Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Ślady małych stóp na piasku

Anne-Dauphine Julliand

Ocena ( 14 osób )
5.7
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Data wydania: 2012-10-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7516-474-9
Liczba stron: 224
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Izabela Raducka

Leukodystrofia metachromatyczna to choroba genetyczna. Jej pierwsze objawy w okresie późnoniemowlęcym to spowolnienie psychoruchowe, pogorszenie chodu, osłabienie mięśni. Z upływem czasu objawy się pogłębiają, dochodzą do nich również nowe: pogorszenie lub całkowity zanim wzroku i słuchu, niedowład kończyn, w końcu -zerwanie kontaktu z otoczeniem. 

 

Leukodystrofia metachromatyczna. Już tylko nazwa tej choroby brzmi przerażająco, a gdy czytamy o kolejnych jej objawach, przerażenie to się pogłębia. Trudno sobie wyobrazić, jak wielką bezsilność, złość, nienawiść do świata muszą odczuwać rodzice, którzy - patrząc na ogromne cierpienie swojego dziecka - w żaden sposób nie mogą mu pomóc. Którzy, zdając sobie sprawę z tego, jak ogromnego bólu doświadcza ich córka, nie są w stanie jej ulżyć w cierpieniu

 

Thais była zachwycającą, małą, pełną energii dziewczynką. Nic nie wskazywało na to, by miała jakiekolwiek problemy ze zdrowiem. Niestety, tylko do momentu, gdy Anne-Dauphine zauważyła, że jej córeczka lekko powłóczy nóżką. Zaczęła się seria badań, zapadł wyrok, a w międzyczasie okazało się, że również dziecko, które ma się już wkrótce urodzić, ma aż 25% szans, na to, by również odziedziczyć tę straszną chorobę. 

 

Podczas lektury czytelnicy często zastanawiać się będą, ile cierpienia jest w stanie znieść jeden człowiek, ile bólu jest w stanie przyjąć na siebie jedna rodzina i jak to możliwe, by znaleźć w sobie aż tak wiele siły, by to wszystko przetrwać, by nie pogubić się, nie poddać w trakcie. Anna-Dauphine Julliand przeprowadza czytelników przez wszystkie stadia choroby Thais, ukazuje walkę z czymś, z czym nie można wygrać. Walkę, która właściwie od początku skazana jest na porażkę. Podkreśla jednak, że kiedy nie można dodać dni do swojego życia, trzeba dodać życia swoim dniom. I tego stara się jak najmocniej trzymać.

 

Zachwyca mały Gaspard, najstarszy, bo czteroletni syn Julliandów. Jego podejście do choroby, bezpretensjonalność, szczerość. To wszystko chwyta za serce. To właśnie Gaspard w tych ciężkich czasach był dla całej rodziny małym słoneczkiem, które świeciło nawet w najgorszych chwilach. Choć po części zepchnięty za bok za sprawą choroby sióstr, nie stracił swojej cudownej dziecięcej niewinności, naiwności, radości życia, choć były takie momenty, że i on nie radził sobie z sytuacją, jaka zaistniała rodzinnym domu. Jednakże to cudowne, że nie bał się choroby, że otwarcie o niej mówił, bez mrugnięcia okiem potwierdzał, jak bardzo kocha Thais, choć zdawał sobie sprawę z tego, że będzie się musiał z nią rozstać.

 

Wydawać by się mogło, że Ślady małych stóp na piasku to książka przygniębiająca, przytłaczająca, pełna przelanego na jej karty cierpienia. Nic bardziej mylnego. Mimo ogromu bólu, z jakim przyszło się zmierzyć jej bohaterom, książka Julliand nie jest wyrazem wielkiej pretensji do świata. Ślady małych stóp na piasku przepełnione są nadzieją - zwykłą, ludzką nadzieją, pozwalającą przetrwać kolejny dzień. I miłością. Tak wielką, że nic nie jest w stanie jej zniszczyć.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
kinguszka plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,Mam,
"Kiedy się kocha i jest się kochanym, można znieść wszystko. Nawet ból. Nawet cierpienie...- które nieproszone zakrada się do naszego życia."

Myślę, że trzeba zacząć od tego, że książka "Ślady małych stóp na piasku" jest napisana na podstawie faktów z życia autorki. Jest ona jednocześnie narratorem.

Matka dwojga dzieci. Trzecie jest w drodze. Ma kochającego męża, dobrą pracę, wszystko by być szczęśliwa. I taka właśnie jest. Jej życie jest niemal idealne. Pełne miłości i dobroci. Wszystko się burzy, gdy Anne-Dauphine dowiaduje się, że jej córka Thais cierpi na nieuleczlną chorobę genetyczną: leukodystrofię metachromatyczną. Thais nie będzie miała możliwości dorosnąć. Choroba powoli wyniszcza układ nerwowy. Powolna, bolesna śmierć. Taka diagnoza spada na rodziców. Jakby tego było mało, dziecko, które jest w drodzę też może być chore. Prawdopodobieństwo wynosi jeden do czterech.

"Kiedy nie można dodać dni do swojego życia, trzeba dodać życia swoim dniom."

Książka w piękny sposób opisuje zmagania autorki z uczuciami, ze smutkiem, złością i cierpieniem. Pokazuje relacje jakie łączą członków rodziny i jak się nawzajem wspierają. Każdy z członków tej rodziny przeżywa tą tragedię na na swój sposób. Jest to przede wszystkim książka opisująca walkę ze sobą i z chorobą.


"Czasami szczęście składa się z drobiazgów, rzeczy maleńkich, niemal nieistotnych."

Oczywiście ryczałam podczas czytania jak bóbr. Polecam tą książkę naprawdę każdemu. Nigdy nie wiadomo z czym nam się w życiu przyjdzie zmierzyć, a ta książka pokazuje co czuje matka dziecka, które umiera. Uczy jak nie zamykać się w sobie i z nadzieją patrzeć na przyszłość. Pomimo wielkiej tragedii trzeba żyć dalej, ponieważ ma się dla kogo żyć.

"Nie myśli "już nigdy" albo "na zawsze". Żyje chwilą obecną."
iwona-w plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Chcę mieć,Książki na długi wieczór,
Niesamowite przeżycie. Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jak zachowałabym się na miejscu Rodziców, którzy dowiadują się, że ich córka jest śmiertelnie chora, później muszą się zdecydować na chemioterapię i przeszczep szpiku u drugiej córki, bez pewności, ze ich decyzje pomogą w zahamowaniu jej choroby. Jednocześnie są świadomi, ze powinni zwolnić z poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo sióstr ich kilkuletniego syna, zapewnić na tyle, na ile się da beztroskie dzieciństwo. Podziw dla mądrości i miłości, którą rozsiewają wokół ich dzieci. Radość z łańcucha dobrych serc, który ich otacza. I zaskoczenie, gdy wraz z Matką-Autorką książki odkrywałam proste prawdy.
violeta86 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Czytając książkę wylałam wiele łez. Niezwykle poruszająca książka o potędze miłości, cierpieniu, oddaniu, walce z chorobą. Godna polecenia. Skłania do refleksi, zadania sobie kilku istotnych pytań.
Deutschland191 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,wypożyczone z biblioteki,Wyzwanie 52 książki 2015,
Ta niewielka objętościowo książeczka niesie za sobą ogromny ładunek emocjonalny, podnosi na duchu i daje nadzieję.
Długo czekałam na jej przeczytanie, ponieważ pechowo była dostępna w jedynej miejskiej bibliotece, na szczęście jednak po długim czasie oczekiwania udało mi się ją zdobyć.
Ślady małych stóp na piasku to poruszające świadectwo kochającej matki, która chce zapewnić swojej ciężko chorej córeczce godne życie. Musi się zmierzyć ze świadomością, że jej ukochane dziecko wkrótce odejdzie. Historia zaczyna się, kiedy Anne zauważa u swojej córki Thais specyficzny chód, dziewczynka lekko włóczy nóżką i porusza się nieco chwiejnie. Początkowo rodzice starają się tym nie przejmować, jednak dla pewności robią dodatkowe badania, które ujawniają szokującą diagnozę. Mała Thais cierpi na ciężką chorobę: Leukodystrofię metachromatyczną. Choroba ta wyniszcza całkowicie układ nerwowy, doprowadza do utraty mowy, wzroku , słuchu a następnie do śmierci.
W dodatku przerażeni rodzice słyszą wiadomość, że dziecko, które ma przyjść na świat również może być chore. Ale tego już nie zdradzę.
Niezwykle mnie urzekło w tej historii to, że rodzina, która doświadczyła tak wiele cierpień nie pyta "dlaczego my?" tylko starają się mimo wszystko patrzeć z nadzieją w przyszłość. Byłam pod wrażeniem dojrzałości małego Gasparda, który nie bał się mówić o swoich obawach i troskliwie zajmował się siostrą. Momentami kręciły mi się łzy w oczach, w myślach zadawałam sobie pytanie ile ta dziewczynka musi jeszcze wycierpieć?. Dotknięte ciężką, nieuleczalną chorobą dziecko nie skarżyło się na swój los, tylko znosiło wszystkie przeciwności z pokorą.
Ślady małych stóp na piasku to jedna z tych historii o których się nie zapomina. Napisana prostym, lecz pięknym językiem. Pasuje tu cytat Księdza Jana Twardowskiego mówiący o tym, że najpiękniejszy uśmiech ma ten, kto wiele wycierpiał. Polecam tę piękną opowieść o bezwarunkowej miłości rodziców do dziecka, która pomoże znieść wszystkie przeszkody.
jeke5 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Nieuleczalna choroba dziecka dla rodziców to coś najgorszego i niewyobrażalnego na świecie. Co zrobić, jak się zachować, jak pomóc małej kruszynce, której pozostało zaledwie kilka miesięcy życia? Przed takim dylematem została postawiona dziennikarka francuska Anne-Dauphine Julliand i jej mąż Loic.

,,Ślady małych stóp na piasku" to poruszająca opowieść o szczęśliwej i kochającej się rodzinie, która nagle przeżywa wstrząs, gdy dowiaduje się, że ich dwuletnia córeczka Thais cierpi na chorobę genetyczną układu nerwowego-leukodystrofię metachromatyczną. Oboje zdrowi rodzice będący nosicielami anomalii genetycznej przekazali defektywny gen dziecku, u którego komórki nie produkują specjalnego enzymu. Choroba rozwija się stopniowo, następuje utrata chodu, mowy, wzroku...aż do zniszczenia całego układu nerwowego.

Kiedy Anne-Dauphine dowiaduje się o chorobie córeczki jest w piątym miesiącu ciąży. Ma nadzieję, że trzecie dziecko, bo mają jeszcze starszego chłopca, urodzi się zdrowe. Niestety spada na nią kolejny cios i po serii badań okazuje się, że malutka Azylis też jest chora na leukodystrofię.

Rozpoczyna się wyścig z czasem i poszukiwanie dawcy szpiku kostnego dla Azylis, który może zatrzymać rozwój choroby lub zmienić jej przebieg. Cała rodzina wyjeżdża z Paryża na długie miesiące i udaje się do Marsylii, gdzie ma zostać przeprowadzony zabieg.

W tym samym szpitalu hospitalizowane są obydwie dziewczynki. Azylis leży w sterylnej izolatce, gdzie oczekuje na przeszczep ratujący życie, a Thais znajduje się na oddziale, gdzie ma zostać poddana zabiegowi wymiany sondy nosowo-żołądkowej, przez którą przyjmuje pożywienie.
W wynajmowanym mieszkaniu pod opieką dziadków pozostaje niespełna pięcioletni Gaspard.
Rodzice starają się podzielić swój czas pomiędzy wszystkie dzieci. Ale czy jest to możliwe?

,,Ślady małych stóp na piasku" to z jednej strony smutna, refleksyjna i bolesna opowieść o życiu, cierpieniu i chorobie dziecka, a z drugiej strony jest to świadectwo bezwarunkowej miłości rodzicielskiej. ,,Kiedy nie można dodać dni do swojego życia, trzeba dodać życia swoim dniom." Cała rodzina stara się, aby w tym tragicznym czasie życie toczyło się normalnie, ale wciela to motto do dnia codziennego i robi wszystko, aby przedłużyć życie Thais i Azylis.
Rodzina Julliand pokazuje jak nie zwątpić w obliczu tragedii, jak nie stracić nadziei w otchłani rozpaczy.
Pokazuje jak ważna jest solidarność, wzajemne wspieranie się i miłość.

Z całego serca polecam:)

http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/

alkatraz plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,
Bardzo wzruszająca książka. Przeczytałam ze ściśniętym gardłem. Niesamowita walka rodziców o 2 chorych dzieci. Świadomości o zbliżającej się śmierci starszej córki, sprawia, że dorośli kochają ją coraz bardziej, starają się, aby jej ostatnie dni były tak piękne jak to tylko możliwe.
nanajka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Popłakałam się nad tą książką. Może dlatego że sama jestem matką która nie wyobraża sobie cierpienia własnego dziecka. Czytając o cierpieniu innych uświadomiłam sobie jak mi jest dobrze - dziecko zdrowe, szczęśliwe, ma dwie ręce, nogi, spokojne, nie sprawia kłopotów - po prostu cudowne. A to przecież wszystko w jednej chwili może się zmienić... Oby nie, ale ta książka właśnie uświadamia że życie pełne jest niespodzianek niekoniecznie przyjemnych. Polecam bo książka i historia wzruszająca.
olkapolkajanek plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Czytelnicze wyzwanie 52 ksiązki w 2014,Mam,
Lektura niezwykła, poruszająca najbardziej odległe emocje.
Książka o cierpieniu które może stać się podwaliną najprawdziwszej miłości, przeistoczyć się w nią. To książka o sile ludzkiej miłości, o granicach wytrzymałości i granicach zrozumienia. Te granice są nieobjęte rozumem, bezkresne. Piękna choć smutna. Smutna ale budująca.
koshi plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Mam,Wyzwanie - literatura faktu,
Książka Anne-Dauphine Julliand pt."Ślady małych stóp na piasku" jest świadectwem tego, jak wiele człowiek może uczynić dla dobra swojego dziecka. Autorka przedstawia tu obraz cierpienia małej dziewczynki i jej rodziny, która z dnia na dzień musiała zmierzyć się z tragedią. Cała historia uczy nas, że nie warto się poddawać i załamywać w obliczu choroby kogoś bliskiego, trzeba stanąć na wysokości zadania, tworząc mu jak najlepsze warunki do dalszego egzystowania. Warto zastanowić się, jak sprawić, aby ostatnie dni tej osoby były mimo wszystko szczęśliwe, przepełnione miłością i bliskością. Anne-Dauphine Julliand uświadamia nam, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście i tylko od nas zależy, czy będziemy potrafili odważnie stawić czoła problemom. Książka ta pozwala nam docenić własne zdrowie, zacząć cieszyć się chwilą. Polecam.
KsiazkowoLC plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2013,Historie prawdziwe,Mam,Recenzenckie/Autorskie,
Na wstępie pragnę podziękować Wydawnictwu Święty Wojciech za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

,,Jedyna miarą miłości jest miłość bez miary." - Franciszek Salezy

Historia rozpoczyna się, gdy mała Thais wraz z rodzicami, starszym bratem i nienarodzonym jeszcze dzidziusiem świętuje swoje drugie urodziny. Szczęśliwa rodzina nie jest jeszcze świadoma, iż dziewczynka cierpi na śmiertelną chorobę genetyczną o nazwie leukodystrofia metachromatyczna...

Choroba ta powoduje stopniową degenerację układu nerwowego, co wiąże się z sukcesywną lecz całkowitą utratą możliwości poruszania się, mowy, wzroku i słuchu, a w efekcie do śmierci...

Rodzina małej dziewczynki staje w obliczu ogromnej tragedii, która całkowicie zmienia ich życie i zmusza do zmiany priorytetów oraz zmierzenia się z własnym bólem i cierpieniem dziecka... To jednak nie koniec rodzinnego dramatu, gdyż okazuje się, że dziecko, które dopiero ma pojawić się na świecie ma 25% szans na to, że również odziedziczy tę okrutną chorobę...

Książka ta jest niezwykła, gdyż w tej tragicznej sytuacji odnajdujemy całe morze miłość, która choć nie jest w stanie zabrać cierpienia pomaga je znieść... Ukazuje ona miłość nie tylko w kręgu rodziny lecz także uruchamia łańcuch ludzi dobrej woli, którzy jak tylko mogą wspierają całą rodzinę...

Sięgnijcie po tę opowieść o harcie ducha tkwiącym w małym, schorowanym ciałku i sile miłości, która przekracza wszelkie granice...
Gorąco polecam!
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2012-11-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
sylwia29a Linia koment
Przeczytane:2016-05-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
aeljot Linia koment
Przeczytane:2015-07-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,12 książek w 2015 roku,
talithakum Linia koment
Przeczytane:2015-05-11, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
madziusia Linia koment
Przeczytane:2013-01-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Ślady małych stóp na piasku Bogu się mówi - TAK
ks. Jan Twardowski
Okładka - Ślady małych stóp na piasku Ziemia utracona
Matteo Spicuglia
Okładka - Ślady małych stóp na piasku Frunze w meczecie
Cezary Kościelniak
Okładka - Ślady małych stóp na piasku Królowa Saby
Tosca Lee
Okładka - Ślady małych stóp na piasku Bajkomat i jego bajki plasterki na dziecięce rozterki
Joanna Winiecka-Nowak
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów