Okładka książki - Rudowłosa

Rudowłosa

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2010-10-10
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7510-481-3
Liczba stron: 348
Dodał/a recenzje: Justyna Gul

Ocena: 4.71 (7 głosów)

Pinta zero minus

Powszechnie wiadomo, że magowie i wampiry są wrogami od stuleci, co zaowocowało kilkoma wojnami. Konflikt sprowadzał się do tego, iż wampiry były przekonane, że są prawowitymi potomkami Lilith, mając nekromantów za rasę bękartów bogini Hekate. Po trwającej kilka wieków Wojnie Krwi, obie rasy wyraziły zgodę na zawarcie pokojowego traktatu, zwanego Centralnym Układem. Regulował  on stosunki pomiędzy nimi, zabraniając m.in. międzyrasowego rozmnażania oraz zobowiązywał wampiry do żerowania wyłącznie na ludziach. Pojawił się jednak kolejny gracz w walce o władzę i dominację, a mianowicie Clovis Trakiya, półdemon. Jego kościół, zwany Świątynią Księżyca, głosi jedność potomków Lilith, a celem jest obalenie Dominii. Organizacja, do której werbuje zarówno wampiry, jak i demony, rośnie w siłę, a kiedy pozyska jeszcze magów, będzie niezwyciężony.

Nic dziwnego, że profesjonalna zabójczyni – Sabina Kane, otrzymuje zlecenie od swojej babki Lawinii na przenikniecie do struktur Kościoła, poznanie jego sekretów, a wreszcie – zgładzenie Trakiya. „Rudowłosa” Jaye Wells jest właśnie mroczną i błyskotliwą powieścią o kłamstwie, zdradzie i walce o wpływy w tym nadnaturalnym świecie. Spora dawka humoru, błyskotliwe dialogi w połączeniu z misternie utkaną intrygą sprawiają, ze książkę czyta się jednym tchem.

Nic w „Rudowłosej” nie jest oczywiste, a Sabina sama będzie musiała zaufać instynktom i wybrać, komu uwierzy. Została bowiem wplątana w skomplikowaną grę o władzę, w której z jednej strony stoi babka, z drugiej - mistrz Kościoła, a dodatkowo pojawia się wysłannik magów, Adam Lazarus, będący agentem Rady Hekate. Zdradza on Sabinie tajemnicę jej urodzenia oraz wyjawia cel swojej misji. Okazuje się, że rodzina tej wychowanej przez wampiry dziewczyny chce ją poznać i wprowadzić w świat magii. Z utęsknieniem czeka na Sabinę szczególnie jej siostra-bliźniaczka, Maisie, o której istnieniu nasza bohaterka nie miała pojecia.

Czego jeszcze nie powiedziała jej babka? Czy Clovis, który chce przywrócić dotychczas marginalizowanym istotom ich miejsce w świecie, działa uczciwie? Co się dzieje z ginącymi masowo magami? Jaka jest tajemnica doskonałego krwawego wina sziraz, wyrabianego w winnicy nieśmiertelnych? Pytania pojawiają się w lawinowym tempie, a my, wciągnięci w wir wydarzeń, z wypiekami na twarzy czekamy na rozwiązanie zagadek.

„Rudowłosa” Jaye Wells, której pisarstwo porównywane jest z twórczością Kim Harrison czy Kerrelyn Sparks, zdecydowanie wyprzedza konkurencję. Zrodzona z wampirzycy i maga Tristana Graecusa Sabina jest obdarzoną ostrym językiem i urokiem osobistym osóbką, która doskonale daje sobie radę z pojawiającymi się przeciwnościami losu. Towarzyszy jej doskonale skonstruowana postać rozczulającego fajtłapy Giguhla, tymczasowo w ciele bezwłosego kota, który, owładnięty szaleństwem zakupowym, pretenduje do roli najlepszego klienta Tele-Mango. Jest jeszcze Adam o magnetycznym spojrzeniu, na którego nawet taka twardzielka, jak Sabina Kane, musi spojrzeć łaskawym okiem…

„Rudowłosa” z plejadą świetnych bohaterów i intrygującą fabułą oraz grą godną mistrza, zasługuje na miano jednej z najlepszych powieści wampirystycznych ostatnich czasów. Lektura zachwyci nie tylko wielbicielki „szablozębnych” i magicznych klimatów, ale wszystkich tych, którzy lubią dobrą książkę. Wznoszę zatem toast za autorkę i kolejne części cyklu.

Barman, pintę zero minus, z wódką na popitkę poproszę!

Kup książkę

przesuń

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Opinie

Avatar użytkownika - EmnildaAmelberga
EmnildaAmelberga
Przeczytane:2011-05-19, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Szybkie tempo, dobry humor i dość ciekawe postacie to największe plusy tej książki, którą czyta się szybko i przyjemnie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - szulikmonia
szulikmonia
Przeczytane:2013-05-22, Ocena: 5, Przeczytałem,
„Rudowłosa” to pierwszy tom o Sabinie Kane oraz debiut Jaye Wellis. Jest to moje pierwsze spotkanie z tą autorką i uważam je w pełni za udane. Sabina Kane jest zabójcą i wykonuje polecenia swojej babki Lawinii, która jest przywódczynią wampirów. Sabina otrzymuję nietuzinkowe zadanie inwigilacji nowo powstałej sekty pod kierownictwem niejakiego Clovisa .Bohaterka ma również zapobiec wybuchu wojny między magami a wampirami, a pokuj miedzy nim jest bardzo kruchy. Podczas wykonywania tego niebezpiecznego zadania na swojej drodze spotyka demona usiłującego ją zabić. Ich wzajemne relacje szybko ulegają zmianie i stają się przyjaciółmi, co prawda dość specyficznymi gdyż Giguhl zostaje zmieniony w kota i to łysego. Życie Sabiny staje się jeszcze bardziej skomplikowane, kiedy odnajduje ją Adam- mag nekromanta. Bohaterka zaczyna odkrywać prawdę trzymaną przed nią w tajemnicy i coraz częściej zastanawia się nad swoim życiem i mieszanym pochodzeniem. Narracja pierwszoosobowa prowadzona przez Sabinę, pozwala nam szczegółowo śledzić jej losy. Na początku miałam wątpliwości, co do jej osoby. Zabiła swojego przyjaciela z polecenia babki. Pomyślałam sobie, co to za kobieta, skora tak postąpiła, gdzie podziała się jej miara wartości i tego, co dobre. Z biegiem stron obserwowałam przyczyny takiego zachowania, została wychowana twardą ręką i wyszkolono tak, by nie sprzeciwiała się Dominiom. Bezgranicznie im ufała mim częstego poniżania z powodu swojej mieszanej krwi. Gdy ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Avatar użytkownika - EmnildaAmelberga
EmnildaAmelberga
Przeczytane:2011-05-19, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Szybkie tempo, dobry humor i dość ciekawe postacie to największe plusy tej książki, którą czyta się szybko i przyjemnie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2011-01-07, Ocena: 4, Przeczytałem,
Sprawnie napisana urban fantasy, mało wyrafinowana, szybka w lekturze. W sumie niespecjalnie zaskakująca, dynamiczna (szczególnie w końcówce), z elementami romansowymi. Książkę ratuje humor. Dla niektórych minusem może być szwankująca logika i naiwność części dialogów, momentami lekko wulgarny język (signum temporis naszych czasów).
Link do opinii
Avatar użytkownika - magdalena130
magdalena130
Przeczytane:2016-01-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Przeczytane,
Avatar użytkownika - gemmabe
gemmabe
Przeczytane:2015-01-03, Przeczytałam,
Z przyjemnością
Avatar użytkownika - Alis17
Alis17
Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - ironicperson
ironicperson
Ocena: 5, Czytam,
Inne książki autora
Mag w czerni
Jaye Wells0
Okładka ksiązki - Mag w czerni

Sabina Kane nie jest w najlepszych stosunkach z rodziną. Babka, przywódczyni rasy wampirów, pragnie jej śmierci. Kiedy przybywa do Nowego Jorku, by poznać...

Zielonooki demon
Jaye Wells0
Okładka ksiązki - Zielonooki demon

Lawinia, okrutna babka Sabiny Kane, porywa jej siostrę. Sabina postanawia odbić Maisie. Pomagają jej – Giguhl, demoniczny sługa, i Adam Lazarus...

Reklamy