Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Świąty Mikołaj

Agnieszka Tyszka

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2014-09-22
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788323771142
Liczba stron: 64
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

ŚwiĄteczny czas

 

Święta to czas magiczny - czas pojednania, czas przebaczenia i prawdziwych cudów. O tej wyjątkowej atmosferze decyduje radosne napięcie towarzyszące czekaniu na pierwszą gwiazdkę, zapach pierniczków, spotkania z bliskimi i wspólne śpiewanie kolęd, łamanie się opłatkiem. Niestety, są osoby, które nie mają możliwości spędzenia Świąt wspólnie z najbliższymi – osoby samotne, bezdomne, a także te, które na skutek różnych splotów wydarzeń znajdują się daleko od rodziny.

 

Tonia Pawłowska zwykle nie może się doczekać Bożego Narodzenia, wspólnego pieczenia pierników, ozdabiania domu złotymi gwiazdkami. W te wyjątkowe dni nie przeszkadza jej nawet obecność płaczliwej siostry Hani ani prace domowe, zadawane przez nadgorliwych nauczycieli. Tym razem jest inaczej – mama Toni oczekuje przyjścia na świat dziecka, zaś dziewczynki mają spędzić dni wolne w leśniczówce cioci Grizli na końcu świata. O tym, czym jest naprawdę świąteczna magia i jak potoczą się losy dziewczynek, możemy przeczytać w pięknej i ciepłej książeczce dla dzieci autorstwa Agnieszki Tyszki.

 

ŚwiĄty Mikołaj, opublikowany nakładem wydawnictwa Egmont, to jedna z opowieści należących do edukacyjnej serii Czytam sobie. Trzypoziomowy program wspierania nauki czytania dla dzieci w wieku od pięciu do siedmiu lat to wyjątkowa propozycja dla młodych czyteników, a także ich rodziców oraz nauczycieli. Historia opisana przez Tyszkę została ujęta w obrębie publikacji należących do poziomu trzeciego – połykam strony – możemy zatem liczyć na blisko trzy tysiące wyrazów w teście, występowanie wszystkich głosek, zdania złożone oraz alfabetyczny słownik trudnych wyrazów. O ile do książek zakwalifikowanych do poprzednich poziomów miałam pewne zastrzeżenia, o tyle opowieść ŚwiĄty Mikołaj mogę polecić z prawdziwą przyjemnością. Wyjątkowej opowieści o świętach towarzyszą wspaniałe ilustracje Diany Karpowicz, zaś naklejki umieszczone na końcu książki pozwolą zachować w pamięci jej przesłanie, ilekroć na nie spojrzymy. Powodem do dumy może być umieszczony na okładce „Dyplom sukcesu”, choć szkoda, że nie jest on dołączony do książki w takiej postaci, by można go było wyciąć i powiesić na ścianie.

 

Wraz z Tonią i Hanią przenosimy się zatem do leśniczówki, nazwanej „Dębowym Marzeniem”, gdzie mieszka ciocia Gryzelda z wujkiem Gustawem, leśniczym. Święta, które Tonia już spisała na straty, wcale nie zapowiadają się tak tragicznie – ciocia również umie piec pierniczki, a na dodatek dziewczynki wraz z wujkiem wyruszają do lasu na poszukiwanie odpowiedniej choinki. Szkoda tylko, że doniesienia o zagubionym reniferze krążącym po okolicy są fantazją dziennikarzy. A może nie?

 

ŚwiĄty Mikołaj to niezwykła, magiczna wręcz opowieść o Świętach Bożego Narodzenia, o dzieleniu się z innymi, którzy mają mniej od nas. Na kartach tej historii spotkamy nie tylko renifera Augusta, ale i szlachetnego rzeźbiarza, Mikołaja Świątka, który w grudniu odwiedza domy dziecka, obdarowując dzieci wspaniałymi, wykonanymi przez siebie prezentami. Historia opowiedziana przez autorkę bawi, pozwala nam poczuć ducha Świąt, ale także zmusza do refleksji i pamięci o osobach samotnych, o wszystkich potrzebujących. Czasami tak niewiele trzeba, żeby im pomóc…

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2014-12-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów