Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Śmiertelna terapia

Louise Voss, Mark Edwards

Ocena ( 5 osób )
4.6
Wydawnictwo: HACHETTE
Data wydania: 2013-01-31
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788377399941
Liczba stron: 396
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Strzeż się Pandory!

 

W 1928 roku Aleksander Fleming dokonał jednego z największych odkryć naszego stulecia. Penicylina, pierwszy antybiotyk, odkażała organizm, nie niszcząc tkanek. Za swoje odkrycie w 1945 roku został uhonorowany Nagrodą Nobla. Antybiotyki zrewolucjonizowały rynek medykamentów, nie tylko przyczyniając się do ogólnej poprawy zdrowotności, ale niejednokrotnie ratując życie.

 

Mogłoby się wydawać, że sukces Fleminga na zawsze odsunie od ludzkości widmo pandemii, że nigdy już nie doświadczymy takiego pomoru, jaki miał miejsce we Włoszech w latach 1629 do 1631 czy Londynie  pomiędzy rokiem 1665 a 1666. Nie zawsze jednak zdrowie społeczeństwa leży na sercu przywódcom, nie wszystkie organizacje są zainteresowane wynalezieniem i rozprowadzaniem skutecznych lekarstw czy szczepionek. Rynek farmaceutyczny obraca miliardami, czerpiąc korzyści nie ze zdrowych klientów, ale właśnie z osób chorych, a najlepiej - przewlekle chorych. Biznes rządzi się swoimi regułami, a jednak nie przekracza cienkiej granicy pomiędzy czerpaniem zysku z choroby a przykładaniem ręki do śmierci. To jest domena bestii, którzy w broni biologicznej widzą szansę na zwycięstwo i na sławę.

 

Nazywana bronią B, jest rodzajem broni masowego rażenia, tym bardziej podstępnej, że ładunkiem są niewidoczne dla oka patogenne mikroorganizmy lub wirusy. Znana już w starożytności (wówczas zatruwane toksynami były strzały) czy w średniowieczu (wykorzystywano wówczas jako broń ciała chorych na dżumę), intensywnie rozwinęła się w trakcie II wojny światowej oraz w okresie powojennym, gdy ZSRR pracował nad wirusem ebola. Do posiadania broni B przyznał się m.in. Irak, ale tak naprawdę nie jest wiadomo, które rządy kontynuują prace, zainicjowane chociażby w Instytucie Badań nad Tyfusem Plamistym i Wirusami prof. Rudolfa Weigla.

 

Nie wiadomo też, ilu niezależnych naukowców jest w stanie poświęcić wszystko, by śmiertelnego wirusa nazwano ich imieniem, nie wiadomo, ilu szaleńców zapłaciłoby każdą cenę za choćby fiolkę z niebezpieczną zawartością. Skutki zainfekowania zmutowanymi wirusami mogłyby okazać się katastrofalne – tysiące, a nawet miliony konających ludzi, upadające gospodarki, wygrane wojny. Co jednak, gdyby się okazało, że na rynku pojawił się wirus straszniejszy niż wszystko, o czym tylko moglibyśmy pomyśleć? Wirus, przy którym sars czy ptasia grypa to zaledwie lekkie choroby? Wirus, którego nosiciel nie zaraża przez piętnaście godzin, co umożliwia przetransportowanie takiej „broni” w niemal dowolne miejsce na świecie? Nie ma takiej wojny, która nie byłaby wygrana dzięki użyciu tego typu broni. Nie ma takiego rządu, który nie chciałby mieć w swoich zapasach wirusa Pandora.

 

Co, co wydaje się majaczeniem szaleńca czy spiskową teorią dziejów, dzięki Louise Voss i Markowi Edwardsowi wydaje się niezwykle prawdopodobne. Ich thriller Śmiertelna terapia, opublikowany nakładem wydawnictwa Hachette, to przerażający obraz szaleństwa, jakie ogarnia żądnych sławy i pieniędzy naukowców, dla których moralność i etyka nie są przeszkodą, którzy zrobią wszystko, aby kontynuować badania aż do osiągnięcia swojego celu, nie bacząc na postronne ofiary.

 

Ofiarą wybujałej ambicji i pazerności pada Kate Maddox, przyszła studentka studiów podyplomowych z wirusologii. Wybór kierunku był dla niej oczywisty od dzieciństwa – wówczas jej rodzice zmarli na rzadką wirusową chorobę Watoto. Wychowywana przez ciotkę dziewczyna decyduje się na udział w testach medycznych w Instytucie Badań nad Przeziębieniem w Salisbury. Atrakcyjna miejscowość, idealna na wakacyjny wypoczynek i relaks przed wyjazdem na uczelnię, darmowy wikt i opierunek oraz fakt, że pracami instytutu kieruje stary znajomy rodziców przekonują ją do słuszności podjętej decyzji.

 

Kate brała udział w testach dwukrotnie, w Instytucie poznała też miłość swojego życia – zatrudnionego tam Stephena Wilsona. Niestety, pożar, jaki wybuchł na terenie placówki, pozbawił życia ukochanego, zaś ona wymazała z pamięci wszystkie wspomnienia. Po wielotygodniowej rekonwalescencji skorzystała z propozycji wyjazdu do Stanów Zjednoczonych oraz oferty pracy na Uniwersytecie Harvarda na Wydziale Immunologii i Chorób Zakaźnych.

 

Szesnaście lat po wydarzeniach rozgrywających się w Salisbury Kate wraca do Anglii, a właściwie ucieka z USA wraz ze swoim synem Jackiem. Agresywny i despotyczny mąż zbyt długo ją osaczał, postanowiła zatem zakończyć związek. Powrót kobiety, której pamięć przechowuje kompromitujące dla Instytutu informacje, jest zagrożeniem dla planów pewnego naukowca. Postanawia zrobić wszystko, by wyeliminować kłopotliwego świadka, zaś do tego zadania wyznacza psychopatycznego zabójcę Sampsona. Rozpoczyna się szaleńczy pościg za Kate, która wraz z bratem-bliźniakiem Stephena, postanawia dowiedzieć się, co tak naprawdę wydarzyło się przed laty na terenie Instytutu. Szczątkowe dane, przebłyski wspomnień kobiety oraz niepokojący list wysłany przez Stephena do brata tuż przed śmiercią pozwalają wysnuć wnioski o nielegalnej działalności pod przykrywką badań nad przeziębieniem. Prawda okazuje się bardziej wstrząsająca i… śmiercionośna.

 

Śmiertelna terapia Voss i Edwardsa to trzymająca w napięciu powieść, która budzi tym większe przerażenie, że opisane w niej sytuacje są wielce prawdopodobne. Tocząca się w niebywałym tempie akcja, gra w której stawką jest życie i amnezja, która nie pozwala poznać prawdy o Instytucie tylko podgrzewają atmosferę, doprowadzając ją niemal do wrzenia. I choć zbyt dużo w powieści wątku romansowego, który nieco marginalizuje kwestię makabrycznych eksperymentów, to od lektury nie można się oderwać. Fani Robina Cooka odnajdą w lekturze cień jego warsztatu i to, czego oczekujemy od dobrego thrillera medycznego – lekarzy łamiących zasady, pacjentów padających ofiarą geniuszu naukowców oraz śmierć, która nierozerwalnie wiąże się z testowaniem nowych szczepów wirusów. Pozostaje tylko liczyć, że wydarzenia nakreślone przez autorów nie znajdą odzwierciedlenia w świecie rzeczywistym. W przeciwnym wypadku - biada nam…

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
SlasheE plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,12 Książek 2015,
Na początku byłam bardzo sceptyczna... kupiłam książkę na mocnej przecenie w księgarni. Nie zawsze po przeczytaniu opisu ufam temu, co może być w środku. Tym bardziej, że czytając opis miałam wrażenie jakby powiało lekkim romansem, czego nie jestem fanką. Preferuję żądzę mordu, ocean krwi i tak dalej... ;)
Nie do końca też byłam przekonana, co do połączenia dwóch autorów. Zdarzało mi się kiedyś przeczytać coś, co napisały chyba nawet 3 różne osoby, ale poziom sięgał niżej niż dno i wodorosty, ale do rzeczy...
Książka zaczyna się "powrotem do przeszłości, czyli prologiem. Główna bohaterka Kate nie jest w dobrym stanie, po podaniu jej jakiegoś specyfiku, który testowano w ośrodku badawczym, a do tego "wybucha" pożar. Kate niespełna rozumu przez wiele lat próbuje sobie przypomnieć cokolwiek z tego czasu, ale jedyne co jej pozostało to strzępki wspomnień. Kobieta nie dość, że ma zszarganą psychikę przez zajścia z przeszłości to jeszcze musi uporać się z beznadziejnym mężem i opieką nad synem. Przeszłość szybko do niej wraca i pewnego dnia ma wrażenie jakby zobaczyła na ulicy ducha - mianowicie jakby zobaczyła swojego ukochanego z przeszłości, który rzekomo zginął w pożarze.
Kate nie daje spokoju to co zaczyna się dziać wokół niej; wspomnienia i brak zrozumienia dawnej sytuacji. Jak się potem okazuje mężczyzna, którego zobaczyła to brat jej ukochanego z przeszłości. Początkowo mu nie ufa, ale z czasem zbliżają się mocno do siebie i razem próbują rozwikłać zagadkę z przeszłości. Wdają się w niebezpieczne relacje oraz sytuacje zagrażające ich życiu i zdrowiu. Poznają prawdę na temat pożaru oraz tego, co tak naprawdę działo się w ośrodku badawczym, a mianowicie, że był tam rozwijany wirus, który miał zniszczyć ludzkość.
Moim zdaniem książka jak na dwóch autorów i tak niską cenę jest całkiem dobra. Ciekawa fabuła, choć może przedstawiona w trochę rozległy sposób. Bardzo ważne dla mnie było też budowane napięcie. Gdyby narysować mój puls, obawiam się, że byłyby to duże wahania :P
martucha180 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014 r.,
W trakcie czytania tej powieści okazało się jednak, że to (według mnie oczywiście) bardziej sensacja z wątkiem medycznym niż czysty thriller medyczny. Ale nie czuję się rozczarowana, raczej zaskoczona jednym wątkiem... Powieść zaczyna się od przypomnienia wydarzeń sprzed 16 lat - wielkiego pożaru Instytutu Badań nad Przeziębieniami w Salisbury. Wówczas Kate Carling oraz jej koleżanka z pokoju Sarah ocalały, jednak w pożarze zginął chłopak Kate - Stephena. Właściwa akcja zaczyna się w Anglii, do której przyleciała już Kate Maddox wraz z 6-letnim synem Jackiem, uciekając przez zazdrosnym i mściwym mężem. W planach ma ułożenie sobie życia na nowo. Jednak jak to w życiu bywa, los jest przewrotny. Przypadkiem na ulicy Kate widzi... Stephena! Zszokowana, ale i niezmiernie ciekawa śledzi mężczyznę. Okazuje się, że to jego brat bliźniak - Paul Wilson. Sprawa jest o tyle dziwna, iż Kate nie miała pojęcia o istnieniu bliźniaka swego chłopaka, a ten nigdy nie poznał Kate, nigdy o niej nie słyszał, ale przeczytał... w liście, który jego brat napisał kilka dni przed śmiercią i wysłał pocztą.
Kate i Paul wspólnie próbują rozwiązać zagadkę, co Stephen miał na myśli i co tak naprawdę wydarzyło się 16 lat wcześniej w Instytucie Badań nad Przeziębieniami. Niestety, amnezja Kate i jej małoletni syn u boku utrudniają całą sprawę. A ona się komplikuje, gdy ich śladami podąża niejaki John Sampson, pozbawiony emocji, za to z żądzą w oczach na myśl o Kate. On nie ulega sentymentalnym pobudkom, nie ma też poczucia humoru, działa raczej instynktownie i logicznie, np. uznał, że miś mu się do czegoś przyda. Co on ma wspólnego z Kate? Co się naprawdę wydarzyło 16 lat wcześniej w Instytucie? Kto za tym wszystkim stoi? Kto pociąga za sznurki? Co to ma wspólnego z handlem żywym towarem? Na te pytania i wiele innych znajdziecie odpowiedzi w książce.
Muszę przyznać, iż ta książka mnie zaskoczyła. Autorzy wykorzystali postać 6-letniego Jacka do nadania wydarzeniom dramaturgii, i to nie tylko przez przybycie z odsieczą jego ojca Vernona z USA, notabene kawała drania, by nie użyć dosadniejszych określeń. A zrobili to bardzo dobrze. Przy okazji wywoływali wiele skrajnych emocji u czytelnika od złości i wściekłości przez przerażenie po współczucie. Wykorzystanie dziecka w niecnych procederach zawsze budzi emocje, a w tej powieści emocje budzili głownie bohaterowie męscy, i to raczej te zdecydowanie negatywne. Vernon, Sampson, dr Gaunt - mieli nieźle pokręconą psychikę i swoją wizję świata. Szczególnie doktor w tym brylował. Był wirusologiem. Zachwycał się wirusami i im poświecił swe życie, podporządkował je im. Zresztą nie tylko swoje.
Z kolei Kate, wirusolog z wykształcenia i z zamiłowania, miała do nich trochę inny stosunek - podziwiała je i fascynowała się nimi, ale i z nimi walczyła, prowadziła swoją własną, osobistą krucjatę. I taką właśnie krucjatę zaczyna prowadzić Kate w Anglii, by się dowiedzieć, co stało się z nią i jej chłopakiem oraz przyjaciółką.
Prawda okazuje się niezwykle brutalna i może trochę abstrakcyjna, ale nie niemożliwa na dzisiejsze czasy (a może się mylę i ta prawda istnieje w naszym szalonym świecie). Autorzy stopniowo budowali napięcie. Z każdym rozdziałem i przewracaną kartką akcja przyśpieszała, moja ciekawość rosła, a adrenalina razem z nią. Szczególnie w drugiej połowie powieści, kiedy wydarzenia znacznie przyśpieszają. Wszechwiedzący narrator na początku dwa razy dał znać czytelnikowi, że dojdzie do zwrotów akcji, że on wie więcej. Znał też myśli i rozterki głównej bohaterki. Przy wnikliwym czytaniu kilka zwrotów akcji można przewidzieć, ale nie wszystkie, autorzy zaskoczyli mnie kilka razy swoją pomysłowością. Lecz czasami opisy były zbyt rozwlekłe i na moje oko niepotrzebne, nie wnoszące nic specjalnego do głównej akcji. Całość czyta się płynnie, fabuła jest spójna i dopracowana. Gdy bohaterowie czy narrator wracają wspomnieniami do wydarzeń sprzed lat, czytelnik nie ma problemu z odnalezieniem się w czasie akcji. Postacie nieszablonowe są wyraziste, zwłaszcza te złe. Ale i drugoplanowym czy epizodycznym niczego nie brakowało. Język powieści bardzo przystępny, nawet gdy mowa o wirusach. Mnie szczególnie zaciekawiły rozmowy, w których udział brał Jack lub jego kuzynostwo. Można było się przy tym także uśmiechnąć, bo świat widziany oczami dziecka jest zupełnie inny niż dorosłego.
Śmiertelna pułapka to dobra sensacja z wątkiem medycznym oraz romantycznym!
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Azzmon Linia koment
Przeczytane:2015-07-06, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ewia101 Linia koment
Przeczytane:2015-03-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2013-07-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów