Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Śmietankowy pociąg

Andrea De Carlo

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Czytelnik
Data wydania: 2007
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-07-03119-4
Liczba stron: 228
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

„Śmietankowy pociąg” to powieść, w której fabuła ma znaczenie dalszoplanowe. Giovanni, dwudziestopięcioletni Włoch, przybywa w latach 70. do Los Angeles. Stawia sobie wyraźny cel – chce odnieść sukces zawodowy. Zatrzymuje się u swoich znajomych, Rona i Tracy. Zamierza zasmakować życia w cieniu Hollywood, próbuje znaleźć jakąś pracę. Z czasem poznaje Marshę Mellows, aktorkę ze „Śmietankowego pociągu” – dzięki niej wkracza w świat aktorów, reżyserów i producentów filmowych, dzięki niej też zaczyna dostrzegać pustkę, powierzchowność przedstawicieli tego środowiska i ich nieszczerość. Wydawałoby się, że sukces ma już w zasięgu ręki, ale...

 

To książka bez jednoznacznej osi konstrukcyjnej i bez wyraźnego zakończenia. Nie znajdziemy w niej mocnych akcentów kończących kolejne sceny, nie znajdziemy też fabuły wciągającej i zmuszającej do dalszej lektury. Andrea De Carlo chce bowiem zatrzymać przy sobie czytelników czymś innym – mianowicie stylem. Swoista estetyzacja okazuje się tutaj tym, co przyciąga uwagę. Autor skupia się przede wszystkim na opisie. Fabuła jest nieistotna, służy tylko wydobyciu z rzeczywistości pierwiastków tragizmu. Giovanni ma nadzieję na zrobienie kariery – jednak po upokarzającej pracy „w reklamie” (szeroko nagłośniony projekt obejmował wojaże po Westwood w kostiumie imitującym warzywo), żeby zdobyć jakąkolwiek szansę na zatrudnienie fabrykuje referencje i rozpoczyna pracę jako kelner.

 

Z aktorskich zapędów pozostaje mu tylko obserwowanie i naśladowanie gestów zawodowych kelnerów. Kolejną pracą, jakiej się chwyta, jest uczenie języka włoskiego. Strzępy nadziei na zawodowy sukces są czasami podsycane przez ludzi z branży filmowej. Ale w Ameryce nie tak łatwo zrobić karierę. Ron traci czas na pisaniu scenariuszy, których nikt nie ma zamiaru nawet przeczytać. Tracy popada we frustrację w związku z brakiem satysfakcjonującego zajęcia. Wszystko kręci się wokół pracy – a jej brak oznacza destrukcję międzyludzkich relacji. Giovanni przedstawia w swoim monologu upływ czasu – czasu, który paradoksalnie niczego nie zmienia. Bohater opowiada o własnym życiu, o egzystencji wolnej od jakiejkolwiek dynamiki. Relacjonuje przebieg rozmów, które do niczego nie prowadzą, przedstawia wydarzenia i zachowania napotykanych na drodze ludzi, ale czyni to zupełnie bez celu. Kolejne opowieści pozbawione są puent, analizy nic nie wnoszą w świadomość czytelników. I z tego nihilistycznego monologu wyłania się obraz człowieka zagubionego w wielkim świecie, żyjącego złudzeniami, chociaż już pozbawionego nadziei. Sens egzystencji rozmywa się w marazmie codzienności, brak ideałów miesza się z bezradnością, a niemożność pokierowania własnym życiem przypomina o zagubieniu.

 

Powieść ta jest odzwierciedleniem mechanizmów rządzących ludźmi, ale przede wszystkim ma ilustrować współczesne problemy i lęki egzystencjalne. Narratorskie i stylistyczne posunięcia korespondują tu z rozwiązaniami fabularnymi, są głęboko uzasadnione treścią książki. Przy okazji podkreślają smutną prawdę – kontrasty między złudzeniami i rzeczywistością. „Prawie każdy, kogo spotykałem, ukrywał projekty i ambicje, żywione od kto wie jak dawna. Wszyscy ślepo parli do przodu, ledwie draśnięci smutkiem rzeczywistości; przekonani, że znają sposób na przejście przez sieć. Miasto zdawało się przyciągać i stymulować wszelkie możliwe formy złudzeń i ambicji, które wszyscy dziwnie z nim wiążą (…).

 

Wszyscy marnowali wielkie zasoby talentu, który w końcu, zależnie od przypadku, może zostać odkryty lub nie”. Tak właśnie – od przypadku – zależy wszystko. Zderzenie prawdziwego świata z żywionymi od zawsze marzeniami na pewno będzie bolesne. Przetrwają najsilniejsi, albo najbardziej zobojętniali. „Śmietankowy pociąg” to składanka obrazów, rejestr przypadkowego ciągu widoków (w tym i rozmytych widoków na przyszłość). Z pewnością do książki nie powinien zaglądać ten, kto szuka w powieściach mocnych wrażeń, wyrazistości, zwartej i dynamicznej akcji. Jeśli natomiast kogoś interesują refleksje nad kondycją człowieka, poszukiwanie celu życia, filozoficzne rozważania nad sensem egzystencji i wątek szerzącego się zobojętnienia – z przyjemnością przeczyta tę książkę. Jedno jest pewne: Andrea De Carlo nie powiela utrwalonych schematów, próbuje odnaleźć własną receptę na dobrą prozę. Odważne i oryginalne rozwiązania z pewnością przyczynią mu wielbicieli. Historia nietypowa i specyficzna.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Śmietankowy pociąg Baronowa Blixen
Dominique de Saint Pern
Okładka - Śmietankowy pociąg Dorycki krużganek
Leopold Buczkowski
Okładka - Śmietankowy pociąg Tajemnica Szóstego Kontynentu
Czesław Centkiewicz, Alina Centkiewicz
Okładka - Śmietankowy pociąg Wojna peloponeska
Tukidydes
Okładka - Śmietankowy pociąg Kto mi dał skrzydła. Rzecz o Janie Kochanowskim
Janina Porazińska
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów