Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Świat nocy. Tom 2

L. J. Smith

Ocena ( 11 osób )
5.1
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2009-11-19
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788324135349
Liczba stron: 504
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Piotr Piekarski

Drugi tom cyklu „Świat nocy” L.J. Smith ma wszystkie cechy poprzedniej części – jest wciągający, intrygujący i bardzo, bardzo atrakcyjny dla młodzieży. Oczywiście nie jest to wielka literatura, nie jest to rzecz przesadnie oryginalna, ale to jedna z tych książek, dzięki którym nastolatki mają szansę wrócić do czytania. A to już całkiem spora zaleta.

 

W skład tomu wchodzą trzy mniejsze historie. W „Wybranych” poznajemy historię Rashel – współczesnej „łowczyni wampirów”, która na „pasożytach” mści się za zabójstwo własnego brata. Naszej bohaterce przyjdzie tu zmierzyć się z własną przeszłością i odkryć, że prawda o wampirach jest nieco bardziej złożona, niż jej się wydaje, że nie zawsze są one istotami jednoznacznie złymi, które za wszelką cenę należy wytępić. W „Aniele ciemności” dowiadujemy się więcej o innych istotach żyjących na pograniczu świata żywych i martwych, o istotach diabelnie niebezpiecznych, bowiem obdarzonych niezwykłym urokiem. „Pakt dusz” zaś to opowieść o odwiecznym kręgu przeznaczenia, kręgu, który bohaterowie będą próbowali przerwać.

 

Na kartach tych opowieści powracają bohaterowie znani nam już z pierwszej części cyklu, poznajemy również nowe postaci, do których z pewnością mocno się zbliżymy i którym jeszcze długo będziemy chcieli kibicować w odwiecznej walce Dobra ze Złem. Podstawowe założenie, jakie postawiła L.J. Smith, jest bardzo proste: każda istota na świecie posiada swą bratnią duszę. Czasem bratnie dusze należą do tego samego świata, czasem jednak zdarza się sytuacja o wiele bardziej skomplikowana. Ludzie bratnie dusze odnajdują wśród wampirów, które za wszelką cenę pragną krwi – potrzebują jej bowiem, by żyć. Oczywiście, nie wszystkie wampiry są złe, niektóre pragną pokojowego współistnienia, często po przemianie spowodowanej odkryciem bratniej duszy wśród ludzi. Historie należące do serii „Świat nocy” jak na razie zbudowane są według bardzo podobnego projektu – odnalezienie bratniej duszy w istocie należącej do innego świata powoduje ogromne komplikacje. Kolejni bohaterowie dołączają do Kręgu Świtu, mającego na celu nakłonienie ludzi i istot o cechach nienaturalnych do pokojowego współistnienia.

 

Wydaje się monotonne? Choć konstrukcja fabularna poszczególnych opowieści pozostaje bardzo podobna, L.J. Smith udaje się jak na razie uniknąć schematu i nudy. Jej książki są nade wszystko wciągające – autorka bardzo dobrze buduje napięcie, prowadzi narrację bardzo szybko. Właściwie każdą z opowieści zebranych w kolejnych tomach autorka mogłaby rozbudować do rozmiarów oddzielnej książki, co pewnie byłoby bardzo korzystne ze względów finansowych. Na szczęście L.J. Smith tego nie czyni – zebrane w tomie historie są dość różnorodne, co zwielokrotnia przyjemność czerpaną z lektury, a równocześnie dzięki swej niezbyt wielkiej objętości akcja toczy się w nich wartko i pozwala przykuć uwagę czytelnika, który nie może oderwać się od lektury.

 

Oczywiście, trudno tu o wielką oryginalność. L.J. Smith swe książki konstruuje z elementów doskonale wszystkim znanych. Miłość między ludźmi i wampirami przedstawiana była w literaturze i kulturze masowej już wielokrotnie, koncepcją bratnich dusz również grano nieraz, a jest tu też reinkarnacja oraz kilka elementów New Age’u. Wszystko to może niezbyt głębokie, ale połączone w całość i uzupełnione wartką akcją tworzy niezłą i naprawdę wciągającą literaturę rozrywkową – niewymuszoną, bardzo naturalną i zapewne dlatego tak atrakcyjną dla młodego czytelnika.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
EmnildaAmelberga plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-04-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Ciekawa kontynuacja ... odczucia podobne jak po części pierwszej .
Malgorzata88 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, Mam,52 książki 2013,L. J. Smith - Świat Nocy,
1.Rashel najlepsza łowczyni wampirów "kocica" odnajduje bratnią duszkę w Ouinn'ie najbardziej nieczułym z przemienionych wampirów. I muszą razem zapobiec krwawej uczcie.

2.Gillian zaginiona czarownica sprowadzana na złą drogę przez ducha kuzyna, który czuje się samotny znajduje wsparcie w sąsiedzie, David'zie jednym z najbardziej popularnych chłopakiem w szkole.

3.Hannah to stara dusza, od tysięcy lat powraca do życia... Thierry pierwszy przemieniony wampir od tysięcy lat szuka sposobu jak ocalić Hannah, niestety Mai uniemożliwia mu to, zabiając ją i pozorując winę Thierry'ego. .
agaj100 plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,
książka nie ziemska, wciąga rozbudowanymi postaciami i przygodami, co prawda zgadzam się opowiadania sa krótkie, ale to ich urok
EmnildaAmelberga plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-04-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Ciekawa kontynuacja ... odczucia podobne jak po części pierwszej .
Teresa5411 plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Czytam,
Ciekawa, z przekazem, pełna emocji, strachu, miłości i tajemnic, które skrywa Świat Nocy
kkiinnaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-02-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Książka fajna, jednak chyba bardzije wolę Pamiętniki...
redaktor plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-01-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
granat86 plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Świetna seria może szczęście dopisze i bedzie mozlwość poznania innych ytułów.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
wiolamp Linia koment
Przeczytane:2016-02-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
czarniutka21 Linia koment
Przeczytane:2012-01-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
glaadys Linia koment
Przeczytane:2013-08-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
break
Okładka - Świat nocy. Tom 2 Zakazana miłość
Nicole Jordan
Okładka - Świat nocy. Tom 2 Zaćmienie
Ragnar Jónasson
Okładka - Świat nocy. Tom 2 Sacrifice
Sharon Bolton
Okładka - Świat nocy. Tom 2 Pochodzenie bogów
ANDREW COLLINS
Okładka - Świat nocy. Tom 2 Drugie narodziny mordercy
A.J. Kazinski
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów