Recenzja książki: Święty Franciszek. Biedaczyna z Asyżu

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Święty Franciszek nie bez powodu zwany jest „szaleńcem Bożym”. Pochodzący z bogatej rodziny Francesco Bernardone dał się poznać jako ktoś, kto jest zdolny poświęcić wszystko dla Chrystusa i Jego Ewangelii. Do rąk czytelnika została oddana książka Święty Franciszek. Biedaczyna z Asyżu, która stanowi rzeczowe studium przypadku, przedstawiające rys historyczny owego średniowiecznego misjonarza. Szczegółowe przyjrzenie się dziejom jego życia pozwala dostrzec człowieka niestrudzonego, z którego warto brać przykład w trudnych chwilach codzienności.

Michel Feuillet prowadzi czytelnika do rodzinnej miejscowości Franciszka, ukazuje lata jego hulaszczej młodości, wreszcie - nakreśla stopniową przemianę wewnętrzną, która zaowocowała hojnością wobec najuboższych (wybranką jego serca do końca pozostała „Pani Bieda”) oraz służbą trędowatym (Franciszek dokonał heroicznego aktu ucałowania trędowatego, a więc człowieka zepchniętego przez świeckie społeczeństwo poza jego nawias). Autor opowiada o cierpliwie znoszonych przez Franciszka krzywdach, zniewagach i upokorzeniach, wspomina o jego ubogim habicie w formie krzyża, nieprzerwanym wzywaniu do pokuty podczas wędrówek apostolskich, powracającym niczym obsesja słowie „pokój”... Wszystko to doprowadziło Biedaczynę z Asyżu do osiągnięcia radości doskonałej. Na dalsze skutki nie trzeba było długo czekać: zatwierdzona przez papieża Innocentego III reguła wspólnoty Braci Mniejszych, życie radami ewangelicznymi, utworzenie żeńskiego zakonu klarysek, przywilej odpustu zupełnego Porcjunkuli, powstawanie wciąż nowych prowincji, wreszcie: zmiany w strukturach organizacyjnych oraz rozwój szkoły franciszkańskiej.

Podane przez autora liczne informacje historyczne, ekonomiczne i społeczne pozwalają poznać ówczesne warunki i realia panujące w Europie. Przypisy i bibliografia świadczą o odpowiedzialnym podejściu do tematu. W wielu miejscach tekstu zanotowano sigla biblijne. Dodatek stanowią ilustracje (wprawdzie nie opisane, jednak bystry obserwator bezbłędnie zauważy ich związek z przekazywaną treścią), a także zamieszczone w ramkach fragmenty oryginalnych tekstów (reguły zakonne, listy, pieśni, testament).

Chociaż książeczka jest niewielka, to treść w niej zawarta okazuje się co najmniej wyczerpująca. Zainteresowani życiem i działalnością świętego Franciszka będą całkowicie usatysfakcjonowani. Pomimo tego, że jest to lektura specjalistyczna, to jednak osoba Biedaczyny z Asyżu jest na tyle znana, że chętnie sięgną po nią czytelnicy nie mający bezpośredniego związku z teologią.

Przykład Franciszka Bernardone dla każdego chrześcijanina winien być propozycją nie do odrzucenia. W pozostawionym przez niego orędziu miłości i pokoju każdy z nas jest wezwany do pogodzenia się z samym sobą, z drugim człowiekiem, światem i ze śmiercią. Jest to więc lektura dla każdego z nas.

Kup książkę Święty Franciszek. Biedaczyna z Asyżu

Zobacz opinie o książce Święty Franciszek. Biedaczyna z Asyżu