Okładka książki - Odessa i tajemnica Skrybopolis

Odessa i tajemnica Skrybopolis

Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2013-09-25
Dodał/a recenzje: Katarzyna Krzan

Odessa jest krnąbrną trzynastolatką, która w imię sprzeciwiania się matce, pragnącej chronić ją przed całym światem, nocami ucieka na dachy miasta, by tam wieść swoje nastoletnie życie. Dziewczynka nie ma bowiem przyjaciół, nie chodzi do szkoły. Matka trzyma ją w ukryciu. Odessa nie potrafi i nie chce tego zrozumieć, robi więc wszystko, by zemścić się na mamie i odkryć, kim jest jej ojciec. Pewnej nocy, będąc na dachu, widzi na bruku leżącą książkę, która promienieje tajemniczym blaskiem. Odessa schodzi po nią na dół, mimo deszczu i lęku. Zabiera ze sobą zmoknięty tom, ale tuż za nią ruszają dziwne postaci w ciemnych płaszczach, z kapturami naciągniętymi na oczy. Potem pojawia się jeszcze Pegaz, dziwaczne świnioludzie, które porywają jej matkę, oraz gadający kanarek. Dom rodzinny Odessy zostaje podpalony, a ona sama przenosi się przez tajną bramę zwaną Bib-ką do miasta pisarzy, Skrybopolis. Brzmi niewiarygodnie, prawda? Ale to jeszcze nic. Spotka tam Szekspira, Dostojewskiego, Flauberta, Kafkę, a nawet samego Orfeusza, który zostanie jej przyjacielem. Zostanie wystawiona na próbę, by móc uratować świat pisarzy i odnaleźć prawdziwego ojca.

Odessa i tajemnica Skrybopolis to debiutancka powieść Petera Van Olmena, ale pod każdym względem dorównuje najlepszej literackiej klasyce młodzieżowej. Jej bohaterka posługuje się współczesnym językiem, ma swoje problemy, z którymi musi się uporać i nie stanowi przy tym ucieleśnienia wszelkich cnót. Poza tym spotyka na swojej drodze postaci literackie i prawdziwych, żyjących dawniej pisarzy. Świetne są choćby Siostry B., mówiące jedna przez drugą, prowadzące w Skrybopolis zajęcia literackie z wrzosowisk, wiatru targającego okiennice i wielkich emocji. Mieszkańcy tego cudownego miasta zajmują się wyłącznie książkami. Za pomocą Pyłu Muz wyciągają z książek to, co tylko chcą: jedzenie, ubiory, zwierzęta, czasem Rycerzy Okrągłego Stołu, a gdy potrzeba przeprowadzić kryminalne śledztwo - Holmesa i Poirota. Władzę sprawuje tu Rada Nieśmiertelnych, której przewodniczy sam Szekspir. Cudownie. Szkoda tylko, że miastu grozi niebezpieczeństwo. Dawny przyjaciel Szekspira, sir Mabarak, stał się jego największym wrogiem, postanowił być najlepszym pisarzem świata, do tego celu stworzył Księgę Ksiąg, tak zwanego Księgusa, w którym można zapisać wszystko, co ma się stać. Potężne narzędzie. Problem jednak w tym, że Księgus jest kapryśny, można w nim pisać tylko piórem z obsydianu i może to czynić wyłącznie potomek muzy i pisarza, zwany w przepowiedni Nikim Innym. Kto nim będzie? Kto odważy się zapisać coś w Księgusie?

Podróż Odessy jest o tyle fascynująca, że stanowi przemieszczanie się pomiędzy różnymi opowieściami, motywami, tropami literackimi. Samo ich rozpoznawanie okazuje się świetną zabawą. Są postaci wyciągnięte wprost z Władcy pierścieni, dzieł Szekspira, jest Cyklop z Odysei, są miejsca, które już znamy, bo widzieliśmy je w innych książkach. I nie ma znaczenia, czy rozpoznamy wszystkie. Nie trzeba być wcale książkowym erudytą, by wspaniale się bawić podczas lektury tej książki. Świetnie by się ją także oglądało w wersji filmowej. Ciekawe, jak zmierzyłaby się z tą fantastyczną fabułą na przykład ekipa Disneya?

Odessa i tajemnica Skrybopolis to także książka o dorastaniu, o marzeniach, o rodzinie, o poszukiwaniu ojca, o własnej tożsamości, o odwadze, o byciu sobą, o tym, czy dziecko należy do rodziców i w jakim stopniu. Prawdziwie postmodernistyczne dzieło. Można by o niej pisać i mówić wiele. Ale najlepiej po prostu ją przeczytać.

Kup książkę

Aby zachęcić młodego, dorastającego czytelnika do zagłębienia się w lekturze, należy zaserwować mu coś wyjątkowego. Wielu młodych odbiorców odrzuca książki już po przejrzeniu kilku stron, gdy tylko te wydają im się być nudne, mają zbyt długie opisy bądź fabuła okazuje się nieszczególnie wciągająca. Autorzy książek dla dzieci mają zatem trudne zadanie. Po pierwsze: muszą już na samym początku zaprezentować czytelnikowi mnogość nietuzinkowych zdarzeń, po drugie: konieczne jest utrzymanie wysokiego poziomu opowieści (jaki gwarantowało obiecujące otwarcie), a po trzecie: autorzy powinni nieustannie zaskakiwać i bawić, przekazując przy tym także szczyptę życiowej mądrości. Przeglądając ofertę nowości dedykowanych młodym czytelnikom, można odnieść wrażenie, że wielu autorów staje na wysokości zadania. W kanon książek młodzieżowych, po które z pewnością warto sięgnąć, nadzwyczaj dobrze wpisuje się Odessa i tajemnica Skrybopolis. Odessa, główna bohaterka powieści Petera Van Olmena, ma trzynaście lat. Dziewczynę samotnie wychowuje matka, która ogranicza do minimum jej kontakt ze światem zewnętrznym. Odessa nie chodzi do szkoły – to nauczyciele przychodzą do jej domu. Aby zaznać chwili samotności i odetchnąć świeżym powietrzem, dziewczyna wymyka się wieczorami z domu. Spacerując po dachach budynków, marzy o tym, że pewnego dnia odnajdzie ojca – mężczyznę, o którym matka ...

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Przeczytane:2014-07-20, Przeczytałam,
Miasto pisarzy Kaliope to największa z Dziewięciu Muz. Jest muzą poezji epickiej, filozofii i retoryki, jej piękne lico oraz łzy stanowią inspiracje dla największych umysłów tego świata. To za jej sprawą zwyczajny tekst zamienia się w wiekopomne dzieło, słowa i historie ożywają, wywołują szereg emocji. Czym byłby świat bez muz? Czy wówczas pisarze byliby tylko skrybami? A może świat pozbawiony natchnienia, piękna, stałby się bezbarwny, pełen okrucieństwa i brzydoty? Wiele lat temu ludzie próbowali pozbyć się książek, chcieli odebrać sens życia zarówno pisarzom, jak i ich muzom. Przekonani, że książki są dziełem Szatana, pragnęli spalić je wszystkie na piekielnym stosie, najlepiej razem z ich autorami. Ci, chcąc zachować życie, byli zmuszeni uciekać, zaszywając się w górach i tam zakładając kolonię. Nazwali ją Skrybopolis, Miasto Pisarzy. Kaliope, była pierwszą muzą, która się tam osiedliła, rozkoszując się podniosłą atmosferą, spokojem i obecnością wielu światłych umysłów, dla których stanowiła natchnienie. W Skrybopolis schronienie znalazł Szekspir, jego najlepszy przyjaciel sir Edward de Mabarak, a także Dostojewski, Dante, Hemingway i wielu innych pisarzy, których nazwiska są do dziś otaczane czcią. Ale i ta enklawa pisarzy została zatruta jadem właściwym ludziom – zazdrością, zawiścią, manią wielkości. Mabarak, zazdrosny o sukcesy przyjaciela, postanowił ...
Avatar użytkownika - ewaboruch
ewaboruch
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 6, Przeczytałem, dla dzieci, fantastyka, SF, przygoda,
Książka ta jest nie tylko dla dzieci, ale także i dorosłych. Pokazuje ona o walce z przeciwnościami losu oraz o sile przyjaźni. Opowieść zaczyna się od przestawienia bohaterki, której światem jest chodzenie po dachach. Tam czuje się najlepiej i wymyka się tam bez zgody mamy. Jej marzeniem jest odszukanie ojca. Pewnej deszczowej nocy widzi książkę na ulicy i postanawia po nią zejść. Od tego momentu bohaterkę porywa lawina przygód. Poprzez poszukiwanie ojca, ożywanie osób i rzeczy z książek, magiczne drzwi, które służą za portal, po konfrontację z Mabarakiem, który poszukuje Księgusa. Czytałam ją z zapartym tchem, więc mam nadzieje, że i wam się spodoba.