Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Świat diabła

Wiktor Jerofiejew

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Czytelnik
Data wydania: 2009-07-27
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-07-03206-1
Liczba stron: 316
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Nie ulega wątpliwości – Wiktor Jerofiejew „Światem diabła” zapewnia odbiorcom prawdziwą literacką i publicystyczną ucztę. Zbiór esejów, szkiców, opowiadań, felietonów i minireportaży zdradza jednocześnie kunszt pisarstwa rosyjskiego autora, drapieżność jego pióra, ale i pomysłowość czy zmysł obserwacji.

 

Jerofiejew uderza w czułe punkty, obnaża schematy myśliwe, jest bezlitosnym ironistą, a w „Świecie diabła” także i podróżnikiem. W swoich małych formach zawiera całą paletę często skrajnych uczuć, oscyluje między chropowatym, irytującym językiem narracji a gładkimi, zgrabnymi opowieściami o znanych lub nieznanych miejscach. Są dwa kierunki wędrówek, jakie obiera Wiktor Jerofiejew: jeden obejmuje topografię określone miejsca na Ziemi. Wśród odwiedzanych terenów znajdzie się między innymi Florencja, Szkocja, Holandia, Ałtaj, RPA, Francja, a także Polska. Drugi kierunek wiąże się z próbą poznania Innego.

 

Autor stara się zrozumieć przedstawicieli innych narodowości, wniknąć w ich psychikę, ale przy okazji odkrywa również liczne absurdy, tworzące ponadnarodową płaszczyznę, jeśli nie – porozumienia, to przynajmniej podobieństwa ludzi. Jerofiejew, niczym rasowy reportażysta, wynajduje zwykle wyrazisty punkt zaczepienia, a drobiazg, który jest dowodem na szokujące różnice kultur czyni przeważnie puentą szkicu. Wychodzi pisarz od subiektywnych doznań, luźnych skojarzeń czy zaskoczeń. Odkrywa egzotyczne elementy różnych kultur, rezygnując z uniwersalizowania na rzecz jednostkowości. Teksty ze „Świata diabła” urzekają także oryginalnymi metaforami. Niepowtarzalna umiejętność kojarzenia odległych faktów i transponowania tych konotacji w efektowne przenośnie zamienia teksty użytkowe i publicystykę w literaturę piękną.

 

Wiktor Jerofiejew bez przerwy zaskakuje. Zastanawia się, czy w życiu po życiu będzie domowy makaron, inspiruje go teatralność przyrody. Autor rozważa rolę internetu w tworzeniu nowej dekadencji, znajduje analogie między codziennością a dawnymi bajkami, ubolewa nad brakiem sensu życia Europejczyka. Z równym zaangażowaniem zajmuje się opowieścią o losach Coco Chanel i znaczeniem whisky. Sięga do zdobyczy popkultury, interpretując je – w bezlitosny sposób – jako wzorowane na faszyzmie. Nie boi się ostrych komentarzy, mocnych słów i wstrząsających porównań – chce szokować, bo tylko tak może zwracać uwagę odbiorców. Nie chodzi tu o kontrowersyjność tekstów, ale o ich skuteczność – mimo to nie da się odmówić książce Jerofiejewa wartości czysto literackiej.

 

Punktem odniesienia dla autora jest Rosja. Pojawią się tu więc porównania, które gdzie indziej w Europie nikomu nie przyszłyby do głowy. Jerofiejew w przenikliwych analizach nie tylko charakteryzuje obserwowane rejony, ale też mentalność Rosjan. „Rosjanie zawsze włażą z butami w dusze. Mają to we krwi” – tłumaczy – i zgodnie z tym poglądem pozwala sobie na wkraczanie w dusze kolejnych napotkanych osób. W efekcie czytelnicy uzyskują eseje wielokrotnie podszyte intymnością, pozwalające na uczestniczenie w najbardziej prywatnych sytuacjach: raz będzie to spotkanie bohatera opowiadania z chińską początkującą masażystką, raz – narodziny córki. Jerofiejew wychodzi z założenia, że „Każdy człowiek rosyjski to gotowa książka” – i uogólnia je, pokazując potencjał fabularny tkwiący w każdej napotkanej postaci.

 

„Świat diabła” to bez wątpienia książka o podróży. Wiele w niej także refleksji na temat dialektyki wojaży, aforystycznych sformułowań, z których daje się bez trudu wysnuć materiał do dalszych rozważań. Jerofiejew określa się Don Juanem geografii i wyjaśnia „Nie zawsze wiadomo, po co, dokąd jedziesz i co tam znajdziesz. Nieprzewidywalność to tajemnicza rozkosz podróży”. Ogromną rolę w jego wywodach odgrywają też książki, traktowane jak podróże, zapewniające dojrzewanie podróżnika: bywa, że reportaże stają się źródłem metaliterackich rozważań: „w literaturze obowiązuje tylko jedna zasada: nie wolno przeszkadzać słowom” – mówi klasyk literatury serbskiej, bohater jednego z reportaży.

 

Jerofiejew nie przeszkadza słowom, imponuje za to rozmachem, swobodą skojarzeń. Jego zdaniem „podróż składa się ze stanu umysłów podróżników” – tego typu przekazów znajdzie się w „Świecie diabła” znacznie więcej. Lektura zbiorku wydanego nakładem Czytelnika bez wątpienia będzie rodzajem podróży. Pomoże odkryć fascynujące zagadki mentalności ludzi różnych narodowości, wyzwoli intrygujące pytania i zachęci do poszukiwań istoty spotkania z Innym. Jerofiejew stanie się jednocześnie przewodnikiem, porządkującym różne etapy współczesności, i wichrzycielem, buntownikiem, który wykorzystuje atak jako prowokację. Udowodni, że świat nie jest jednolity, spójny i przewidywalny. Stworzy literacko-obyczajową sieć intertekstualiów i sprawi, że „Świat diabła” zapewni nie tylko rozrywkę, ale i refleksję. Wiktor Jerofiejew to pisarz, który nie proponuje łatwych wzruszeń i banału. Sarkastycznie rozprawia się z kolejnymi stereotypami, a celne obserwacje i wnioski przekuwa na rewelacyjne małe formy prozatorskie. „Świat diabła” to pyszna lektura.

 

Izabela Mikrut

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Świat diabła Baronowa Blixen
Dominique de Saint Pern
Okładka - Świat diabła Dorycki krużganek
Leopold Buczkowski
Okładka - Świat diabła Tajemnica Szóstego Kontynentu
Czesław Centkiewicz, Alina Centkiewicz
Okładka - Świat diabła Wojna peloponeska
Tukidydes
Okładka - Świat diabła Kto mi dał skrzydła. Rzecz o Janie Kochanowskim
Janina Porazińska
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów