Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Święty Franciszek. Biedaczyna z Asyżu

Michel Feuillet

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Data wydania: 2012-01-16
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7516-399-5
Liczba stron: 190
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Święty Franciszek nie bez powodu zwany jest „szaleńcem Bożym”. Pochodzący z bogatej rodziny Francesco Bernardone dał się poznać jako ktoś, kto jest zdolny poświęcić wszystko dla Chrystusa i Jego Ewangelii. Do rąk czytelnika została oddana książka Święty Franciszek. Biedaczyna z Asyżu, która stanowi rzeczowe studium przypadku, przedstawiające rys historyczny owego średniowiecznego misjonarza. Szczegółowe przyjrzenie się dziejom jego życia pozwala dostrzec człowieka niestrudzonego, z którego warto brać przykład w trudnych chwilach codzienności.

 

Michel Feuillet prowadzi czytelnika do rodzinnej miejscowości Franciszka, ukazuje lata jego hulaszczej młodości, wreszcie - nakreśla stopniową przemianę wewnętrzną, która zaowocowała hojnością wobec najuboższych (wybranką jego serca do końca pozostała „Pani Bieda”) oraz służbą trędowatym (Franciszek dokonał heroicznego aktu ucałowania trędowatego, a więc człowieka zepchniętego przez świeckie społeczeństwo poza jego nawias). Autor opowiada o cierpliwie znoszonych przez Franciszka krzywdach, zniewagach i upokorzeniach, wspomina o jego ubogim habicie w formie krzyża, nieprzerwanym wzywaniu do pokuty podczas wędrówek apostolskich, powracającym niczym obsesja słowie „pokój”... Wszystko to doprowadziło Biedaczynę z Asyżu do osiągnięcia radości doskonałej. Na dalsze skutki nie trzeba było długo czekać: zatwierdzona przez papieża Innocentego III reguła wspólnoty Braci Mniejszych, życie radami ewangelicznymi, utworzenie żeńskiego zakonu klarysek, przywilej odpustu zupełnego Porcjunkuli, powstawanie wciąż nowych prowincji, wreszcie: zmiany w strukturach organizacyjnych oraz rozwój szkoły franciszkańskiej.

 

Podane przez autora liczne informacje historyczne, ekonomiczne i społeczne pozwalają poznać ówczesne warunki i realia panujące w Europie. Przypisy i bibliografia świadczą o odpowiedzialnym podejściu do tematu. W wielu miejscach tekstu zanotowano sigla biblijne. Dodatek stanowią ilustracje (wprawdzie nie opisane, jednak bystry obserwator bezbłędnie zauważy ich związek z przekazywaną treścią), a także zamieszczone w ramkach fragmenty oryginalnych tekstów (reguły zakonne, listy, pieśni, testament).

 

Chociaż książeczka jest niewielka, to treść w niej zawarta okazuje się co najmniej wyczerpująca. Zainteresowani życiem i działalnością świętego Franciszka będą całkowicie usatysfakcjonowani. Pomimo tego, że jest to lektura specjalistyczna, to jednak osoba Biedaczyny z Asyżu jest na tyle znana, że chętnie sięgną po nią czytelnicy nie mający bezpośredniego związku z teologią.

 

Przykład Franciszka Bernardone dla każdego chrześcijanina winien być propozycją nie do odrzucenia. W pozostawionym przez niego orędziu miłości i pokoju każdy z nas jest wezwany do pogodzenia się z samym sobą, z drugim człowiekiem, światem i ze śmiercią. Jest to więc lektura dla każdego z nas.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów