Okładka książki - Środek kapusty

Środek kapusty

Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2012-03-07
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-237-5284-4
Liczba stron: 152
Tytuł oryginału:
Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a recenzje: Sławomir Krempa

Ocena: 5 (1 głosów)

Wszystkim rodzicom, zmęczonym toczącymi się wciąż politycznymi bojami i literaturą, dotykającą problemów homoseksualizmu, kazirodztwa, nekrofilii i zoofilii, prawdziwą ulgę przyniesie wspólne czytanie z ich pociechami książki Ewy Nowak „Środek kapusty”. Bo to zabawna i lekka opowieść o zwyczajnej, normalnej polskiej rodzinie, w której wprawdzie tata ma za duży brzuch, a dzieci nieustannie rozrabiają, ale nikt nikogo nie molestuje, nie pije i nie bierze narkotyków.

Julka, główna bohaterka „Środka kapusty” właśnie zaczyna naukę w szkole podstawowej. Często kłóci się ze swoim nieco starszym bratem, Filipem, który nazywa ją „środkiem kapusty”, bo mama zabroniła im mówienia do siebie nawzajem „głąb”. Jednak tak naprawdę oboje bardzo się kochają i nieraz będą mieli okazję dać tego dowody. Julka, jak każde dziecko, jeździ odwiedzić babcię, spotyka się z koleżankami, wraz z rodziną obchodzi Święta Bożego Narodzenia… Czasem z rozmysłem rozrabia, ale czasem po prostu – jak sama mówi – „jest grzeczna nieprawidłowo”. Musi także pomóc rodzinie w podjęciu decyzji o przeprowadzce oraz wesprzeć tatę w trudnym wyzwaniu odchudzania się. Ale oprócz tego, że uczestniczy w zwyczajnym życiu rodziny, zdarzają się jej także niecodzienne przygody: ratuje życie żółwiowi, ma okazję wystąpić w telewizji i wraz z przyjaciółką poszukuje sobie grzechów. Również jej rodzice staną przed nie lada wyzwaniem: będą musieli bowiem wytłumaczyć córce, skąd się biorą dzieci. Nauczą ją rozumieć świat, ale i oni będą musieli wiele się od dziecka – i o dziecku – nauczyć.

Ewa Nowak to pedagog – terapeuta, wydała już wiele książeczek dla dzieci, publikowała także na łamach czasopism dla młodzieży. Swe wykształcenie stara się wykorzystać podczas pracy pisarskiej. Efekty są znakomite – dzięki temu „Środek kapusty” jest nie tylko historią o przygodach małej dziewczynki, zabawną, lekką i oryginalną, a przy tym – bardzo wiarygodną i realistyczną. Ksiązka Ewy Nowak uczy dzieci rozumieć świat dorosłych, a dorosłych – rozumieć świat dzieci.

Narratorką opowieści jest bowiem właśnie Julka, dziecko, które opisuje nie tylko wydarzenia, ale i świat je otaczający, ludzi, którzy w nim żyją oraz przedstawia swój sposób myślenia. Bo – na przykład - jeśli jedną z zasad dobrego wychowania jest, by nigdy nie odzywać się niepytaną, to jak można powiedzieć sąsiadce: „Dzień dobry”, zanim ona zdąży to zrobić? A jeśli nie wolno jeść, póki dorośli nie zaczną, to jak można spożyć posiłek, będąc samemu w pokoju? Cała sprawa może wydawać się błaha, ale przecież wiele mówi o sposobie myślenia dzieci.

Dorośli uczą się także, że z dzieckiem, które chodzi już do szkoły, można – i trzeba – rozmawiać poważnie na więcej tematów, niż im się wydaje. Przykładem staje się konieczność wyjaśnienia córce, skąd się biorą dzieci. Rodzice mają przed tym ogromne opory, długo zwlekają, myśląc, że treści przedstawione w specjalnej książeczce są zbyt odważne, że jeszcze za wcześnie, aby je przekazywać. Tymczasem, cała sprawa okazuje się dużo prostsza, niż wszyscy myślimy…

Ale i dziecko może wiele zaczerpnąć z lektury „Środka kapusty”. Uczy się, że nie można ignorować pragnień i uczuć innych ludzi, że nie wszystko należy rozumieć dosłownie. Wraz z Julką i jej bratem dziecko uczy się świata, rozwija i nawet w pewien sposób dojrzewa, doskonale się przy tym bawiąc. Czy to mało jak na niespełna stustronicową książeczkę?

Cudowny jest język opowieści Nowak – pozornie infantylny (w końcu narratorem jest dziecko!), prosty, a jednak niemal idealnie czysty, literacki, zgodny z przyjętymi normami. Poczucie humoru jest nieskazitelne, nie znajdzie się tu – jak w wielu książkach dla dzieci – żartów prymitywnych, a komizm odpowiadał będzie zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Również bohaterom opowieści nie można niczego zarzucić. Są wiarygodni, ich charaktery zostają dobrze zarysowane, a przecież pozostają oni przy tym zwyczajnymi ludźmi, z którymi łatwo się utożsamiać.

Krótko mówiąc: „Środek kapusty” to bardzo dobra, humorystyczna opowieść dla dzieci. A przy tym to historia o normalności, zwyczajności, której tak nam wszystkim przecież potrzeba…

przesuń

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar użytkownika - magdalenardo
magdalenardo
Przeczytane:2017-07-30, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2017,

  Pełna humoru, zabawna książeczka dla dzieci o życiu niesfornej Julii, jej niespożytej energii, głowie pełnej pomysłów i wyobraźni bez granic. 

 
    Perypetie Julii są tak zabawne i nieprawdopodobne, że aż trudno uwierzyć, że przytrafiły się jednej dziewczynce. Większość z nich nie obyło się bez udziału innych osób m.in. rodziców i brata Julii - Filipa, jej koleżanek Asi i Kasi, a także kilku innych osób, których niejako "rykoszetem" te zdarzenia dotyczyły. Jednak gdyby nie Julia, to życie tych wszystkich osób zdecydowanie było by nudniejsze i pozbawione kolorów. Bo czy wyobrażacie sobie wyprawę w poszukiwaniu grzechów? Albo gryzienie koleżanki, by ratować jej honor przed klasą? Julka lubi też pomagać innym, tylko rezultat nie zawsze jest taki, jakiego by oczekiwała, a przecież tak się starała! Jak chociażby wtedy gdy pomogła rodzicom podjąć decyzję o tym, czy mają wysłać jej brata na biwak pod namiotami, albo chciała, by Paulina, w której kochał się Filip nie pomyślała sobie, że z niego jakiś nieudacznik, który nie ma ani jednej koleżanki... Dziewczynce zdarza się też kłamać, a że jej wyobraźnia ma nieograniczone możliwości to potrafi być naprawdę przekonywująca. Oczywiście Julka każde swoje kłamstwo wypowiada w dobrej wierze i liczy na to, że w ten sposób komuś pomoże lub rozwiąże problem. My wiemy, że kłamstwo ma krótkie nogi i prędzej czy później wyjdzie na jaw... Co ciekawe, nawet kiedy Julia postanawia być naprawdę grzeczna i postępuje zgodnie z zasadami spisanymi na kartce to efekt jest zupełnie odwrotny. Jak to możliwe?
 
     Bardzo podoba mi się model rodziny przedstawiony w książce. To bardzo kochająca i zżyta ze sobą rodzina. Zdarzają im się sprzeczki czy nieporozumienia, ale doskonale widać jak silne więzi ich łączą. Jest też cudowna babcia, która ma sporo cierpliwości i potrafi wnukom wybaczyć chyba wszystko. Świetnie przedstawiona jest tu też przyjaźń dziecięca, która zdecydowanie różni się od tej dorosłej, dojrzałej. Dzieci sprzeczają się o bzdury, obrażają i odczuwają żal niezrozumienia, a kolejnego dnia zapominają o wszystkim. Rodzice lubią interweniować w konflikty rówieśnicze swoich dzieci, a dużo lepiej byłoby gdyby pozostawili je, by samodzielnie rozwiązały problem. Oczywiście w sytuacjach gdy pojawia się agresja powinno się pomóc, ale we wszystkich innych sprzeczkach nasze dzieci spokojnie sobie poradzą. My czasami wyolbrzymiamy te problemy, doszukujemy złych zamiarów, a dzieci nie robią wszystkiego zupełnie świadomie, często nie zdają sobie sprawy z tego, że robią innym przykrość. 
 
    Jest to książka dla dzieci w wieku młodszoszkolnym, ale ja proponuję ją także rodzicom, którzy mogą sobie przypomnieć jak to było gdy sami byli dziećmi, ale przede wszystkim przypomną sobie, że sposób myślenia i postrzegania świata jest dla nich zupełnie inny. I zanim krzykną na dziecko warto wczuć się w sytuację dziecka i spróbować zrozumieć dlaczego właśnie tak postąpiło. Sama muszę o tym pamiętać w pracy w szkole. Zabawy i pomysły wychowanków świetlicy i innych uczniów szkoły czasami przechodzą najśmielsze wyobrażenia. Dziwimy się jak mogły tak postąpić i nie rozumiemy ich zachowań, a jak widać po lekturze książki, prawdopodobnie w większości przypadków wcale nie mieli złych zamiarów.
 
    Książka podzielona jest na trzynaście rozdziałów, więc dzieci mogą sobie dawkować przygody Julii, po jednej przed snem. Bardzo, bardzo fajna pozycja dla dzieci. Polecam!
Link do opinii
Avatar użytkownika - Bas1992
Bas1992
Przeczytane:2015-02-26, Przeczytałem,
Inne książki autora
Kto wykradł grę z komputera, czyli nowa historia szpiegowska
Ewa Nowak0
Okładka ksiązki - Kto wykradł grę z komputera, czyli nowa historia szpiegowska

Musiałem jak najszybciej pozbyć się przesyłki. Operacja ,,Śluza" przebiegła idealnie zgodnie z planem. Mojego łącznika zobaczyłem od razu. Podszedłem do...

Piotruś Kita
Ewa Nowak0
Okładka ksiązki - Piotruś Kita

Tytułowy bohater, Piotrek, oraz jego koledzy, Dziki i Proca, to trójka łobuziaków, którzy z upodobaniem zajmują się dręczeniem bezdomnych kotów, traktując...

Reklamy