzec będziemy mogli odbicie autora oraz błysk kpiny w jego oku… Próbujemy zrozumieć abnegację bohatera, chociaż wymyka się on jednoznacznej interpretacji. To przecież wrażliwy i uczuciowy człowiek, zastanawiamy się więc, co z nim jest nie tak... Wydaje się, że on sam nie rozumie i nie potrafi ustalić własnej tożsamości.
 
Skoro nic go w Kanadzie nie trzyma, może powinien wrócić do kraju? Henryk marzy o powrocie od chwili wyjazdu, ale nie potrafi wykrzesać z siebie energii, by podjąć kroki w tym kierunku. Trwałby zapewne w tym stanie nadal, gdyby nie nadarzająca się okazja - znakomity pretekst w postaci biletu na samolot wraz zaproszeniem do objęcia spadku po ojcu… W tym momencie zaczyna się właściwa akcja książki.
 
Oto Henryk Harsynowicz, syn marnotrawny, po prawie trzydziestu latach powraca do Polski. Przyjeżdża jako obywatel Kanady, bez utraconego polskiego paszportu. Spotyka się z prawnikiem, kolejno odwiedza członków rodziny i rozpoczyna procedurę przejęcia spadku i odzyskania obywatelstwa. Powieść rozwija się na wielu płaszczyznach. Poszukując jakiegokolwiek dokumentu potwierdzającego tożsamość, Henryk wciągnięty zostaje w tryby biurokracji, której nie powstydziłby się Franz Kafka. Odwiedzając członków rodziny rozproszonych po kraju, poznaje wstrząsające dzieje swojej babki i matki (matek?). Wydeptuje ścieżki do urzędów, błądzi, trafia w ślepe zaułki, a wokół niego rozgrywają się wydarzenia o posmaku sensacyjnym...
 
Czytelnik wraz z bohaterem poznaje powojenną historię Polski, szczególnie te jej wątki, o których niechętnie mówią szkolne podręczniki. Przekonujemy się, że na jej niezwykły dramatyzm wpływ miało niełatwe sąsiedztwo z Rosją, Niemcami i Ukrainą. Niepoślednie znaczenie miały także kontrowersyjne decyzje samych Polaków. Zaangażowanie w walkę o niepodległość albo bierne poddanie się obcej indoktrynacji niejednokrotnie stawiały członków rodzin po przeciwnych stronach barykady…
 
Krok po kroku Henryk odkrywa zagmatwane losy własnego ojca i charakter machiny, w której działalność był wplątany. Zaczyna rozumieć rozmiary terroru, jaki Józef stosował wobec rodziny i przyczyny utrzymywania w tajemnicy jego poczynań. Henryk musi intensywnie informacje te przyswoić i poukładać. Odkłamać. Rozpoczyna się proces jego wewnętrznego oczyszczenia i uzdrawiania. Czy pozwoli mu to postąpić w sposób właściwy i przyzwoity chociaż raz w życiu? Czy dowie się, kim naprawdę jest? Czy będzie mógł głęboko odetchnąć i zacząć żyć pełną piersią?
 
Niebanalną rolę w powieści odgrywają kobiety. To znany fakt, że mężczyźni tworzą historię, ale kobiety ponoszą konsekwencje ich wyborów. Autor stworzył wspaniałą galerię postaci: Salomea, Katarzyna, Tamara, Bożena, Halina… To strażniczki domowego ogniska, powierniczki rodowych tajemnic, kontynuatorki tradycji… Ale to także osoby silne, potrafiące odwrócić bieg wydarzeń. Potrafią w obronie bliskich rzucić się w objęcia śmierci, czasem z pokorą dźwigać los, a niekiedy po prostu zwyczajnie odchodzą…
 
Ślady krwi to powieść wielowątkowa i wieloznaczna. Znajdziemy w niej fascynujące opisy przyrody i wprawnie uchwycony stan ducha poszczególnych bohaterów, obraz polskiego społeczeństwa, krytykę przywar narodowych, a także ukrytą między wierszami – niezbyt wysoko ocenianą – kondycję współczesnej literatury.
 
Książka napisana jest piękną polszczyzną, to proza najwyższych lotów, wyróżniająca się celnością obserwacji, urzekająca precyzją i elegancją słowa. Lektura jest czasem gorzka, kontrowersyjna i niejednoznaczna. Bezpardonowo piętnuje przywary i mity narodowe, a przedstawiając trudne dzieje narodu, daleka jest od stereotypów. Mimo to czyta się ją dobrze. Autor debiutuje jako prozaik, a czyni to z odwagą i klasą.
 
Niezwykle jasne i precyzyjne jest przesłanie książki: nie możemy, niestety, zmienić historii, ale powinniśmy ją przyjąć z całym „dobrodziejstwem inwentarza”. Polkowski udowadnia, że prawda ma właściwości terapeutyczne. Pozwoliła Henrykowi zrozumieć, kim jest i dokonać wyboru. Jeśli poznamy odkłamane losy naszych przodków, wiele będziemy musieli odrzucić, wiele potępić i jeszcze więcej wybaczyć. Będziemy mogli jednak świadomie wybrać z przeszłości to, co dla nas dobre i być może unikniemy powielania błędów naszych protoplastów.
 
 
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
jeke5 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Kiedy dowiedziałam się, że Jan Polkowski-poeta, wydawca, dziennikarz- dostał Nagrodę Identitas za książkę ,,Ślady krwi,, postanowiłam niezwłocznie ją przeczytać.

Głównym bohaterem powieści jest Henryk Harsynowicz, sześćdziesięcioletni polski emigrant polityczny mieszkający od dwudziestu lat w Kanadzie. Jaki jest Henryk? Drażliwy, inteligentny, samotny z wyboru, gdyż wtedy czuł się bezpiecznie, niemający sensu życia, pomimo upływających lat nieprzyzwyczajony do życia na emigracji, ulegający rutynie i czytający wciąż te same książki. Pracuje w radiu polonijnym i skrycie marzy o powrocie do Polski.

Kiedy otrzymuje list z Warszawy od adwokata ojca, z którym od kilku lat nie utrzymywał kontaktu, wybiera się w podróż do ojczystego kraju, aby spełnić ostatnią wolę Józefa Harsynowicza.Nagle jakby budzi się z marazmu i zaczyna działać. Próbuje doprowadzić do końca procedurę przejęcia bardzo dużego spadku po ojcu. Do tego potrzebne są mu dokumenty potwierdzające jego tożsamość, gdyż do Polski przyjechał jako obywatel Kanady, ale bez utraconego obywatelstwa polskiego. Mężczyzna jeździ więc po całym kraju i odwiedza swoich bliskich, rozmawia, dowiaduje się o przeszłości swojej babci, mamy i wujka. Zaczyna rozumieć motywy działania swojego ojca. Zderza się z polską biurokracją, gdzie nic nie jest jasne i proste...

Poznając koleje życia rodziny Harsynowiczów na tle wydarzeń wojennych, okupacji, komuny i czasów postkomunistycznych Czytelnik odkrywa również korzenie swojej polskości. Podobnie jak Henryk musi zmierzyć się z realiami demokratycznej Polski i odpowiedzieć sobie na pytanie czy o to właśnie walczono? Czy tak miała wyglądać wyśniona Polska?

Na uwagę zasługuje piękny język w powieści, który trzeba smakować powoli, delektować się każdym zdaniem, aby nie utracić istoty treści. Nic dziwnego, bo Jan Polkowski jest poetą , a ,,Ślady krwi,, są jego debiutem epickim.

,,Ślady krwi,, to powieść nostalgiczna, momentami bardzo bolesna i smutna, odsłaniająca prawdę o Polakach, wymagająca skupienia i zmuszająca do refleksji.

Polecam ją osobom zainteresowanym historią i dobrą literaturą:)

http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/

secretelle plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-21, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Mam,
To nie jest powieść, którą czyta się ad hoc. Trzeba znaleźć dla niej kilka, może kilkanaście długich - najlepiej zimowych - wieczorów, zasiąść w fotelu z kubkiem herbaty, powoli i w spokoju czytać o losach głównego bohatera. Nastaw się na sporo refleksyjności i niestandardowy, poetycki język, a "Ślady krwi" Jana Polkowskiego przypadną Ci do gustu. Może i nie zachwycą, ale z całą pewnością usatysfakcjonują i pozwolą spojrzeć na pewne sprawy z innej perspektywy.
Anytsuj plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-14, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Powieść ukazuje losy Henryka Harsynowicza- polskiego emigranta politycznego, który za namową żony w latach 80. XX w. wyjechał do Kanady i który po ćwierćwieczu wraca do ukochanej ojczyzny. Na obczyźnie żyjący w biedzie, po powrocie dostaje duży spadek i jego życie diametralnie się zmienia. Harsynowicz nie tylko musi od nowa uczyć się żyć w Polsce, ale też poznać prawdę o sobie.

Skusiłam się na tę książkę przede wszystkim ze względu na magnetyczną wręcz okładkę, która kusi i wabi niczym tajemniczy, przypadkowo poznany brunet. Intrygujący opis z okładki jeszcze tylko umocnił mnie w postanowieniu, że muszę przeczytać tę powieść. Co prawda przeraziły mnie nieco gabaryty książki, ale śmiało zabrałam się do lektury. Wrażenia?

Polkowski wzbudził we mnie mieszane uczucia. Z jednej strony świetna historia- głęboka, dobrze zbudowana i przede wszystkim ukazująca prawdę o Polsce- o tym jaka była i jaka jest, okraszona żywymi bohaterami i intrygującą fabułą. A z drugiej styl- owszem, język jak najbardziej poprawny, ciekawie prowadzona narracja (przeplatane wydarzenia współczesne i przeszłe), ale ten styl, pełen dziwnych, wybujałych porównań i dłużących się opisów mnie przygniótł. Czytając tę książkę miałam wrażenie, że autor chce olśnić Czytelnika swoim kunsztem literackim. Niestety, na mnie podziałało to nieco usypiająco i z pewnością rozproszyło to moją uwagę, zwłaszcza że takie zabiegi przypominają mi lektury szkolne. W efekcie nie wytrzymałam i mimo szczerych chęci przerwałam lekturę. Co prawda ciekawość wzięła górę i przeczytałam jeszcze dwa ostatnie rozdziały, by zobaczyć jak się przypadki Henryka Harsynowicza zakończą i muszę przyznać, że zakończenie jest zaskakujące i sprawiło, że odkładam książkę na półkę z silnym postanowieniem powrotu do niej za jakiś czas, kiedy przetrawię sposób wypowiedzi Polkowskiego i będę na niego gotowa.

Mimo mieszanych uczuć polecam powieść pasjonatom polskich powieści w "tradycyjnym" stylu z wyraźną nutą polityki w tle. Ci, którzy szukają wątków kryminalnych i rodzinnych tajemnic na pewno też nie poczują się zawiedzeni.
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Poznajmy Henryka Harsynowicza - głównego bohatera książki "Ślady krwi". Jest on emigrantem, ma około sześćdziesiąt lat, wiele już w życiu przeżył. Nasze pierwsze spotkanie z nim odbędzie się w Kanadzie, bo właśnie tam mieszka. Postanawia jednak wrócić do Polski, bo dostał spadek po swoim zmarłym ojcu. Usiłuje zdobyć dokumenty, by wyrobić polski dowód, a wtedy odkrywa mnóstwo faktów dotyczących jego rodziny i przeszłości. Odwiedza też miejsca, w których kiedyś przebywał.

Henryk Harsynowicz to bohater bardzo plastyczny, dobrze wykreowany i ciekawy, dlatego polubiłam go. Jego życiowa historia bardzo mnie zainteresowała i z przyjemnością śledziłam jego losy oraz razem z nim odkrywałam różne fakty. Jest człowiekiem samotnym, opuszczonym przez bliskich. Chce zmienić świat, ciągle czyta te same książki, bo nie ma zaufania do współczesnych autorów. Ponadto pisze listy do autorów książek, ale nie wysyła ich, bo ludzie ci już nie żyją.

A o czym jest ta książka? Przede wszystkim o poszukiwaniu korzeni, odkrywaniu własnej tożsamości. Henryk bardzo się w to zaangażował, pochłonęło go to bez reszty. Natomiast historia i różne opisy Polski były tylko tłem. Czy to plus, czy minus - oceńcie sami.
Oprócz tego poznajemy cztery pokolenia tej rodziny. Tak naprawdę każdy żył w trudnych czasach, miał swoje problemy i rozterki.

Narracja prowadzona jest dwutorowo. Raz czytamy o teraźniejszych wydarzeniach, gdy bohater jest w Polce, raz o przeszłości sięgającej lat 40 XX wieku.Akcja rozwija się powoli, a czytelnik warstwa po warstwie odkrywa nowe fakty i tajemnice.

Koniecznie muszę wspomnieć o niebanalnym języku książki. Coś pięknego. Czuć klimat i nie można się oderwać. Są tutaj różne środki stylistyczne i artystyczne oraz groteska. Ja najbardziej zwróciłam uwagę na wyszukane epitety. Na pewno jest to duży atut książki.

"Ślady krwi" to na pewno książka potrzebna, ambitna i ważna, dlatego warto ją przeczytać i poznać losy Henryka Harsynowicza. Naprawdę warto!

Źródło: http://kingaczyta.blogspot.com/2013/05/jan-polkowski-slady-krwi.html
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Beata Linia koment
Przeczytane:2013-11-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów