Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Śmierć w królestwie bożym

Piotr Rowicki

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Skrzat
Data wydania: 2009
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7437-339-5
Liczba stron: 216
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

„Śmierć w królestwie bożym” to napisany z ogromną dozą ironii i rubasznego humoru najnowszy kryminał Piotra Rowickiego. I choć zarówno fabuła, jak i rozwiązanie akcji pozostawiają wiele do życzenia, to książka z pewnością posiada inne, quasi-estetyczne walory. Czytelnik może bowiem odnieść wrażenie, że przedstawione przez autora zbrodnie są jedynie pretekstem do ukazania życia plebsu w Paryżu za panowania Ludwika XIV, z wszystkimi jego wadami i zaletami.

W stolicy Francji dochodzi do tajemniczych morderstw młodych kobiet. Zagadkę tę próbuje rozwiązać namiestnik policji Gabriel de la Reynie wraz ze swoim pomocnikiem, kapitanem Godeau. Pomocy w śledztwie udziela funkcjonariuszom także zacny jezuita, ojciec Leclerc. Oprócz głównego wątku czytelnik pozna także prywatne życie zarówno niezbyt szlachetnie urodzonych mieszkańców Paryża, jak i przeczyta o dostatku i przepychu panującym w Wersalu. „Śmierć w królestwie bożym” nie jest jednak dobrym kryminałem, ale z pewnością zasługuje na wysoką ocenę, jeśli rozpatrywać powieść Piotra Rowickiego jako satyrę na społeczeństwo i władcę Francji w XVII wieku.

W kryminale Piotra Rowickiego wszechobecna jest ironia. Autor kpi nie tylko z plebsu, bylejakości jego życia, rozpasania, braku perspektyw czy obojętności, z jaką jego przedstawiciele witają każdy nowy dzień. Wady wytyka także duchowieństwu, które – choć uprzywilejowane – niewiele różniło się pod względem zachowania od plebsu. Rowicki ukazuje ojca Leclerca jako człowieka nieznającego umiaru w jedzeniu czy piciu. Przed krytyką nie uchronił się także Ludwik XIV. Przesadnie wystawny styl życia, brak zainteresowania poddanymi stoją w doskonałej opozycji do brudnych, cuchnących ulic Paryża.

„Śmierć w królestwie bożym” balansuje na granicy rubasznego i wulgarnego dowcipu. Wszechobecne jest na kartach książki rozpasanie niskich warstw społecznych. Ludzie ze zwierzęcą wręcz pasją zaspokajają swoje potrzeby, nie zwracając specjalnie uwagi na czas i miejsce ani nie przejmując się konsekwencjami. Czytelnik wraz z bohaterami pozna nie tylko najbardziej oblegane szynki, w których można stracić majątek na grze w karty, ale także najczęściej odwiedzane burdele, gdzie częścią klienteli było także duchowieństwo. W powieści Piotra Rowickiego nie ma miejsca na prawdziwą miłość. Nikt z mieszkańców Paryża w nią nie wierzy, kiedy zdaje sobie sprawę, że nie ma czym nakarmić własnych dzieci.

Sam wątek kryminalny, jaki pojawia się w książce, nie jest specjalnie emocjonujący. I choć w powieści obecne jest napięcie, to ostateczne rozwiązanie akcji będzie dla czytelnika rozczarowaniem. Misternie budowana przez autora przestrzeń, a także ciekawie ukazani bohaterowie na nic się zdają, gdy Rowicki w nieszczególnie wyszukany sposób kończy właściwą akcję książki.

Język, jakim posługuje się autor, jest prosty, często nawet wulgarny. Zabieg ten doskonale oddaje realia czasów Ludwika XIV. Narratorem powieści jest jeden z bohaterów, Jean Pierre, który jednak nie odgrywa istotnej roli w książce. Jako nisko urodzony staje się doskonałym przedstawicielem swojej klasy społecznej z wszystkimi jej wadami i przypadłościami. Plebs, wśród którego głównie rozgrywa się akcja książki, zdawał się przychodzić na świat i umierać z przekleństwami na ustach.

„Śmierć w królestwie bożym” jest zatem dość specyficznym, skierowanym w kierunku ironii kryminałem. Nie brak oczywiście zaskakujących zwrotów akcji w wątku kryminalnym, jednak tym, czym książka z pewnością zjedna sobie czytelników, będzie rubaszny humor i dystans autora do przytoczonych wydarzeń. Opisywany okres w dziejach ludzkości jest czasem trudnym, czasem libertynów i początku wielkich przemian społecznych, które autor traktuje jednak z wielkim przymrużeniem oka.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów