Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Środek kapusty

Ewa Nowak

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2012-03-07
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-237-5284-4
Liczba stron: 152
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Sławomir Krempa

Wszystkim rodzicom, zmęczonym toczącymi się wciąż politycznymi bojami i literaturą, dotykającą problemów homoseksualizmu, kazirodztwa, nekrofilii i zoofilii, prawdziwą ulgę przyniesie wspólne czytanie z ich pociechami książki Ewy Nowak „Środek kapusty”. Bo to zabawna i lekka opowieść o zwyczajnej, normalnej polskiej rodzinie, w której wprawdzie tata ma za duży brzuch, a dzieci nieustannie rozrabiają, ale nikt nikogo nie molestuje, nie pije i nie bierze narkotyków.

Julka, główna bohaterka „Środka kapusty” właśnie zaczyna naukę w szkole podstawowej. Często kłóci się ze swoim nieco starszym bratem, Filipem, który nazywa ją „środkiem kapusty”, bo mama zabroniła im mówienia do siebie nawzajem „głąb”. Jednak tak naprawdę oboje bardzo się kochają i nieraz będą mieli okazję dać tego dowody. Julka, jak każde dziecko, jeździ odwiedzić babcię, spotyka się z koleżankami, wraz z rodziną obchodzi Święta Bożego Narodzenia… Czasem z rozmysłem rozrabia, ale czasem po prostu – jak sama mówi – „jest grzeczna nieprawidłowo”. Musi także pomóc rodzinie w podjęciu decyzji o przeprowadzce oraz wesprzeć tatę w trudnym wyzwaniu odchudzania się. Ale oprócz tego, że uczestniczy w zwyczajnym życiu rodziny, zdarzają się jej także niecodzienne przygody: ratuje życie żółwiowi, ma okazję wystąpić w telewizji i wraz z przyjaciółką poszukuje sobie grzechów. Również jej rodzice staną przed nie lada wyzwaniem: będą musieli bowiem wytłumaczyć córce, skąd się biorą dzieci. Nauczą ją rozumieć świat, ale i oni będą musieli wiele się od dziecka – i o dziecku – nauczyć.

Ewa Nowak to pedagog – terapeuta, wydała już wiele książeczek dla dzieci, publikowała także na łamach czasopism dla młodzieży. Swe wykształcenie stara się wykorzystać podczas pracy pisarskiej. Efekty są znakomite – dzięki temu „Środek kapusty” jest nie tylko historią o przygodach małej dziewczynki, zabawną, lekką i oryginalną, a przy tym – bardzo wiarygodną i realistyczną. Ksiązka Ewy Nowak uczy dzieci rozumieć świat dorosłych, a dorosłych – rozumieć świat dzieci.

Narratorką opowieści jest bowiem właśnie Julka, dziecko, które opisuje nie tylko wydarzenia, ale i świat je otaczający, ludzi, którzy w nim żyją oraz przedstawia swój sposób myślenia. Bo – na przykład - jeśli jedną z zasad dobrego wychowania jest, by nigdy nie odzywać się niepytaną, to jak można powiedzieć sąsiadce: „Dzień dobry”, zanim ona zdąży to zrobić? A jeśli nie wolno jeść, póki dorośli nie zaczną, to jak można spożyć posiłek, będąc samemu w pokoju? Cała sprawa może wydawać się błaha, ale przecież wiele mówi o sposobie myślenia dzieci.

Dorośli uczą się także, że z dzieckiem, które chodzi już do szkoły, można – i trzeba – rozmawiać poważnie na więcej tematów, niż im się wydaje. Przykładem staje się konieczność wyjaśnienia córce, skąd się biorą dzieci. Rodzice mają przed tym ogromne opory, długo zwlekają, myśląc, że treści przedstawione w specjalnej książeczce są zbyt odważne, że jeszcze za wcześnie, aby je przekazywać. Tymczasem, cała sprawa okazuje się dużo prostsza, niż wszyscy myślimy…

Ale i dziecko może wiele zaczerpnąć z lektury „Środka kapusty”. Uczy się, że nie można ignorować pragnień i uczuć innych ludzi, że nie wszystko należy rozumieć dosłownie. Wraz z Julką i jej bratem dziecko uczy się świata, rozwija i nawet w pewien sposób dojrzewa, doskonale się przy tym bawiąc. Czy to mało jak na niespełna stustronicową książeczkę?

Cudowny jest język opowieści Nowak – pozornie infantylny (w końcu narratorem jest dziecko!), prosty, a jednak niemal idealnie czysty, literacki, zgodny z przyjętymi normami. Poczucie humoru jest nieskazitelne, nie znajdzie się tu – jak w wielu książkach dla dzieci – żartów prymitywnych, a komizm odpowiadał będzie zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Również bohaterom opowieści nie można niczego zarzucić. Są wiarygodni, ich charaktery zostają dobrze zarysowane, a przecież pozostają oni przy tym zwyczajnymi ludźmi, z którymi łatwo się utożsamiać.

Krótko mówiąc: „Środek kapusty” to bardzo dobra, humorystyczna opowieść dla dzieci. A przy tym to historia o normalności, zwyczajności, której tak nam wszystkim przecież potrzeba…

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMAF12 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Bas1992 Linia koment
Przeczytane:2015-02-26, Na półkach: Przeczytałem,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów