Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Świat w mroku

Ignacy Chiger

Ocena ( 4 osoby )
5.2
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania: 2011-09-21
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 9788301167769
Liczba stron: 324
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Anna Grzyb

Za sprawą znakomitego filmu Agnieszki Holland W ciemności głośno zrobiło się wokół Krystyny Chiger - cudownie uratowanej z Zagłady dziewczynki - oraz jej ksiażki Dziewczynka w zielonym sweterku. Nie wszyscy jednak wiedzą o powstaniu pochodzącej z tego samego okresu książki autorstwa jej ojca.


Ponownie mamy okazję spędzić nieco czasu wśród jedenastu żydowskich uciekinierów z lwowskiego getta. I choć spędzimy z nimi tylko kilka godzin, będzie to przeżycie wyjątkowo traumatyczne. Trudno sobie choćby wyobrazić, jak oni sami byli w stanie wytrzymać w opisywanych przez Chigera warunkach kilka miesięcy? Zarówno ci, którzy przetrwali, jak i ludzie, którzy im pomagali, jawią się w tej opowieści jako bohaterowie. Książka Ignacego Chigera to opowieść pełna emocji, to historia porażająca, która wzbudza wielki smutek, ale i... nieustannie trzyma w napięciu. 


Ignacy Chiger, jak wielu innych Żydów, był człowiekiem zamożnym, wykształconym, szczęśliwym... Do czasu. Miał żonę  i dwójkę malutkich dzieci, córeczkę Krystynę, którą nazywał Krzysią, oraz synka Pawełka. Urodził się jednak w "złym" momencie, w niewłaściwym czasie. Musiał zamienić dostatnie życie na warunki niegodne człowieka - getto, a po nim na ciemność, strach, ból, wycieńczenie, smród, głód, niepewność o przyszłość własną i swoich najbliższych. Wspólnie cudem ocaleli dzięki pracownikom kanałów, którzy pomagali im przetrwać w tych nieludzkich warunkach, którzy przynosili im jedzenie, narażając życie swoje i swoich rodzin. Jednym z nich był przestępca i złodziej, Polak Poldzio Socha, który zlitował się nad kanią z pisklętami, jak mawiał o żonie Ignacego i ich dzieciach, stał się ich Aniołem Stróżem.


Opowieść to naprawdę niezwykła, która na długo pozostaje w pamięci i sercach czytelników. Postawa bohaterów opowieści budzi nadzieję i skłania do zadania sobie ważkich pytań. Czy sami potrafilibyśmy z narażeniem własnego życia chronić życie innych, obcych nam zupełnie ludzi? Czy dziś kogokolwiek stać na ludzkie odruchy, czy też panuje zbyt wielka powszechna znieczulica? 


Gdy wracałem z pracy, żona i dzieci cieszyły się, że mnie widzą żyjącego - ja zaś cieszyłem się, że zastałem przy życiu rodzinę. Tak mijał dzień po dniu w lęku o siebie nawzajem.

Świat w mroku to naprawdę niezwykła opowieść, oparta na historii prawdziwej, smutnej, ale kończącej się szczęśliwie. Polecam ją całym sercem - napisało ją po prostu życie.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Missy plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Rodzicielstwo to rola piękna i trudna.To czas bezwarunkowej miłości do dziecka,w którym stajemy się uczniami i nauczycielami. Jesteśmy uczniami,bo już do końca życia będziemy pobierać lekcje jaką da nam własne dziecko.Lekcje pokory,bezwarunkowej miłości,a przede wszystkim tej niezachwianej ufności jaką obdarza rodzica dziecko oraz tego,że każdy dzień to wielka radość z poznawania otaczającego je świata. Stajemy się nauczycielami starając się zapisać i wpoić najpiękniejsza i najmądrzejszą treść i wartość życia w tak niewinną i czystą księgę jaką jest nasze dziecko.Uczymy je każdego dnia miłości,szacunku i podziwu do otaczającego świata,przyrody i ludzi.Jak każdy rodzic chcemy,by dziecko wyrosło na mądrego,dobrego i szczęśliwego człowieka o bogatym wnętrzu i osobowości.


Tego wszystkiego chcieli nauczyć swoich dzieci ze zdwojoną mocą Paulina i Ignacy Chigerowie, rodzice małej Krysi- dziewczynki w zielonym sweterku.Co począć,gdy w rolę w troskę,miłość i opiekę nad dziećmi wkrada się wojna?Jak ochronić te małe istotki, przed którymi piękno życia dopiero stałoby otworem gdyby nie sieją strach i trwogę wojna?Z tym pytaniem i trwogą wojny uczyło się radzić tych dwoje młodych rodziców,chroniąc jednocześnie to co najcenniejsze miłość i nadzieje,którą daje dwójka najmniejszych i najdzielniejszych dzieci jakimi są Krysia i Pawełek.Ponadludzką wolą wytrwałością i pomysłowością starają się chronić swoje Dwa Najcenniejsze Skarby,które są przedłużeniem dotychczasowego życia i istnienia, z którego nie pozostało już żadnego śladu. Jak ochronić dwa małe skarby,kiedy na górze wojna zbiera swoje krwawe żniwo pozbawiając rodziców swoich dzieci i na odwrót.Jak w huku bomb i ciemności wlać w dziecięce serduszka nadzieję,że jeszcze przyjdzie piękny czas,kiedy zobaczą kwiaty słońce i las...Jak nauczyć miłości do ludzi w czasie,gdy człowiek człowiekowi wilkiem,a w gruzy wali się świat?


Oni na przekór innym ludziom i wszelkim przeciwnościom jakie niesie ze sobą trud życia w kanałach trwają dzięki niewidzialnej rodzicielskiej i wzajemnej ochronnej tarczy miłości.To miłość do dzieci dawała im siłę i wolę walki,by w tak nieludzkich warunkach przeżyć kolejny dzień.To oni rodzice na medal, stworzyli swym dzieciom mały podziemny świat w miejscu,gdzie życiu niektórzy dorośli mówili...PAS. Wiedzieli jedno przeżyją lub zginą,ale zawsze Razem.To rodzicielstwo najwyższej próby,gdzie śmierć każdego dnia czai się za plecami,a miłość do dzieci nie zna granic.
Dwoje Młodych Ludzi.Rodziców na Medal.Wydarło własne Dzieci z Objęć Wojny. To cudowna książka.Czy coś więcej potrzeba???plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: 26 książek-2013,Mam,
Ukazuje rzeczywistość, emocje. Bardzo szczera i drastyczna. PRAWDZIWA, NIC NIE UKRYWA . Niezwykła historia zwykłych ludzi. Trzeba przeczytać!
asymaka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki,Mam,
Mamut plusminus Linia koment
Ocena: 3, Na półkach:
Hmm, jest tu wiedza historyczna. wspomnienia ojca ukrywającego swoja rodzinę w kanałach. Niestety obniżam ocenę ze względu na jego twórczość poetycką, że też chciało mu się takie wypociny publikować! Troszkę też zamieszanie z ty,mi zdjęciami w książce, czasem trudno się połapać kto jest kim (wywnioskowałam, że niektórzy to po trzy razy zmieniali nazwiska, i to już po wojnie!)
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów