Okładka książki - Dziecko Emmy

Dziecko Emmy

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2009-09-24
Dodał/a recenzje: Magdalena Galiczek-Krempa

Gdy czytelnik bierze do ręki powieść Abbie Taylor „Dziecko Emmy”, spodziewa się prawdopodobnie historii samotnej matki borykającej się z trudami wychowania dziecka. I nie myli się w tej materii, jednak autorka oprócz znakomitej obyczajowej warstwy powieści serwuje czytelnikowi znacznie lepsze rozwiązanie – uzupełnia książkę o wciągający wątek kryminalny. Abbie Taylor w swojej powieści ukazuje, jak w jednej chwili można stracić wszystko, co się kocha, a w dodatku nie móc udowodnić, że padło się ofiarą przestępstwa.

Młoda kobieta, Emma, samotnie wychowuje swojego trzynastomiesięcznego syna Ritchie’go. Pewnego dnia, obładowana zakupami, trzymając w jednej ręce wózek, a w drugiej – syna, Emma próbuje wejść do stojącego właśnie na stacji metra wagonu. Nie radząc sobie z ilością trzymanych przedmiotów, wsadza Ritchiego do metra, po czym z przerażeniem dostrzega, że drzwi wagonu zamykają się, a podziemny pociąg odjeżdża z jej dzieckiem. Emma zauważa jednak, że do chłopca zbliża się elegancka kobieta, która przez drzwi wagonu informuje matkę, że będzie czekać na nią z dzieckiem na kolejnej stacji. Tak też się dzieje. Kobieta zaprasza Emmę na kawę do pobliskiej kawiarni, a kiedy młoda matka wraca z toalety, zauważa, że tajemnicza nieznajoma zniknęła bez śladu, w dodatku zabierając ze sobą Ritchiego. Rozpoczyna się tragiczna i bolesna walka Emmy o odzyskanie dziecka. Jednak wszystko wskazuje na to, że kobieta z kawiarni rozpłynęła się w powietrzu.

„Dziecko Emmy” to powieść, która już od pierwszej strony przykuwa uwagę czytelnika. Bezowocna walka młodej matki o odzyskanie syna jest ukazana w sposób niezwykle wiarygodny. Wypadek, którego ofiarą stała się Emma, może bowiem przytrafić się każdemu. Bezradna kobieta szuka wszędzie wsparcia, jednak ogromne poświęcenie, z jakim opiekowała się dzieckiem sprawiło, że straciła kontakt z najbliższymi przyjaciółmi. Z drugiej strony – wypowiedziane niegdyś w gniewie słowa dotyczące zachowania Ritchie’go świadczą na niekorzyść matki. Coraz mniej osób wierzy w niewinność Emmy i prawdziwość jej opowieści o porwaniu syna.

Książka Abbie Taylor to także opowieść o wzajemnym zaufaniu, pomocy i życzliwości innych ludzi. Emma walczy nie tylko o odzyskanie syna, ale także z czasem, który z każdą minuta coraz bardziej oddala ją od dziecka. Pozorna nieuwaga staje się przyczyną ogromnego nieszczęścia i Emma zapłacić musi za nią ogromną cenę. Przypadkowo spotkany mężczyzna oferuje kobiecie bezinteresowną pomoc. Emma może mu zaufać albo dalej borykać się sama ze stojącym w miejscu śledztwem. Czy ma inne wyjście, niż powierzyć życie swojego dziecka obcemu człowiekowi?

Powieść Abbie Taylor to doskonały portret psychologiczny każdego z bohaterów. Czytelnik do głębi poznaje osobowość matki po stracie syna, a także charakter tajemniczej kobiety, która prawdopodobnie Ritchie’go uprowadziła. Autorka, opisując zachowanie bohaterów, dokonuje wspaniałej analizy balansowania na granicy szaleństwa. Czy Emma jest bliska utraty zmysłów z powodu nieprzynoszącego efektów śledztwa? A może to tajemnicza kobieta z dworca metra jest szalona, bowiem dopuściła się tak straszliwego czynu?

„Dziecko Emmy” to książka trzymająca w napięciu jak najlepszy thriller, równocześnie jednak wzruszająca i wyciskająca z oczu łzy. Czytelnik do ostatniej niemal strony nie może być pewien zakończenia. Wartka akcja, niespodziewane rozwiązania fabularne i pojawiający się w miarę postępu lektury nieoczywiści do bohaterowie – wszystko to sprawia, że powieść Abbie Taylor jest doskonałą książką dla wszystkich czytelników – bez względu na płeć.

Kup książkę

Avatar użytkownika - violeta86
violeta86
Przeczytane:2015-09-18, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2015, Mam,
Niezwykle wciągająca pozycja, trzymająca w napięciu do samego końca. A do tego wzruszająca i wyciskająca z oczu łzy.Przeczytajcie koniecznie. To opowieść o młodej dziewczynie samotnie wychowującej dziecko. Nie ma ona pieniędzy, oparcia ze strony kogokolwiek, przez co czuje się odrzucona i samotna. Wszystko zmienia się w jednym momencie - przez chwilę nieuwagi Emmy, mały Ritchie znika...
Avatar użytkownika - karola27
karola27
Przeczytane:2015-05-15, Ocena: 6, Przeczytałem, wyzwanie: 52 książki w 2015 roku,
Siedzisz sobie wieczorem wygodnie w fotelu i oglądasz wiadomości. Nagle z głośników telewizora wydobywa się głos kobiety z dramatycznym apelem: Pomóżcie odnaleźć moje dziecko, które zostało porwane bo nikt mi nie wierzy, że jestem jego biologiczną matką!!!. Nagle w twojej głowie pojawia się pewna myśl: co ja bym zrobiła gdyby, coś takiego przytrafiło się mnie i mojemu dziecku...Abbie Taylor opisała taką historię w swojej książce zatytułowanej "Dziecko Emmy"... Emma, młoda matka samotnie wychowująca 13-miesięcznego synka. Wychowywanie i opieka nad dzieckiem to odpowiedzialne zajęcie, tym bardziej gdy nie można liczyć na wsparcie ojca dziecka oraz rodziny. Któregoś dnia, trzymając w dłoniach torby z zakupami, do tego jeszcze ciężki wózek z ledwością próbuje wdrapać się po schodach do wagonu metra. Nagle słysząc dźwięk zamykanych drzwi, spostrzega ,że jej synek został sam za zamkniętymi już drzwiami, a za lada moment pociąg ruszy. Co robić !! Na szczęście w oknie wagonu pojawia się tajemnicza kobieta, która postanawia pomóc zrozpaczonej matce i za pomocą gestów informuje Emme, że wysiądzie z jej synkiem na następnej stacji...I tak też zrobiła...Kobieta poczuła ulgę gdy ujrzała nieznajomą oraz swojego syna. Całego i zdrowego. Będąc jeszcze w psychicznym szoku, przyjmuje zaproszenie na kawę od nowo poznanej kobiety...Niczego nie przeczuwając zostawia ich na moment samych...Wracając z toalety zauważa, że przy stoliku nikogo nie ma...Na pewno czekają na nią gdzieś w pobliżu...Niest ...
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2013-03-17, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki na 2013 rok,
Kiedy synek Emmy został porwany poczatkowo policja sądzi, że to wcale nie jej dziecko, szybko jednak kontaktują się z jej lekarką która potwierdza istnienie Ritchiego. Teraz z kolei uważają, że kobieta skrzywdziła swoje małe dziecko. Na szczęście pojawia się Rafe, mężczyzna, który spotkał ją na peronie metra, tuż po tym, jak za Ritchim zamknęły się drzwi wagonu. Podczas rozmowy z nim Emma przypomina sobie, że porywaczka wymieniła niechcący nazwę Bergerac,Rafe nasuwa kobiecie myśl, że chłopiec mógł być wywieziony za granicę. Kamery z lotniska potwierdzają, że jakaś para wyjeżdżała z chłopcem podobnym do Ritchego w kilkanaście godzin po porwaniu. Niestety badanie DNA potwierdza, że chłopiec jest synem kobiety z Francji. Zdruzgotana Emma nie wierzy policji, mówi że jako matka poznała swoje dziecko na nagraniu. Rafe postanawia ruszyć tym tropem i muszę przyznac, że wykonał kawał dobrej roboty!
Avatar użytkownika - ewka200490
ewka200490
Ocena: 6, Czytam,
Niezwykle wzruszająca opowieść o rozpaczy samotnej matki, której dziecko zostaje porwane w bardzo dziwnych okolicznosciach. Paradoksem tej sprawy jest brak pomocy ze strony policji. Stróże prawa bowiem uważają, że kobieta nie do końca ma wszystko w porządku ze swoją psychiką. Wmawiają jej że całą historie zmysliła i tym aktem powiększają jej rozpacz i bezradność. Emma jednak nie zamierza sie poddac i wraz ze znajomym poznanym podczas feralnego porwania sama decyduje się na poszukiwanie. książka naprawde warta przeczytania polecam!!
Chętnie przeczytam